Zavrieť

Porady

Kľúče od spoločných priestorov a pivničných priestorov

Nikde som sa nedozvedela, ako to je s kľúčmi od spoločných priestorov a od pivničných priestorov. Od spoločných priestorov /sušiarne, bývalé práčovne a pod./ má u nás len domovník a od pivničných priestoroch máme len my príslušní majitelia bytov.
V kúpno-predajnej zmluve som sa dozvedela, že máme odkúpené len pivnice-kobky a nie aj pivničné chodby medzi jednotlivými kobkami-pivnicami.
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Od spoločných priestorov by mohli mať klúče všetci, alebo je schôdzou stanovené ako sa tam bude vstupovať.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

To je teda divna zmluva...pokial viem k vlastnictvu bytu so zakona prislucha spoluvlastnícky podiel na spoločnych častiach a zariadeniach domu.A tak sa musi aj predavat.Co sa týka klučov, pokial sa nedohodnu vlastnici inak ma každy pravo na vstup do týchto spoločných priestorov.V liste vlastnictva nieje určene, ktora čast ktoreho spoločneho priestoru komu patri-je proste spoločna.
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

slavica
To je teda divna zmluva...pokial viem k vlastnictvu bytu so zakona prislucha spoluvlastnícky podiel na spoločnych častiach a zariadeniach domu.A tak sa musi aj predavat.Co sa týka klučov, pokial sa nedohodnu vlastnici inak ma každy pravo na vstup do týchto spoločných priestorov.V liste vlastnictva nieje určene, ktora čast ktoreho spoločneho priestoru komu patri-je proste spoločna.
Predpokladám, že v tej zmluve to je dobre uvedené, len to bolo zle pochopené. Ona odkúpila do osobného vlastníctva skutočne iba pivnice-kobky. Chodby medzi pivničnými priestormi asi v zluve uvedené nebudú. lebo top sú spoločné priestory, nemusí byť každý spoločný priestor osobitne vymenovaný. Rovnako nebude mať uvedené v zmluve chodbu od výťahu k jej bytu ako aj ostatné chodby na ostatných poschodiach. To je to isté ako chodba k pivničným kobkám.

S ostatným súhlasím, jedine keby na schôdzi vlastníkov bolo nadpolovičnou väčšinou odsúhlasené niečo iné.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Toto je uvedené ako pomerná časť spoločných priestorov v liste vlastníctva. Každý je majiteľom bytu č. .... 1/... /koľko je členov spoločenstva/, čiže pomerom členov spoločenstva k spoločným priestorom.
Teda každý člen je majiteľom pomernej časti spoločných priestorov. Je to zrozumiteľné? Treba len pozrieť LV.
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Pýtala som dnes od domovníka kľúče, že si ich rozmnožím a argumetovala som Vašimi názormi, nechcel mi ich dať /bojí sa, že sa bude kradnúť/ a ešte k tomu som konateľkou. Nikde nemá nami odsúhlasené, že ich môže mať len on. Dobre,že ?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Veď a komu ich má dať ak nie Tebe? Veď Ty si niečo také ako štatutár, však? Aj správca je povinný urobiť to na čo si Ty splnomocnená uznesením zo schôdze. On nie je člen SVB keď to nevie?
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Bolo by treba odpovedať na niekoľko otázok?

Na základe čoho robí domovníka, aké má funkčné povinnosti a kto mu ich stanovil?
Vy ho platíte a on si robí čo chce?
Nerešpektuje rozhodnutia schôdze SVB?
.
.
.
atď.
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Schválili sme si ho my, lebo len on je ochotný to robiť. Práva a povinnosti nám dal náš správca s.r.o. písomne.
Má mať aj správca s.r.o. náhradné kľúče u seba, alebo, kde majú byť a u koho? U nás v robote ich má zamestnávateľ v trezore.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Záleží to od toho akú máte dohodu so správcom.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Toto si určite na zhromaždení. Ty ako konateľ /prosím Ťa to si štatutár SVB? Ja robím aj predsedu aj správcu ale nie som konateľ. Neviem či sa štatutár =konateľ tak ako sa predseda=štatutár. Je to dôležité pre určovanie práve takýchto vecí./ Ty ako "štatutár" navrhneš ako to bude pre zúčastnených najvhodnejšie. Hlavne z dôvodov možnej havárie aby boli prístupné všetky uzávery. Ak sa dohodnete, že sa uložia aj u správcu, tak si ich uložte aj tam. Je to skutočne na členoch.
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

