Zavrieť

Porady

Zaváranie uhoriek

Dobrý deň.
Chcem sa spýtať, či nevie niekto z poraďákov na dobrý odskúšaný recept na zavárané uhorky bez sterilizácie.
Usporiadat
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

daduc Pozri príspevok
ja zaváram takto: Na dno pohára vložím, mrkvičku /kolieska/ malú cibuľku, kôpor, naložím uhorky a pridávam 1 KL deka, 1 PL cukru kr., 0,5 dl octu a doliať vodou - uzatvoriť a sterilizovať. Je to rýchle a dobré.
Keď som si dnes konečne vydýchla po 40 pohároch, ktoré som zavárala klasicky ako každý rok a ešte aj sterilizovala, kamarátka mi poradila rovnaký recept ako daduc.
Do pohára dá cibuľu, mrkvu, kôpor, naukladá uhorky, dá pol dcl octu, bývalú sunarovú odmerku Deka, 8 tabletiek Sacharínu, zaleje vodou z vodovodu a 10 minút sterilizuje v rúre. Výhoda je tá, že môžete zavárať po jednom pohári, ako uhorky dozrievajú. Nemám odskúšané, ale vraj tak robí roky a sú výborné. Za odskúšanie to určite stojí.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ešte pridám recepty ale aj s následnou sterilizáciou. Je to vlastne skoro jedno či varíš nálev a máš hotovo, alebo podávaš do fliaš šikovno a potom na 10-15 min. sterilizuješ, nie?
Takže:
1. postup:
----------
na dno pohára kôpor, mrkvu, cibuľu, cesnak, chren /nemusia byť, skutočne kto má čo rád/, naukladáš uhorky. ks čierne aa nové korenie, 1 hrebíček/ klinček/, 1 bobkový list, 4 ks spolarinu, 4 lyžice octu, 1 káv. lyžička deka, zaliať vodu. Sterilizovať 10 min.

2. postup:
----------
3 zrnká celého čierneho korenia, 2 zrnká nového korenia, 1 bobkový list, 1 kávovú lyžičku soli, 2 polievkové lyžice cukru, 3 štamperlíky octu, dolejeme vodou, sterilizujeme 15 min.
Do pohára dáme 1 cibuľku, 1 mrkvu, tršku kôpru, 1 strúčik cesnaku. Uhorky z jednej aj druhej strany odrežeme končeky, aby nálev lepšie vsiakol.
No však už sú tu tie recepty z minulého roku. Aj nálev od Oetkera.
0 0
TATRY MKS TATRY MKS

TATRY MKS je offline (nepripojený) TATRY MKS

Overený recept - vyskúšala som všeliaké ale tieto sú super...
Výhoda je v tom, že sa nestane, aby ste mali málo alebo veľa nálevu.
Na 720 g pohár -
- kôpor, mrkva, cibuľa, chren (podľa chuti, kto má čo rád)
- 1 dcl octu, 1 kávovú lyžičku soli, 6 kávových lyžičiek cukru, 2 bobuľky nového korenia, 6 bobuliek celého čierneho korenia - zalejeme studenou vodou
Uzatvoríme, sterilizujeme 10-15 min. pri teplote 90 stup.Celzia.

(po vysterilizovaní ukladám poháre ešte do tepla (pod deku). Po sterilizácii vidno, že cukor ešte nie je celkom rozpustený - nevadí to, po vychladení, keď ukladám poháre do políc ešte ich trochu pootáčam - do dvoch týždňov sa rozpustí celkom. Tieto uhorky sú "chrumkavé" - "znojemské" tak sa aj volajú. (Odkedy som sa dala presvedčiť (5 rokov som odolávala), že uhorky sa dajú umývať aj v práčke (deň pred zaváraním vyumývam poháre a pripravím práčku - naprázdno naprogramujem pranie na 90 - 2 krát ešte dám program plákanie - na druhý deň potom dám plákanie bez odstredenia s uhorkami) - kým sa "perú" uhorky pripravím mrkvu, kôpor, cibuľu do umytých pohárov - naložím uhorky, zalejem vodou, vysterilizujem.
0 0
pikulik pikulik

pikulik je offline (nepripojený) pikulik

Nesterilizované uhorky
Potrebujeme:
1,5 l vody
0,5 l octu
10 PL kryštálového cukru
1 deko (musí byť s kyselinou benzoovou).
Postup:
Všetky prísady zvaríme a necháme vychladnúť.
Uhorky naložíme s kúskami chrenu, navrch položíme vetvičku zelerovej vňate tak, aby bola ponorená v octe, zaviečkujeme a uložíme do špajze. Nesterilizujeme.
Ja som ich robila aj bez chrenu.Zatial sa mi neskazili a to som zavárala už asi pred mesiacom. Pre istotu ich kontrolujem.
0 0
marči marči

marči je offline (nepripojený) marči

Pridám aj ja 2 recepty:

Uhorky - rusle

4 kg uhoriek
1 kg cibule
1 sáčok Deko
0,5 kg cukru
0,5 l octu
Očistené uhorky pokrájame pozdĺž na pásiky, cibuľu na kolieska. Všetko zmiešame a necháme stáť 12 hodín. Dáme do fliaš a do každej fľaše nalejeme zo šťavy. Sterilizujeme len krátko, kým nezačne vrieť.

Kvasené uhorky na zimu

(Ingrediencie sú písané na veľkú 5 litrovú sklenú fľašu)

1,5 PL hladkej múky
1 sáčok Deko
Na dno fľaše dáme kôpor, múku, deko a uhorky. Zalejeme studenou vodou - nie do plna. Netreba sterilizovať !
Pozn. Je dobré podložiť nejaký tanierik.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

m.hladka Pozri príspevok
A prali ste už uhorky v automatickej pračke? To nie je vtip, ale uľahčenie umývania uhoriek. Presne 5 kg na jedno predpranie a mate pokoj, samozrejme bez pracieho prášku. Ja to robím už 3 roky a veľmi mi to uľahčilo prácu a čas. Skúste a nebojte sa. To mi poradila sestra a sestre suseda atď. a teda ja Vám....
Robila som to aj ja, ale len Z dobrých (tvrdých) četstvých uhoriek, lebo by sa polámali.
Tiež mi to poradili kolegyne, podstatne to urýchlilo prácu.

Teraz mám malú záhradku pri dome - cca 6x8 m (vravím malú ) a každý rok vysadím vlastné priesadky cca v úhrne 10 metrov.
Uhorky zbieram ráíno a večer, keď mám plný kelímok, nakladám (2-5 fliaš každý 2. deň)

A môj recept už pár rokov? (Od "starej košickej maďarky, kt. sú povestné svojou dobrou kuchyňou")
SLADKO-KYSLÉ UHORKY BEZ STERILIZÁCIE

dobre umyté fľaše a všetko čo ide fľaše -uhorky, mrkva - nerežem na kolieska ale na hranolčeky, ľahšie sa to vyberá a konzumuje, aj pre "vyplnenie medzier", 1-2 strúčiky cesnaku, cibuľa, ak mám kôpor, feferónka, 2-3 zrnká čierneho aj nového korenia, 1 odmerka (na kávu) cca 5 gr. Nakaladača alebo Deka alebo Zelko pod., , 3 káv. lyž. cukru, 3 ks umelého sladidla, 0,5-0,6 dcl octu, všetko zalajem vriacou vodou z kanvice, zavriem dobre umytými ale vysušenými víčkami, potrasiem, dám dolu hlavou a zabalím na noc do deky.

Nakladám tak už pár rokov a keď sa mi zakalilo 5 fliaš, tak to sedí-na chuti a kvalite neubralo.
Nesterilizujem, nálev nevarím (kôli pachu octu....) aj rýchlosti. Ročne naložím cca 50 fliaš.
Naposledy upravil atka4 : 01.09.07 at 14:34
0 0
ťažkáhlava ťažkáhlava

ťažkáhlava je offline (nepripojený) ťažkáhlava

Ahoj. Aj mne sa stalo (aj tento aj minulý rok), že sa mi pokazili uhorky. Nikto tomu nechce veriť. Problém bude v sterilizácii, čiže v rúre, ktorá napriek nastaveniu na 80 stupňov, nedosiahne takú teplotu. Poradili mi, že treba sledovať, kým bude vidno stúpať bublinky vo fľašiach, chvíľu počkať, vypnúť rúru a nechať tam ich tam vychladnúť. Skúsim to ešte raz a pokazené uhorky sa dajú iba vyhodiť... - nie je to fľašou a neprejde to zakalenie.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

ked ich bolo vela,my sme robili kvasaky http://kuchar.mojerecepty.sk/2009/10...vasene-uhorky/
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

