Zavrieť

Porady

Neoprávnené užívanie cudzích peňazí zdravotnou poisťovňou?

Dobry den,
nie ze by som chcela ist do nejakeho sporu so ZP, len cisto s praktickeho a pravneho hladiska by som rada vedela vas nazor.
Omylom som poslala este v auguste tohto roka ZP Union peniaze za zdravotne poistenie, ktore som vsak mala v umysle odoslat na ucet VSZP.
Az po upozorneni VSZP, ze mi chyba jedna platba som zistila tento moj omyl.
Kontaktovala som telefonicky ZP Union, ze preco nevratili peniaze, ktore nemaju k comu, ani k ziadnemu poistencovi priradit. odpoved som dostala, ze pokial pisomne nepoziadam, peniaze nedostanem.
Ich postup je spravny? Ved je zjavne, ze peniaze mnou uhradene su omylom, maju spatny moj ucet, kam ich vratit a cez to vsetko si ich musim pisomne ziadat.
Nie je to z ich strany neopravnene pouzivanie cudzich penazi?
7 komentárov     zbaliť
Chobot Si platiteľom poistného aj v Union ZP? Resp. prečo si zaslala sumu do Unionu? Platíš aj tam nejaké poistné? To si platila ako fyzická osoba, alebo ako platiteľ - zamestnávateľ?
wegamizi Nie som platiteľom, ani poistencom ZP Union, dva roky dozadu som bola platitelom poistneho v Unione, tak som omylom odoslala na ich cislo uctu, ktore som mala v pamati na IB. Odoslala som to ako samoplatitel, fyzicka osoba.
Chobot Platby prijaté a neidentifikované sa vracajú, ale nie hneď. Najprv sa čaká, či sa platiteľ neozve a nedodá správne identifikačné údaje - napr. správne rodné číslo, kam platba patrí. Ak sa tak nestane do nejakého času (pár mesiacov), tak sa čistia neidentifikované platby a vracajú sa späť na účet odkiaľ prišli.

Takže buď počkáš, kým sa budú neidentifikované platby zasielať späť, alebo písomne požiadaš o vrátenie platby.

Poisťovňa dostáva veľa platieb, kde platiteľ uvedie zlú identifikáciu (napr. preklep v rodnom čísle) a bolo by horšie, keby také platby poisťovňa hneď vracala späť a potom by klient musel znovu posielať platbu. Navyše,ak je už raz platba prijatá, je riziko, že keď sa vráti, nebude tak skoro uhradená opäť, Preto sa najprv poisťovňa snaží identifikovať čo najviac platieb, než ich vráti späť.

Boli časy, keď bolo toľko mylných platieb, že aj rok trvalo, kým sa spracovali a vrátili.
wegamizi Dakujem pekne. Je to logicke, akurat ma zaraza, ze nie som poistencom poistovne, takze ked niekde moja platba visi a nie je spracovana, treba vratit obratom, nie az o niekolko mesiacov. Poistovna s tym nic neriskuje, len vrati to, co jej nepatri.
Ked najdeme peniaze na ulici, tiez nerozmyslame mesiace, co stym spravime, povinnostou je vratit, co mi nepatri. Ale to je ludsky rozmer, asi sa to v tejto spolocnosti nenosi.
Dakujem vam este raz, rada pomohla :-)
misoft Poisťovne robia "uzávierky" ku koncu roka. Pri nej istotne zistia, že pripísaná suma na ich účet sa nedá s nikým "spárovať" - takže budú musieť tú sumu na účet odosielateľa vrátiť. Takže asi bude potrebné čakať, alebo ak to chceš mať rýchlejšie späť, požiadaj ich písomne o zle zaslaných peňazí späť (mýlna platba).
wegamizi Dakujem, dobra rada. :-) idem tak spravit. Len som sa divila, ze to nespravia obratom.
misoft Ak príde platba a má všetky údaje - tak ju spáruje okamžite. Lenže tie nespárované musia robiť ručne - a často len príde suma a odosielateľ uvedený PRIEZVISKO a M (ako meno) a musia preliezť celý zoznam poistencov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Asi este nezistili, ze slo o preddavok zaplateny bez pravneho dovodu a predpokladam, ze by to ziatili az pri RZZP, cize rychlejsie sa dostanes k peniazom, ak poziadas. zatial totiz v zmysle zakona nic neporusili.

    Zakon o zdravotnom poisteni, par. 25, (1),
    ZP je povinna
    ...
    g) vrátiť sumu preddavku na poistné, nedoplatku alebo úrokov z omeškania zaplatených bez právneho dôvodu alebo časť presahujúcu správnu výšku preddavku na poistné, nedoplatku alebo úrokov z omeškania platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi do dvoch mesiacov od zistenia tejto skutočnosti alebo od doručenia písomnej žiadosti platiteľa poistného alebo jeho právneho nástupcu, takúto sumu možno použiť na zápočet pohľadávky zdravotnej poisťovne voči platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi
    ...
    wegamizi Dakujem za reakciu, ale predpokladam, ze tento paragraf sa mna netyka, kedze nie som poistencom ZP Union, teda neplatim ziadne preddavky do tejto institucie
    ivka70 tyka sa ta to, peniaze si poslala ako poistne, to, ze omylom, musi byt teda identifikovane
    ZP nemoze vediet, ci sa len nestratila tvoja prihlaska alebo si ju zabudla poslat a pod.

    zbytocne nad tym maturujes, podaj si ziadost o vratenie omylom zaplatenej sumy
    to iste musis urobit napr, aj v banke, ak omylom posles peniaze na cudzi ucet, prijemca nie je povinny patrat, ci ich mal dostat alebo nie a vracat ich bez tvojej ziadosti o vratenie ....

    Neoprávnené užívanie cudzích peňazí zdravotnou poisťovňou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.