V zmluve so správcom s.r.o. to nemáme nikde napísané-konkretizované.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Zhromaždenie členov nie je evidované v zmluve so správcom. Na základe priebehu zhromaždenia sa vystavuje zápisnica zo schôdze vlastníkov, ktorá berie na vedomie prerokovávané skutočnosti. Z toho vyplývajú uznesenia, ktoré sa písomne zachytávajú a chránia hlavne vykonávateľov uznesení, ktorí následne na základe nich konajú v mene spoločenstva. Takže o určení úschovy kľúčov, nenájdeš v zmluve so správcom. Uznesenia sú číslované od začiatku roka č. 1,... Je dôležité, aby štatutár mal predmetné veci v 100% stave, nakoľko nikdy nevie kto z členov, hlavne nových o nejaký čas nezačne nad niečím rozmýšľať, že prečo? Ale toto Ti iste vysvetlí do dôsledkov Váš správca, s.r.o. Ja som správca SZČO ale keby som mala v správe Váš dom, tak isto Ti to vysvetlím.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Orim
Bolo by treba odpovedať na niekoľko otázok?

Na základe čoho robí domovníka, aké má funkčné povinnosti a kto mu ich stanovil?
Vy ho platíte a on si robí čo chce?
Nerešpektuje rozhodnutia schôdze SVB?
.
.
.
atď.
Milý Orim, vidieť, že si v živote nerozmýšľal nad tým, čo to domovníctvo vlastne obnáša, veľmi ti odporúčam zobrať domovníctvo do rúk tak na mesiac. My to robíme snáď už vyše 20 rokov a kľudne si to s tebou vymením. Za nejakých 1000 Sk ročne (predtým nepomerne menej) musím byť vždy doma, keď idú niečo opravovať, nikoho nezaujíma, ako to urobím, či si musím zobrať dovolenku, jednoducho tu trčím a čakám, kedy prídu to, či ono opraviť, musím byť pri nich, keď to robia, skontrolovať, reklamovať, doťahovať sa s nimi, keď to nie je ok. Musím chodiť na bytové, nespočetne krát telefonovať, míňať svoj vlastný benzín. Náklady sú vyššie než odmena, takže neber to tak, že on si robí, čo chce a vy ho za to platíte.
Je zodpovedný za všetko a keď si niekto z tých 22 ostatných nájomníkov, či vlastníkov niečo zmyslí, tak ho musím vypočuť, vybaviť, zaujať postoj, atď. Že ma vyrušujú, kedy si zmyslia a zazvonia v rannú, či večernú hodinu, to nikomu nevadí. Ale robiť to nechce nikto.
Kľúče by mal mať len on a prípadne splnomocnená osoba. Páčilo by sa ti, keby ti niekto chodil do sušiarne, keď tam máš zavesené prádlo ty? Ako by sa to dalo ustrážiť, keby mal kľúče každý? A k čomu by to bolo? Aby niektorí z nájomníkov dávali kľúče napr. od mangľovne kdekomu zo susedných barákov, aby si mohli ísť aj oni omangľovať, ako sa to stávalo nám?
Veď si to naozaj niekto vyskúšajte, skôr, než začnete kritizovať. Keď sa robí neporiadok po pivniciach alebo okolo baráku, kto myslíte že príde upratať? Nikto, len domovník, lebo ho každý napáda, že je tam neporiadok.