A nie sú kvašáky len na rýchly konzum?
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

Tweety Pozri príspevok
A nie sú kvašáky len na rýchly konzum?
však hej-my sme ich aj rýchle skonzumovali,však sa nemusí všetko zavarit
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

trisestri Pozri príspevok
však hej-my sme ich aj rýchle skonzumovali,však sa nemusí všetko zavarit
Ide o to, že klasicky zaváram v sladkokyslom náleve so steriliz. 5 min., a to v množstve napr. aj 5O fliaš, ešte nikdy sa mi nepokazili, a sú naozaj super, ale na kvašáky sa už chystám dávnejšie, tak preto tá otázka, možno tento rok to aj skúsim. ALe nechce to zvlášť nejakú špeci nádobu?
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

ani nie ,možu ist klasicky do pohárov alebo malého súdka- http://www.zeleziarstvoplus.sk/nadoby-na-nakladanie/
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

trisestri Pozri príspevok
ani nie ,možu ist klasicky do pohárov alebo malého súdka- http://www.zeleziarstvoplus.sk/nadoby-na-nakladanie/
My sme ich robili aj v sklenenom 5 l pohári.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Vďaka, tak skúsim.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
My sme včera zavárali uhorkový šalát, mňňňňammmmmm

4kg uhorky, 4-5 cibuli, 30 dkg cukru, 3 dcl, octu, 4 PL vegety , soľ, ja som to vylepšila ešte s feferonkami a paprikou. a čierne korenie
ja som dala všetko od oka, my neradi moc ocot, takže som dala menej.
Premiešať a nechať stáť dobrú polhodinku, dať do pohárov, a potom sterilizovať na 80 ke 20 minút, ale ja som nechala zovrieť vodu na 100 a hneď vybrala , to je vše.

chutí veľmo
2 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Barbara Pozri príspevok
My sme včera zavárali uhorkový šalát, mňňňňammmmmm

4kg uhorky, 4-5 cibuli, 30 dkg cukru, 3 dcl, octu, 4 PL vegety , soľ, ja som to vylepšila ešte s feferonkami a paprikou. a čierne korenie
ja som dala všetko od oka, my neradi moc ocot, takže som dala menej.
Premiešať a nechať stáť dobrú polhodinku, dať do pohárov, a potom sterilizovať na 80 ke 20 minút, ale ja som nechala zovrieť vodu na 100 a hneď vybrala , to je vše.

chutí veľmo
Tiež som ho robila minulý rok. Dobrý je, dobrý.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

ťažkáhlava Pozri príspevok
Ahoj. Aj mne sa stalo (aj tento aj minulý rok), že sa mi pokazili uhorky. Nikto tomu nechce veriť. Problém bude v sterilizácii, čiže v rúre, ktorá napriek nastaveniu na 80 stupňov, nedosiahne takú teplotu. Poradili mi, že treba sledovať, kým bude vidno stúpať bublinky vo fľašiach, chvíľu počkať, vypnúť rúru a nechať tam ich tam vychladnúť. Skúsim to ešte raz a pokazené uhorky sa dajú iba vyhodiť... - nie je to fľašou a neprejde to zakalenie.
Veškerá sterilizácia musí prebehnúť v teplote nad 90o C
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

pavol54 Pozri príspevok
Veškerá sterilizácia musí prebehnúť v teplote nad 90o C
To možno platí pre sterilizovanie nejakých nástrojov, pomôcok... ale ovocie/zelenina sa môžu sterilizovať aj pri 80 °C.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Nella_2 Pozri príspevok
To možno platí pre sterilizovanie nejakých nástrojov, pomôcok... ale ovocie/zelenina sa môžu sterilizovať aj pri 80 °C.
baktérii to je jedno či je to nôž alebo iný chirurgický nástroj, ak nechceš dosahovať takú vysokú teplotu tak máš len dve ďalšie možnosti buď vytvoriť kyslé prostredie alebo tam rypnúť konzervačnú látku ( benzoan sodný)
2 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Kúpila som obyčajný zavárací hrniec s teplomerom. Prosím vás, koľko vody sa dáva do hrnca pri sterilizovaní. Len do výšky mriežky, alebo viac? Doteraz som mala obyčajný hrniec a vodu dávala asi tak do 1/3-tiny. Aké máte skúsenosti s týmto zaváracím hrncom. Ďakujem.
Naposledy upravil Katarina : 19.07.11 at 22:27
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať