Nastavte si sledovanie aktualít z DRAKa na email.  

Dohody dôchodcov od 1.7.2018

Značky   , , ,

 
 
Hľadať v článku
Nástroje k článku

Dohody dôchodcov od 1.7.2018

Autor Jana Motyčková   29.11.17
Zákon 266/2017 Z.z. novelizuje zákon o sociálnom poistení. S účinnosťou od 1.7.2018 zavádza nové pravidlá pre platenie poistného do Sociálnej poisťovne z dohôd dôchodcov.

Predčasní starobní dôchodcovia.
Od 1.7.2018 sa aj dohody predčasných starobných dôchodcov (PSD) posudzujú pre SP ako dohody dôchodcov, čiže z dohody predčasného starobného dôchodku sa neplatí nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Zákon o zdravotnom poistení sa v tomto zatiaľ nemenil, ak nedôjde k zmene, aj po 1.7.2018 sa z dohôd PSD bude platiť zdravotné poistenie.

Výnimka z platenia dôchodkového poistenia.
Od 1.7.2018 sa budú na dohody u dôchodcov uplatňovať obdobné pravidlá ako na DoBPŠ. Čiže dôchodcovia pracujúci na dohodu si budú môcť určiť dohodu, na ktorú si uplatnia výnimku z platenia dôchodkového poistenia (starobné, invalidné poistenie a platenie príspevku do rezervného fondu solidarity). Výnimka spočíva v tom, že z určenej dohody sa neplatí poistné na dôchodkové poistenie, ak vymeriavací základ v mesiaci nepresiahne 200 €. Ak vymeriavací základ (u dohôd s nepravidelným príjmom priemerný VZ) z dohody, na ktorú si uplatnili výnimku, presiahne v niektorom mesiaci 200 €, dôchodkové poistenie sa platí iba zo sumy nad túto hranicu. Výnimka sa nevzťahuje na ÚP a GP, do VZ pre ÚP a GP vstupuje vždy celý príjem. Ak si dôchodca výnimku neuplatní, do SP sa platí poistné z plného vymeriavacieho základu na starobné, prípadne invalidné poistenie, úrazové a garančné poistenie a príspevok do rezervného fondu solidarity.

OBJEDNAJTE SI DRAKA
Najrýchlejšie aktuality pre mzdárov.

14
ľudí to zaujíma
mňa tiež