Prosím pozrite sa na to z tej druhej strany a nekritizujte, keď ste nezažili, všetkým zo srdca radím, aby si to vyskúšal. Odporúčam pre začiatok sezónu, keď začína vykurovacie obdobie a praskne radiátor, alebo sa niekto na iného nájomníka príde sťažovať. Prajem veľa zdaru.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Vierka ja som v Orimovom príspevku neprečítala kritiku. Ja robím predsedu aj správcu v dome, v ktorom bývam. Viem o čom píšeš. U mňa každý z domu vybaví čo potrebuje. Chce to pracovný úväzok na 24 hodín. Nie raz som rozmýšľala už nad tým, či to vôbec stojí za to. Keď si vezmem finančný aspekt - vôbec. Je to práca s ľuďmi, peniazmi. My domovníka ani údržbára nemáme, ľudia si neodsúhlasili nič také. Tak robím, zabezpečujem všetko sama. My sme už pri odovzdávaní bytov nemali vybavenú práčovňu, manglovňu. Ale keď niekto chodí do spoločných priestorov kde sa spotrebuje akákoľvek energia, mala by byť zavedená písanka a zapisovať spotrebu elektriky, vody,... Poraďáčka, ktorá zadávala otázku začína s "konateľstvom" v ich dome, tak ja z príspevku Orim-a ako "začiatočník" /za ktorého sa pri neustále meniacej legislatíve považujem a aj som/ čítam skôr snahu o to, ako má postupovať, keď potrebuje mať kľúče od spoločných priestorov. Veď porada je hlavne o snahe pomôcť, poradiť. Alebo sa mýlim? V konečnom dôsledku, skús aj Ty na zhromaždení poprosiť, dohodnúť sa ešte s niekým, čo by bol ochotný sa s Tebou v prípadoch keď Ty nemôžeš sa podeliť aj o povinnosti vyplývajúce z funkcie domovníka. A skús si aj zapýtať viac, veď za 24 hodín denne trvajúcej zmeny si určite zaslúžiš. A prosím, neberte to ako kritiku. Vďaka.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Elenka, v tých príspevkoch som naozaj pocítila kritiku...
Nechcem nikoho uraziť, ale naozaj by si mal uvedomiť najskôr to, či by to robil on... Najľahšie je hodiť kameňom. A keď ľudia neodsúhlasia, tak to treba nechať chvíľu "bez dozoru" a odsúhlasia, pretože nikto si nedokáže uvedomiť, čo všetko treba robiť a obetovať, to píšem na margo toho, čo si napísala, o situácii u vás...
A od koho si pýtať? Z bytového družstva? Lebo náš barák má v správe bytové družstvo. Sme kolos, 6 vchodový barák, každý vchod má svojho "domovníka" a jeden z nich je hlavný, ktorý to má ešte horšie.To nie je o peniazoch, žiadne peniaze nevyvážia stratu súkromia, ale takto mám aspoň prehľad o tom, čo sa robí.
Ľuďom sa lení aj na schôdzu prísť, treba ich po jednom obísť a poprosiť, aby vôbec niekam prišli... za tých 20 rokov som ani od jedného ešte nepočula, že ďakujem.
Už som si zvykla, myslím si svoje.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

No dnes sa nosí "kritika". Tu myslím kritiku domovníka.Ďakujem je dlhšie? Počkaj , porátala som, ale sú rovnako dlhé. To vieš, záleží aj na spôsobe komunikácie. Každý sa vyjadríme trošku "po svojom". Ja tiež radšej pripíšem a aj sa z toho vykľuje iný význam. Ja by som Ti poradila, pýtaj viac, lebo prerobíš aj gate. Napíš najprv na predsedu, radu, vyčísli koľko času, s kým, prečo. Trošku štatistiky ako podklad oprávnenosti. Pre 20,- na mesiac toľko času obetovať nehodno. O energii ani nepíšem. Zapýtaj viac, resp. navrhni alternatívu /ešte niekto na striedačku/, alebo sa písomne vzdať a uvidíš. Keď sa neozveš, všetci budú spokojní. Veď to už určite vieš.

