Zavrieť

Porady

porusenie ustnej dohody - lehota na napadnutie dedicskeho konania

Ahojte poradaci, ocitla som sa velmi zlozitom pripade a potrebovala by som radu. V roku 1988 moja matka odkupila pozemok a zapisala ho do dedicstva na zaklade sudneho rozhodnutia o vydrzani majetku, spolu s ostatnym majetkom, ktory rodine patril, ale vysporiadany nebol. So surodencami sa ustne dohodla, ze pri dedeni sa zrieknu naroku na nou dokupeny pozemok. Pred 7 rokmi surodenci vyvolali dedicske konanie a dozadovali sa dedit z celeho zapisaneho pozemku, co sa im aj podarilo.
Teda porusili dohodu obrali ju o pozemky, ktore ona zadovazila za vlastne peniaze a ratala s tym, ze budu jej ako sa aj dohodli.
Na notarsku zapisnicu z dedicskeho konania sme sa chceli odvolat, ale nas pravnik zomrel. Ako teraz postupovat?
Naposledy upravil taiko : 08.11.17 at 05:39
10 komentárov     zbaliť
ivka70 ako sa da zapisat kupeny pozemok do dedicstva?
Karola1 vravim, ze to je zlozite.. cast bola ich pozemok, ktory uzivali a cast odkupila od susedov a to vsetko zapisala do dedicstva ako majetok vydrzanim. Inak by process vybavovania trval dlhsie, tak to chcela urychlit. Surodenci ju oklamali.
taiko .
1. co to znamena vyvolat dedicske konanie ?
2. matka este zije ?
3. otec este zije ?
4. ci majetok bol vydrzany ?
Karola1 1. obnovit dedicske konanie na zaklade novoobjaveneho majetku
2. moja matka zije (matkini rodicia su obaja nebohi od roku 1987)
4. majetok po matkinych rodicoch
taiko aha, jedna sa teda o matkinych surodencov. Trosku ma zmiatla Tvoja poznamka o tom ze Ty si sa ocitla v zlozitom pripade. Evokovalo to vo mne pocit, ze sa jedna o Tvojich surodencov, preto som to nevedel pobrat.
taiko preco ste sa chceli odvolavat na notarsku zapisnicu z dedicskeho konania. Ved tam o tej ustenj dohode nebude zmienka.
Karola1 Prepacte, nechcela som vas zmiast. Je to pripad zlozity na vysvetlovanie.
Nie, v notaskej zapisnici nie je zmienka o ustnej dohode, ale je to pravoplatny doklad na zaklade ktoreho sa rozdelil majetok, takze ked s tym nesuhlasime treba sa odvolat, nemam pravdu? Alebo mame aj nejaku inu moznost/ resp. aka moznost nam ostava?
dmc sorry Karol1...ale takto zadany dotaz nevylusti ani Harry Potter aj ked bude mat 3 vestecke gule.

Odkupit pozemok a zapisat do decistva je co za pravny akt ?? Akym sposobom zapisat do dedicstva ?? Do dedicstva po kom... ?? Kto dedil a kto sa ako dohodol - na zaklade coho sa dohodli a ako sa dohodli...ako je uvedena dohoda v dedicskej zapisnici - resp v rozhodnuti - ake su tam lehoty.

Ak v notarskej zapisnici nieje ziadna zmienka o ustnej dohode aky sposobom chces preukazat ze nejaka ustna dohoda vobec existovala ??? Dokazne bremeno bude na zalobcovi - teda na tebe resp. tvojej matke.
Kedy vlastne prebehlo dedicske konanie.
misoft Podľa popisu hore - cca pred 20-timi rokmi.
Karola1 Ja viem, je to skoro komicka situacia, Kukucin by o tom mohol pisat knihy. Tak to skusim vysvetlit este raz, mozno lepsie pochopis:
1. kupa - pozemok odkupil moj dedko - doklady o kupe neboli zaregistrovane kvoli 2. sv. vojne. teda pozemok uzivali, ale pravne nebol ich aj ked ho kupili, dokladovo nebol vysporiadany.
2. kupa - moja mama znovu zcasti odkupila pozemky, lebo inak zadarmo by jej ich nikto nedal (preco aj, pravne neboli ich, len ich uzivali) a zapisala ich do dedicstva po rodicoch ako pozemky ziskane vydrzanim (aj ked nemusela, chcela byt cestna a dat surodencom podiel pozemku, ktory im pravom patri), Dohodli sa iba USTNE!, ze co dokupila su jej pozemky a pri dedicskom konani sa ich zrieknu v jej prospech. Papier o dohode jej odmietli podpisat (mama verila vlastnym surodencom, bola hlupa - dohody oficialne nikde nezaznamenala, cast surodencov podpisala dohody, ale tie neboli overene notarom, teda neboli na sude vzane v uvahu).
3. kupa - pri dedicskom konani v roku 2010 so surodencami nastali spory - narokovali si aj na tu cast ktoru jej slubili, lebo ju kupovala za svoje peniaze. A sud rozhodol v ich prospech, takze ziskali viac ako bolo medzi nimi povodne ustne dohodnute a potencionalne, ak by sme chceli pozemok a zaplatili im zan, tak by bol ten isty pozemok kupovany treti krat, ... bohuzial ale surodenci nam to nechcu predat a uz vobec nie darovat. Prakticky sa obohatili na naivnosti mojej mamy. A spory dalej narastaju.

Na dedicske konanie sme sa neodvolali a ani ho nenapadli v stanovenych lehotach, lebo nas pravnik zomrel.

Dufam, ze je to trosku jasnejsie, je to zamotany pripad, preto sa pytam na radu. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Dokumenty právnika sú archivované. Takže i notárska zápisnica bude evidovaná a a uložená niekde v archíve.
    Takže asi skúsiť tuto:
    http://www.notar.sk/%C3%9Avod/Not%C3...eregistre.aspx
    Karola1 My mame dokument, ale uz presla doba keby sa mozeme odvolat, nie?
    misoft Prešla, prešla.... ako mačka cez cestu.....

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    jáj - môžme len hádať, že o čo ide!
    tak ja si myslím, že tvoja matka žiadny majetok neodkúpila - ale vybavila vydržanie v prospech svojich rodičov. a následne potom požiadali o DK - novoobjavený majetok (zrejme ide o pozemky, ktoré v prvom DK neboli zahrnuté) .
    Súrodenci (aj tvoja matka) boli prítomní na DK - a tam buď dedili rovnako zo zákona, alebo uzavreli nejakú dedičskú dohodu. A to už je na nich, ako sa dohodli - určite tú dohodu tam máš. Neviem, prečo matka súhlasila, alebo to mohla potom ešte hneď riešiť ... ja mám napísané v DK - že do 15 dní môžem súd požiadať o pokračovanie v DK - inak nadobudne právoplatnosť.
    no a ešte treba pozrieť OZ - tam je tuším 3 ročná lehota (ale nepozerala som - možno dakto upresní??)
    Ale stále sa môže so súrodencami dohodnúť, nech jej tie pozemky darujú ...
    Naposledy upravil Katy a R : 08.11.17 at 09:35
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Karola1 Ja viem, je to skoro komicka situacia, Kukucin by o tom mohol pisat knihy. Tak to skusim vysvetlit este raz, mozno lepsie pochopis:
    1. kupa - pozemok odkupil moj dedko - doklady o kupe neboli zaregistrovane kvoli 2. sv. vojne. teda pozemok uzivali, ale pravne nebol ich aj ked ho kupili, dokladovo nebol vysporiadany.
    2. kupa - moja mama znovu zcasti odkupila pozemky, lebo inak zadarmo by jej ich nikto nedal (preco aj, pravne neboli ich, len ich uzivali) a zapisala ich do dedicstva po rodicoch ako pozemky ziskane vydrzanim (aj ked nemusela, chcela byt cestna a dat surodencom podiel pozemku, ktory im pravom patri), Dohodli sa iba USTNE!, ze co dokupila su jej pozemky a pri dedicskom konani sa ich zrieknu v jej prospech. Papier o dohode jej odmietli podpisat (mama verila vlastnym surodencom, bola hlupa - dohody oficialne nikde nezaznamenala, cast surodencov podpisala dohody, ale tie neboli overene notarom, teda neboli na sude vzane v uvahu).
    3. kupa - pri dedicskom konani v roku 2010 so surodencami nastali spory - narokovali si aj na tu cast ktoru jej slubili, lebo ju kupovala za svoje peniaze. A sud rozhodol v ich prospech, takze ziskali viac ako bolo medzi nimi povodne ustne dohodnute a potencionalne, ak by sme chceli pozemok a zaplatili im zan, tak by bol ten isty pozemok kupovany treti krat, ... bohuzial ale surodenci nam to nechcu predat a uz vobec nie darovat. Prakticky sa obohatili na naivnosti mojej mamy. A spory dalej narastaju.

    Na dedicske konanie sme sa neodvolali a ani ho nenapadli v stanovenych lehotach, lebo nas pravnik zomrel.

    Dufam, ze je to trosku jasnejsie, je to zamotany pripad, preto sa pytam na radu. Dakujem.
    Katy a R no tak je to vlastne tak, ako som napísala ... tvoja mama nič nekupovala - len "dávala do poriadku" majetky po dedkovi - však sama píšeš, že ide o vydržanie! - a mala s tým určite výdavky . Keby pozemky bola ona kupovala, tak patria len jej!
    Neviem veru, či sa dá s tým niečo urobiť po takej dlhej dobe ... súrodenci dedili zo zákona . (sľuby sa sľubujú, ....). mamka si aj vtedy mohla uplatniť aspoň tie výdavky, ktoré mala ....
    - ak ti to pomôže, aj v iných rodinách dochádza k sporom kvôli majetku - bohužiaľ, stále platí "statky-zmätky " . Ja si aj preto myslím, že rodičia by mali poriešiť majetok za života, ako uznajú za vhodné - respektíve ho celý "prehajdákať" . Potom sa deti nemajú o čo súdiť ... a môžu svorne nadávať na rodičov.. a takto utužiť vzájomné vztahy (to len na odľahčenie) .
    zrejme teraz pri tých pozemkoch je podielové spoluvlastníctvo - obávam sa, že spory len tak ľahko nezmiznú ..
    možno súdne vyporiadanie majetku ???
    Karola1 niet nad originalne rady a utuzovanie rodiny!
    ano je tam podielove vlastnictvo.. takze z majetkom sa neda nic robit, lebo je vsetkych a nikoho, a nikto s nicim nesuhlasi.. takze to takto zostane naveky? alebo je nejaka moznost, ako to napadnut alebo pripadne vysporiadat nech je klud?
      zbaliť

    porusenie ustnej dohody - lehota na napadnutie dedicskeho konania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.