Zavrieť

Porady

Invalidny dochodca a praca v zahranici

Moze slovensky invalidny dochodca zacat pracovat v Rakusku ako zamestnanec rakuskej firmy? Musi sa potom odhlasit zo zdravotnej poistovne na Slovensku, prip. aj zo socialnej poistovne?
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Do zamestnania budeš denne dochádzať, alebo budeš bývať v zahraničí?
fhfg Byval by som v zahranici. Je v tom rozdiel?
veronikasad Je, do .8 kal.dni treba sociálnej poisťovni nahlásiť neformálnym listom zmenu pobytu, prip. aj číslo účtu na zasielanie dôchodku.

O postupe pri zdravotnom poistení sa informuj priamo vo svojej ZP
fhfg Dakujem Veronika, cize keby som denne dochadzal, nemusim SP nic nahlasovat? SP nema moznost zistit, ci byvam v zahranici alebo denne dochadzam, ci ano? Chcel by som, aby mi dochodok nadalej zasielali na ucet v SK.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Moze.
    Kedze v EU moze mat len jedno zdravotne poistenie a to bude mat zo zamestnania v AT, musi sa do 8 dni od zaciatku vykonu prace odhlasit v slovenskej ZP.
    Zo Socislnej poistovne sa neodhlasuje nikto, teda ani ID.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    fhfg Dakujem. Ako by som potom postupoval pri prehodnoteni ID, ked ma predvolaju, ak zrusim zdravotne poistenie na Slovensku a prestanem chodit odbornemu lekarovi na Slovensku.
    Katy a R ak budú vyžadovať správu odborného lekára - tak doložíš od to, ku ktorému budeš chodiť ... ale môžeš ostať v starostlivosti aj doterajšieho
    fhfg Dakujem, rad by som zostal u terajsieho lekara, ale kedze by som uz nebol na Slovensku zdravotne poisteny, musel by som si uhradzat vsetky vysetrenia aj lieky sam? Dobre to chapem?
    ivka70 Nemusel, vybavis si v Rakuskej ZP formular, ktory sa v slovenskej ZP prihlasis ako poistenec zahranicnej. ZP. Lekara aj lieky bude platit slovenska ZP a bude to preuctovavat tej zahranicnej. Budes mat na to tsky iny preukaz, napr. VSZP ho ma ruzovy.
    fhfg Dakujem, zasa som sa nieco nove dozvedel.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    k SP - ohlasuje sa napr zmena bydliska cit zo stránk SP :
    "Upozornenie !
    Príjemca dôchodkovej dávky je povinný podľa § 227 ods. 3 a 4 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení zákona č. 555/2007 Z. z. oznámiť Sociálnej poisťovni do ôsmich dní každú zmenu v údajoch uvedených v žiadosti o dôchodok."
    fhfg Dakujem Katy.

    Invalidny dochodca a praca v zahranici

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.