Zavrieť

Porady

Na FA uvadzam cislo uctu inej osoby. Ide o trestny cin alebo mi hrozia len pokuty?

Na FA uvadzam cislo uctu inej osoby. Ide o trestny cin alebo mi hrozia len pokuty?

-
Ako zivnostnik som si zobral uvery, v case ked sa darilo. Darit sa prestalo, dostal som sa do exekucii.
V tom case som ako docasne riesenie videl, ze si na faktury jednoducho budem pisat IBAN inej osoby s ktorou som sa dohodol. Samozrejme som nikde nic nenahlasil aby mi banky tieto prijmy, ktore som potreboval k prezitiu, exekutor nezmrazil.
Od vtedy som sa zamotal este viac - uz zopar rokov som nepodal danove priznanie, peniaze mi chodia stale na ucet inej osoby, neplatim odvody do poistovni.

Chcem vstupit do konania pre osobny bankrot. Otazka znie, ci mi za toto konanie hrozi sud alebo skor pokuty do zblaznenia? Pripadne, je ohrozena aj osoba ktora mi takto umoznila posielat si peniaze na jej ucet? Ide o rodinneho prislusnuika.
Naposledy upravil ivka70 : 06.12.17 at 22:21 Dôvod: vratenie vymazanej otazky
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
1. Marenie exekučného konania
2. Marenie výkonu úradného rozhodnutia
3. Poškodzovanie veriteľa
4. Skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie
5. Poškodzovanie cudzích práv
6. Skrátenie dane a poistného

To všetko sú trestné činy, ktorých sa dopúšťaš. A pri ďalších dvoch je to eštr na hrane a môžu to byť aj tie. Ak ti ten človek vedome pomáha, dopúšťa sa ich tiež ako spolupáchateľ.

Ak exekútor, alebo daniari, alebo sociálka, alebo zdravotka, alebo obvofný úrad prídu, teš sa na trestné konanie. Sadzba čo vyfasuješ bude závisiť od toho, koľko si takto nepriznal. V najhoršok prípade ti hrozí 12 rokov nepodmienečne. To isté pre toho človeka.

Chápem, ak je niekto v núdzi, ale takto na hulváta sa to nerobí. Veď sme v EÚ. Kľufne si mohol mať firmu - právnickú osobu - v inej krajine EÚ s účtom mimo SR..

Naozaj nemám pre niečo takéto pochopenie. A garantujem ti, že nie je otázkou to, či sa štát o tom dozvie. Otázka je už len kedy. Ak si vystavil FA voči čo i len jednému plátcovi DPH, tak na teba prídu.

Hlasovalo 3 pouzivatelov

Užitočné (3)
Ing. Ľubomír Janoška, Anika61, Kabaka123
3
3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
nhp19011 Dakujem za odpoved. Ste prosim vas advokat? Ak ano, aky postup by ste navrhovali? dakujem
profesional Sú tu 2 možnosti. Prvá: Keď Vás obvinia, priznať sa, uzavrieť s prokurátorom dohodu o vine a treste na 6 rokov a za 3 roky ste von za dobré správanie. Druhá: Odsťahovať sa do Brazílie.
nhp19011 co tak podat spatne danove priznanie kedze som lehotu 5 rokov neprekrocil a vsetky s tym suvisiace naklady a pokuty platit... a dohodnut sa s exekutormi na splatkovom kalendari a platit?
  zbaliť

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

bodliak
Za poškodzovanie veriteľa, § 239, je podľa závažnosti, odstavce 1 až 5, horná hranica odňatia slobody 2 až 8 rokov.

Hlasovalo 6 pouzivatelov

Užitočné (4)
Ing. Ľubomír Janoška, Kabaka123, Anika61, Mária27
Neužitočné (1)
Nevhodné (1)
2
4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
nhp19011 Podla advokata bol veritel poskodeny vtedy, ak by som mu realne nevyplacal moje zarobene peniaze. Ak ale zo spatne podaneho danoveho priznania vyplyva, ze moje zisky bol velmi nizke, na prezitie, veritel poskodeny nebol.
Ing. Ľubomír Janoška To platí iba o zákazníkoch a nie o ostatných veriteľoch.
bodliak Inde píšeš, že "Urcite, prijmy budu cez 20 000€ rocne. " Tomu hovoríš "na prežitie" ???
nhp19011 ak mas naklady 17 000€?
  zbaliť

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Dáša_
Hmm, v osobnom bankrote to asi nemá ako vyliezť na svetlo. Leda že by to natrel niekto z veriteľov. Správca nemá povinnosť skúmať. Ani len banky neoslovuje.
Treba skôr skúmať, či pojde o konkurz alebo splátkový kalendár.

No a samozrejme, máš okrem toho na krku niekoľko riadnych blbosti či už poškodzovanie veriteľa, alebo napríklad . nepodanie daňového priznania.
Poznám prípady, že tiež používajú iný účet. Ale daňové priznanie je podávané z tohto účtu. Tak aspoň tam nehrozí nebezpečenstvo.
12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
nhp19011 No u mna pojde o konkurz, realne ziadny majetok nemam, dostavam len svoju mzdu, ktoru vyuzivam na prezitie.
Co sa tyka toho nepodavania danoveho priznania, to som si vtedy precital nejake info na strankach danoveho uradu a tam som sa docital, ze za nepodanie ani po vyzvach su pokuty. No cim dalej, tym viac mam obavy, ze pojde o kratenie dane alebo take nieco.

Preto vlasnte netusim, ci mam ist do bankrotu. Co ak zbankroutjem a az potom vylezu na povrch tieto veci a prakticky opat padnem do dlhov, lebo bude treba splacat tieto pohladavky voci danovakom?

Nebude lepsie vsetko priznat, tak, aby mi potom v osobnom bankrote zmazali vsetky tieto pripadne pohladavky?
Dáša_ a kolko si vlastne zarábal, mal si vôbec povinnosť podať daňové priznanie?
nhp19011 Urcite, prijmy budu cez 20 000€ rocne.
Dáša_ nuž, tak toto už asi bude vážnejšie. Koľko to je rokov? To nebude iba daň, to budú aj odvody.
nhp19011 Ano, neplatim ani odvody. Budu to asi 3 roky. Aky postup by ste navhrovali? Napada ma, ze by som podal spatne vsetky danove priznania a vznikol by mi tak dlh voci danovemu uradu. Ten by som bud zaplatil, alebo by som isiel do bankrotu. Otazka ale je, ci mi automaticky nedaju trestny cin, ked podam priznanie s trojrocnym omeskanim.
Druha vec je, ci exektutor, ktory ma nastarosti dlh z banky, zrazu neuvidi moje danove priznanie. Totiz kym som nepodal danove priznanie, oficialne som nic nezarobil, nemohol mi nic exekuovat. Ak ale ma exekutor pravo vidiet danove priznanie, zrazu uvidi, ze som zavadzal.
Totiz ak budem mat vsetko ok s danovakmi a ostatnych exekutorov budem riesit osobnym bankrotom, kto by mohol dojst na to, ze si vyplacam faktury na iny ucet? Resp. ak by na to niekto dosiel, celil by som uz len tomuto problemu, nie tym, co mam teraz. Prakticky by som bol v situacii ako pripady ktore ste spominali, ze tam nehrozia tieto nebezpecenstva.
nhp19011 Dnes som volal s advokatom ktory sa speializuje na financne pravo. Riesenie je podanie spatneho danoveho priznania a ostatne veci okolo toho su podla neho nezmysly (poskodzovanie veritela ci marenie exekucneho konania (ako spominal nejaky pan vyssie v komentaroch). Totiz ak z danoveho priznania bude vyplyvat, ze som mal smiesne zisky, ktore som vyuzil na prezitie, neposkodil som veritela atd, atd. Ak by ste chceli potom viac info, tak mi napiste spravu, nechcem tu davat navod, nech to nevyzera, ze robit chyby ake som robil ja je cesta usetrit. Dakujem pekne za ochotu.
Ing. Ľubomír Janoška https://ficek.sk/zanik-trestnosti-trestneho-cinu-20486
BXLmiami čo dlhy v zdravotke a sociálke?Tam je to tuším nepremlčateľné.A ak sú dlhy v zdravotke vidí to každý lekár ku ktorému ideš ak má počítač.Aj lekáreň.
Dáša_ a staci v septembri zmeniť zdravotnu poisťovňu a si v suchu Take mame zakony... Alebo fakt ten osobny bankrot a je vybavene vsetko. A veritel este zaplati aj naklady exekucneho konania....
nhp19011 Co sa tyka zdravotky, jasne, ze lekari o tom vedia. Vsetky sluzby u nich platim v hotovosti, to iste v lekarni. Nehccem byt cynik, ale este aj usetrim. Ale s tym zanikom trestnosti nepochodim, kedze ja realne sumu aby som prejavil ucinnu lutost mat nikdy nebudem.
felix1 Nereagujte, je to bud agent provokater alebo uplny b.be.. Strucne zhrnute, cakas ze ti poradime ako sa z toho dostat s vedomim ze to do rozpoctu zaplatime za teba ?
buchač felix

BINGO ... a veľké !

Nie je dokonca náhodou v Etikete niečo spomenuté o nenavádzaní na trestné činy, či obchádzanie zákona ?

Ale na druhej strane ?
Nedá mi nespomenúť jedného pána, ktorý tu svojho času teda fest mútil vodu s radami, ako sa vyhnúť (obísť zákon) plateniu daní.

Také témy by mali byť nie iba uzamknuté...tie si zaslúžia výmaz.

K zadávateľovi sa radšej nevyjadrujem...nestrávil by to.
  zbaliť

Na FA uvadzam cislo uctu inej osoby. Ide o trestny cin alebo mi hrozia len pokuty?

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.