Zavrieť

Porady

Úžitkový automobil - neuzanie práva na odpočet DPH pri daňovej kontrole

Zdravím poraďáci,

mali sme daňovú kontrolu na DPH a chcú nám dorubiť daň, ktorú sme si uplatnili a odpočítali pri leasingu úžitkového automobilu. V leasingovej zmluve a aj v technickom preukaze je daný automobil zahrnutý do kategórie úžitkových automobilov a na základe toho sme si dph opočítavali. Daňový úrad však tvrdí, že podľa vyhlášky č. 116/1997 Z.z. automobil nie úžitkové vozidlo, daň nám dorubia a samozrejme aj penále.
Ide o Peugeot 307 combi s odnímateľnými zadnými sedadlami. Auto by bolo úžitkové len v prípade ak by sme zadné sedadlá odpílili, nestačí ich iba odmontovať.
Prečítala som si vyhlášku a vyzerá to tak, že majú ozaj pravdu. Jediné čo vraj môžme spraviť, je súdiť sa s leasingovou spoločnosťou.
Chcem si potvrdiť, či Daňový úrad má naozaj pravdu a má právo sankciovať nás za chybu leasingovej spoločnosti.

Prosím o radu, je to ozaj súrne.

Ďakujem a prajem pekný deň,
Usporiadat
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

accad
Accad, ako je myslený tento posledný príspevok? Ak podnikateľ zakúpil vozidlo v júni 2005, mal ho zaradené ako N1 - má to v technickom preukaze, neviem, či to bolo tak od výroby, zdá sa mi, že si dával mrežu dorábať pri kúpe. DPH si uplatňuje, tak čo s tým?

Táto zmena je v platnosti od 1.7.2006a na jej základe ak dovozca dovezie osobné auto zaradené do kategórie M a na požiadavku kupujúceho by ho chcel nechať upraviť na úžitkové auto (napr.kategoriu N1) podľa tejto novely túto úpravu musí schváliť MDPaT.
MDPaT túto úpravu schváli len na autách, ktoré majú vydané osvedčenie o evidencii a sú prihlásené do evidencie vozidiel, čiže až po kúpno-predajnom akte a tam už dochádza k momentu, že auto v čase kúpi je zaradené v kategórii M (bez nároku na odpočet DPH) a jeho následná úprava na N1 (po vydaní osvedčenia o evidencii a následného schválenia MDPaT) už nezakladá nárok na odpočet DPH.
Môj názor-predávajúci už nebude môcť urobiť zmenu kategorie auta pred prihlásením do evidencie, iba ak by túto požiadavku dal výrobcovi a auto by prišlo takto upravené od výrobcu (teda, že auto by bolo už pri výrobe zaradené do požadovanej kategŕie) k predajcovi a ten to následne predal už ako úžitkové vozidlo(N1), čiže by sa na takéto auto nevzťahovalo schválenie MDPaT.
Accad, to znamená, že už je koniec prerábaniu tých kombičiek, džípov /napr. Hyundai Tucson atď./ na N1? Takže od 1.7.2006 si môžem uplatniť odpočet DPH len na tie, ktoré sú u predajcu vystavené ako N1.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Zdeni
Accad, to znamená, že už je koniec prerábaniu tých kombičiek, džípov /napr. Hyundai Tucson atď./ na N1? Takže od 1.7.2006 si môžem uplatniť odpočet DPH len na tie, ktoré sú u predajcu vystavené ako N1.
Aj aj som to tak pochopila, len dúfam, že ak sa prestavovali osobné autá na úžitkové do toho 1.7.2006, tak sa to akceptuje.
0 0
Jarusik Jarusik

Jarusik je offline (nepripojený) Jarusik

smith
Bohužial má právo. Mal som podobný prípad. Renault Kangoo, v TP uvádzané ako N1. Neuznali dph nakoľko zadné sedadlá boli odnímateľné a nie odpílené. Nepomohlo ani to, že sme zaobstarali priamo od dovozcu fotokópiu dokladu z MDPaT SR na zaradenie auta ako N1. DÚ má internú smernicu, ktorú vydalo MF SR, podľa ktorého sa posudzuje zaradenie auta.

Je to presný príklad toho, že pravá ruka nevie čo robí ľavá. MDPaT a MF nemajú jednotné stanovisko a dopláca na to podnikateľ. Tiež sme sa odvolali ale nepochodili.
Chcem sa v prvom rade poďakovať všetkým, ktorý sa k tejto téme vyjadrili.
Upozornili sme DÚ na fakt, že majú internú smernicu o zaraďovaní áut do kategorií a tá je v rozpore so zaraďovaním vozidiel podľa dopravného úradu; a žiadali sme o vyjadrenie.
Minulý týždeň sme dostali ústne vyjadrenie, vraj daňováci boli na školení, kde boli školení aj v tejto oblasti a vraj nemajú právo neuznať nám odpočet na auto.
Neviem nič bližšie, komunikovala s nimi konateľka FY.
Zaujímavé je, že v zápisnici o kontrole sa ani len nezmienili o prešetrovaní tohto vozidla.
A ja som za jún neuplatnila DPH, keďže ešte stále kontrola nebola ukončená.

Ja osobne som veľmi znechutená z prístupu daňových úradníkov a častokrát aj z ich neznalosti...
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Jarusik
Chcem sa v prvom rade poďakovať všetkým, ktorý sa k tejto téme vyjadrili.
Upozornili sme DÚ na fakt, že majú internú smernicu o zaraďovaní áut do kategorií a tá je v rozpore so zaraďovaním vozidiel podľa dopravného úradu; a žiadali sme o vyjadrenie.
Minulý týždeň sme dostali ústne vyjadrenie, vraj daňováci boli na školení, kde boli školení aj v tejto oblasti a vraj nemajú právo neuznať nám odpočet na auto.
Neviem nič bližšie, komunikovala s nimi konateľka FY.
Zaujímavé je, že v zápisnici o kontrole sa ani len nezmienili o prešetrovaní tohto vozidla.
A ja som za jún neuplatnila DPH, keďže ešte stále kontrola nebola ukončená.

Ja osobne som veľmi znechutená z prístupu daňových úradníkov a častokrát aj z ich neznalosti...
Som veľmi rada, že si nám napísala. A zároveň si nás potešila. Myslím, že je to pekný "príklad" pre nás, trápiacich sa účtovníkov, že sa musíme brániť a oponovať. Samozrejme oprávnene.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Vrátim sa k začiatku k téme. Ako som slúbil, prikladám takmer všetky doklady ohľadne kontroly na DPH - neuznanie odpočtu. Len pre úplnosť - 14.7.2004 bolo miestne zisťovanie - obhliadka auta - doklad som neodskenoval, pretože je to slabo viditeľná kópia, je tam len konštatovanie v zmysle "videli sme auto" . Ešte musím uviesť, že v predmetnej vyhláške sa nič nehovorí o odstránení sedadiel za vodičom!! Prosím Vaše reakcie, respektívne spoločnými silami by sa ešte mohlo dať niečo robiť. A ešte aby som nezabudol odvolací orgán opísal takmer doslova "protokol o .."
1 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Tí ktorí ste stiahli dokument a prečítali si ho, žiadne reakcie??? Všetko bolo v poriadku a pravdu má DU???
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
ekopo
Tí ktorí ste stiahli dokument a prečítali si ho, žiadne reakcie??? Všetko bolo v poriadku a pravdu má DU???
Podľa mňa DU nemá oprávnenie na posudzovanie kategórie vozidiel.
Odporučenie: dať to na súd.
0 0
enina enina

enina je offline (nepripojený) enina

Ahojte,
mam otazocku. Kedy mozem automobil predat, ked na nom odpocitana DPH ako N1, tak aby som DPH nemusel vracat? Viem, ze 4 roky sa automobil odpisuje a podla to co som cital tak mozem auto predat az po 5 rokoch co ho mam vo vlastnictve ako fyzicka osoba, tzn: po 4+5 rokoch. Je to tak? Pripadne da sa toto auto darovat inej FO bez vracania penazi?
0 0
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

- darovanie nie je vhodné -bezodplatné plnenie sa považuje za dodanie tovaru v zmysle § 8 ods. 3 zákona o DPH - t.z. je predmetom DPH
0 0