Asi sa mi práve podarilo vyrobiť niečo dvojzmyselné. No dnes sa nosí "kritika" som myslela, že v SVB a tak sa kritizujú práve takí, ktorí najviac robia. Ja si stojím,resp. sedím /na polohe mom. nezáleží/ na svojom príspevku, že v Orimovom článku ja nevidím kritiku. Musela som to uviesť na správnu mieru. Ak to bolo pochopené opačne ospravedlňujem sa, hlavne samozrejme Orimovi. O. K.?
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 31.07.06 at 19:20
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

U nás nemáme domovníka. U nás to všetko robí predseda a podpredsedovia spoločenstva. Každý za svoj vchod.
Pokial moje príspevky vyzerali ako kritika, neboli. Možno, že moje vyjadrovacie schopnosti sa niekomu javia ináč ako ich myslím ja. Nepredpokladám, že by sa naše problémy veľmi líšili od ostatných SVBčiek. Tak si to viem celkom dobre predstaviť aké máte problémy u vás. Tiež sme chodili na bytové atď. Teraz si všetko vybavujeme sami.
To že ľudia chodia otravovať s každou blbosťou to ani nemusím hovoriť. Nevymenia si ani blbú žiarovku pri bytových dverách.
Každý máme svoje problémy, ktoré sa inému nemusia javiť také zložité ako mne a ich riešenie vidí ako jednoduchšie. A preto si tu aj radíme.
Naposledy upravil Orim : 31.07.06 at 00:29
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Mila Vierka, asi si dost dobre nepochopila, že Orim ta vobec nekritizoval a určite viem, že robi vo svojom panelaku ovela viac ako domovnici-aj ked nechcem podcenovat tuto pracu, viem o čom hovorím, robila som 20 rokov na bytových podnikoch a OSBD...ale tato stranka je predovšetkým pre SVBčka, ale vidim v poslednej dobe sem pišu a radia sa s nami tí ktorí stale trpia spravu OSBD a podobných spravcov...ale však to nie je účelom tejto našej temy, preto sme si ju vytvorili, aby sme nemali take problemy ako vy...
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Slavica, viem, ze nekritizoval mňa, ale domovníka, ktorého plne chápem. Táto služba je naozaj nedocenená, každý vidí len výhody, aj keď ja tam teda žiadnu nevidím, iba mám záruku, že tam nikto nebude šafáriť, keď to môžem sama skontrolovať. Preto som reagovala, aby to bolo jasné pre tých, ktorí s tým nerobia. My sme obrovský kolos, tiež by som bola za, keby sme neplatili OSBD, ale vytvorili SVB, ale ľudia nie sú tejto myšlienke dosť naklonení. Je to krátkozraké, ale je to tak. A presviedčať 138 nájomníkov je nereálne.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Orim
U nás nemáme domovníka. U nás to všetko robí predseda a podpredsedovia spoločenstva. Každý za svoj vchod.
Pokial moje príspevky vyzerali ako kritika, neboli. Možno, že moje vyjadrovacie schopnosti sa niekomu javia ináč ako ich myslím ja. Nepredpokladám, že by sa naše problémy veľmi líšili od ostatných SVBčiek. Tak si to viem celkom dobre predstaviť aké máte problémy u vás. Tiež sme chodili na bytové atď. Teraz si všetko vybavujeme sami.
To že ľudia chodia otravovať s každou blbosťou to ani nemusím hovoriť. Nevymenia si ani blbú žiarovku pri bytových dverách.
Každý máme svoje problémy, ktoré sa inému nemusia javiť také zložité ako mne a ich riešenie vidí ako jednoduchšie. A preto si tu aj radíme.
Je to potom v poriadku Orim, preto som svoj príspevok ladila tak, ako som ladila, lebo som myslela, že nemáš predstavu, čo to obnáša. Ale nebudem ho ani mazať ani opravovať, nech si ostatní prečítajú, o čom domovníctvo je.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať