Zavrieť

Porady

Mozem sa odclenit od bytoveho druzstva?

Natuliatko

Natuliatko je offline (nepripojený) Natuliatko

Natuliatko
Neviem kam presne zadat tuto otazku. Kupili sme si byt do OV. Manzela ale hnevajú mesačne platby bytovemu družstvu. Da sa od bytoveho druzstva nejako odclenit hoc aj samostatne čiže len jeden byt? Alebo dajú sa platby skresat nejakou upravou v byte na nejake minimum?
vicktor Na zaciatok by bolo dobre ujasnit si ci ste vlastnici alebo druzstevnici.
Ale platit treba tak ci tak - odvoz odpadu, upratovanie a osvetlenie chodieb, odhrnanie snehu, ...
Jedine sa da vyhnut poplatku spravcovi ak si to budete robit sami - myslim ako dom, ale najlepsie ten nahnevany.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  ivka70

  ivka70 je teraz online ivka70

  ivka70
  Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
  Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
  Registrovať
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Natuliatko Myslela som si ze sa to nebude dat uplne. No poculi sme s manželom o nejakych upravach v byte napr. podlahove kúrenie, vlastny kotol v byte na ohrev vody kde sa daju tie platby bytovemu družstvu skresat. Platime napr. aj za vytah a pritom sme na prizemi a ten výťah vôbec nevyuzivame.
  ivka70 na take upravy v byte ako odpojenie od spolocneho kurenia, vlastny kotol a pod. potrebuje suhlas ostatnych vlastnikov.
  Ani vlastny kotol a vlastne kurenie neznamena, ze nebudete platit (prispievat) na spolocne kurenie, treba si dobre zratat, ci sa vam nemala investicia oplati

  platbu za vytah treba reklamovat, ak ide skutocne o byt na prizemi, nie je na nu dovod
  ale na elektrinu v spolocnych priestoroch prispievat musite
  dmc reklamovat to moze ak sa vlastnici bytoveho domu na takom niecom dohodli
  ivka70 alebo to moze navrhnut na dalsiej schodzi na schvalenie, ak sa predtym na niecom takom nedohodli
    zbaliť
  Tweety

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Platiť mesačné platby treba či je to BD alebo iný správca.
  jslancik

  jslancik je offline (nepripojený) jslancik

  bez servítky jslancik
  zaujímavé. Tipujem, že manžela hnevajú aj odvody, dane, DPH, drahý benzín, diaľničné známky, platby za vodu...

  Ak ste nechceli prispievať na nejaký spoločný majetok, mali ste si kúpiť vlastný domček. Neplatili by ste Správe bytov, ale priamo či nepriamo poskytovateľom služieb či energii. A zistili by ste, aké sú náklady na prevádzku nehnuteľnosti.

  Ak chcete postupne znížiť platby... V prvom rade menej kúriť. kúrenie je v bytoch predražené. Prízemie nie je ktoviečo, ale dá sa. Rúry kúrenia sú veľmi horúce Každý stupeň teploty zvýši spotrebu energie tuším o 20%. V obývačke stačí 20-22°, na spanie 18-20°.

  V druhom rade sa odpojiť od "mestskej" teplej vody. Ohrievanie vody primerane veľkým el. bojlerom so zásobníkom vyjde cca na 1/2 ceny vody z teplárne.

  V treťom rade - neplytvať ničím. LED žiarovky a úsporné spotrebiče sú snáď samozrejmosť. Osobne poznám 6-člennú rodinu, čo mala mesačné náklady na 3i byt 110€ - vrátane elektriky, internetu... Žiadny zapadákov.

  To s výťahom je riadne trápne... Sú to 1 či 2 eurá mesačne? To je jedna škatuľka cigariet či dvoje čipsov...
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  sito Tak to si riadne osolil, že 1 - 2 €, mesačne.

  Inak, pri nahlasovaní osobomesiacov na konci roku na výťah, ako službu nahlási nulu nemali by platiť nič, predsa ju nevyužívajú, nevozia sa. Či ako atrakciu, kolotoč ho majú využívať a teda aj platiť? Ak je v dome jedenásť podlaží a na každom štyri byty. Ak budú o tom hlasovať na schôdzi predpoklad je pomer 40 : 4. Ale, má to logiku, či logický klam je to?
  jslancik hej, pozeral som si teraz môj evidenčný list, tak dakedy 3 ľudia platili 3,84€ mesačne. Prvé poschodie, výťah nikoli nikdá. Asi sa idem sťažovať.
  sito U nás suterén, prízemie, prvé podlažie, ... piate podlažie, osem staníc. Ak má prízemie, prvé podlažie výťah uzavretý na úhrade nákladov za elektrinu, vozenie neuhrádzajú.

  Prevádzku, schopnosť pohybu, opravy, revízie, odborné skúšky, výmenu, áno!
    zbaliť
  sito

  sito je offline (nepripojený) sito

  sito
  Áno, môžeš sa odčleniť od bytového družstva za predpokladu, že si členom družstva!

  Družstevný byt sa nekupuje, družstevný byt sa prevádza do osobného vlastníctva po splatení štátneho úveru, ( anuity ) ktorý bol poskytnutý družstvu na výstavbu domu v ktorom je váš byt. Prípadne dedením.

  "182/1993, § 4, ods. (1) Vlastníctvo bytu alebo nebytového priestoru v dome sa nadobúda

  a) na základe zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome s vlastníkom domu alebo s právnickou osobou, ktorá má právo hospodárenia k domu, s vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru,
  c) dedením "

  Čo je váš byt?

  "§ 2, ods. (1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky."

  Teda je to priestor v bytovom dome, ktorý vy môžete využívať ako vaše obydlie. K nemu prislúcha aj podiel bytu na spoločných častiach domu a spoločných zariadení domu.

  "§ 13, (1) S vlastníctvom bytu a nebytového priestoru v dome je nerozlučne spojené spoluvlastníctvo spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a spoluvlastníctvo alebo iné spoločné práva k pozemku."

  Čo je teda v bytovom dome váš osobný majetok? Vstup do bytu, Zárubne, vstupné dvere, okenné výplne ( okna ) a všetko, čo môžete z bytu kedykoľvek odstrániť, vyhodiť, nie cez okno bez súhlasu spoluvlastníkov domu jeho spoločných častí, spoločných zariadení.

  Čo sú spoločné časti domu?

  "§ 2, ods., (4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie."

  Teda sú to obvodové múry, panely domu, vodorovné konštrukcie, panely, ( podlahy, stropy ) ktoré ohraničujú vaše obydlie. Na ne si môžete zabezpečiť svoje krytie, Parkety, linoleum, dlažba, tapety maľovka, atď. Samozrejme, že steny je možné využiť na vešanie obrazov upevnenia, ukotvenia nábytku, atď.

  Čo sú spoločné zariadenia domu nevyhnutné pre prevádzku domu bytov v ňom? Čo je prevádzka domu?

  "§ 2, ods. (5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

  § 2, ods. (8) Prevádzkou sa na účely tohto zákona rozumejú činnosti a prostriedky potrebné na pravidelné udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku v stave spôsobilom na ich riadne užívanie; za prevádzku sa považujú aj povinné revízie technických zariadení podľa osobitného predpisu.5a)"

  Zvyčajne z vonku domu je rozvodná skriňa elektriny domová prípojka od ktorej vedú spoločné rozvody ku každému bytu, kde sú prípojky elektriny pre jednotlivé byty na ktoré si dodávateľ elektriny namontuje svoje určené meradlo (elektromer ). Rozvod elektriny za určeným meradlom je majetok vlastníka bytu, tiež zásuvky, vypínače, svietidlá, spotrebiče.

  Na bytovom dome zvonku je regulátor plynu od neho vedú vodorovné rozvody plynu k jednotlivým stúpačkám pred ktorými je uzavierací ventil. Za ním pokračuje vertikálny rozvod plynu, ktorý je v každom byte ukončený uzavieracím ventilom a prípojkou bytu na odber plynu, Na túto prípojku si dodávateľ plynu namontuje svoje určené meradlo ( Plynomer ). Rozvod plynu za meradlom je váš majetok, tiež spotrebiče. Tieto spoločné zariadenia podliezajú zo zákona povinným prehľiadkám, aby nedošlo k požiaru v bytovom dome na spoločných zariadeniach domu a spoločných častiach domu.

  Verejný vodovod je ukončený uzavieracím ventilom, ktorý je majetkom vlastníka verejného vodovodu. Na tento ventil má dom napojenú prípojku domu na odber vody. Na prípojke má dodávateľ svoje určené meradlo ( vodomer ) Za určeným meradlom je spoločný vodorovný rozvod vody, na ktorom sú pred stúpačkou uzavieracie ventily pre prípadne odstavenie rozvodu pri poruche na stúpačke.Zvislý rozvod končí v každom byte uzavieracím ventilom za ktorým ste zo zákona povinný umožniť správe domu namontovať pomerové určené meradlo na rozpočítanie spoločných nákladov domu za odobratú vodu domu na jednotlivé byty v dome Rozvod za pomerovým určeným meradlom.je vaším majetkom, tiež výtokové batérie. Samozrejme, že voda musí niekde odtiecť, do kanalizácie. Odtokové potrubia z bytu sú napojené na stúpačku kanalizácie na ktorej je pripojenie bytu, to pripojenie je už spoločným majetkom.

  Tiež je v dome rozvod teplej úžitkovej vody, vodorovné rozvody, stúpačky ukončené v bytoch domu obdobne ako pri spoločnom rozvode pitnej, studenej vody.

  V dome je spoločný vykurovací systém domu, ktorý je správa domu povinná zo zákona udržiavať v hydraluickom vyregulovaní a zabezpečiť na každom spotrebiči ( radiátore ) termostatickú hlavicu. Ak chcete náhodou vymeniť radiátor, je treba požiadať správcu aký by mal byť, nie tvarom, môže byť aj kosoštvorec, ale výkonom, aby nenarušil hydraulické vyregulovanie spoločného vykurovacieho systému domu.Tiež musí byť byť vybavený určeným meradlom na meranie spotreby tepla v byte, prípadne pomerové rozdeľovače tepla podľa ktorých sa rozpočítavajú spoločné náklady domu na vykurovanie domu na jednotlivé byty v dome.

  K týmto spoločným zariadeniam ste povinný zo zákona umožniť vstup do vášho obydlia za účelom zabezpečenia prevádzky domu, odstránenia poruchy, vykonania opravy, na spoločných zariadeniach domu, ktoré sú, musia byť umiestnené vo vašom obydlí. Tiež umožniť odpis stavov meracích zariadení na meranie spotreby tepla a vody vo vašom obydlí.

  "§ 11, ods. (3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním."

  Úhradu za prevádzku domu,opravy a údržbu spoločných zariadení domu uhrádza správa domu z FPÚaO domu.

  "§ 10, ods. (3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv."

  Samozrejme, že ste zo zákona povinní uhrádzať zálohy na služby, ktoré vám budú vyúčtované v ročnom vyúčtovaní za užívanie bytu.

  "§ 10, ods. (6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd."

  Ak by ste svoje obydlie nepoužívali na bývanie, povinnosti uvedených v zákone sa nemôžete domáhať ich si neplniť.

  "ods. (7) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorý sa neužíva, sa nemôže domáhať upustenia od povinnosti uhrádzať preddavky do fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrady za plnenia a platby za správu."

  Takže, ako som napísal, ak ste členom družstva môžete sa od družstva odčleniť. Noo, nemôžete si svoje obydlie, priestor, byt vyčleniť z bytového domu v ktorom ho vlastníte! Či?

  Mozem sa odclenit od bytoveho druzstva?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.