Zavrieť

Porady

Ako mám postupovať v prípade viacerých prednostných exekúcii?

Prišli mi zamestnancovina dohodu 4 exekučné príkazy a všetky su prednostné. Tá čiastka ktorú môžem zraziť je naozaj malá? Ako mám postupovať? Z každej niečo splatiť, alebo stačí z jednej? Ďakujem
4 komentárov     zbaliť
Mila123 prišli v jeden deň? alebo postupne?
Danah12 prišli v jeden deň naraz mailom od jednej právničky
ivka70 mailom? to sa povazuje za oficialne dorucene?
Mila123 predpokladám, že do schránky na Slovensko.sk ?
právnička je zároveň aj exekútorka?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    El Cid je offline (nepripojený) El Cid

    El Cid
    Ak zamestnávateľ musí vykonávať zrážky iba v prospech prednostných pohľadávok, ktoré boli doručené v ten istý deň, platí, že ak daná tretina (resp. dve tretiny) nepostačuje na uspokojenie pohľadávok, pohľadávky sa uspokojujú pomerne. Platí tu teda zásada proporcionality a aj prednosti ( možno zraziť tretiny dve).

    Pokiaľ boli doručené prednostné pohľadávky, z ktorých ani jedna sa netýka výživného na maloleté dieťa, ide o jednoduchšiu situáciu. Zamestnávateľ pri každej pohľadávke vypočíta, koľko by mal zraziť, keby bol doručený príkaz iba na túto a následne uplatní zásadu pomernosti tak, aby ani jedna z pohľadávok nebola zvýhodnená. Skutočnosť, že v daný deň boli doručené štyri príkazy na predn. zrážky zo mzdy, je potrebné exekútorom oznámiť, prípadne dať exekútorom skontrolovať, či zamestnávateľ vykonáva zrážky správne.

    Pokiaľ boli v ten istý deň doručené príkazy na prednostné pohľadávky, pričom jeden z príkazov sa týka vymáhania pohľadávky na výživné pre maloleté dieťa,v takomto prípade nastupuje pravidlo klasického poradia, kedy sa ako najskôr vykonávajú zrážky pre exekúciu na výživnom. Aj v tomto prípade je v záujme zamestnávateľa, aby exekútorovi, ktorý doručil príkaz na prednostnú pohľadávku (ktorá sa však netýka vymáhania výživného pre maloleté dieťa) oznámil túto skutočnosť - že jeho príkaz sa dostáva do poradia.

    Pokiaľ si však zamestnávateľ nie je istý, má právo kontaktovať / aj telefonicky /súdneho exekútora a požiadať ho, aby určil výšku zrážky on / písomne-el.schránka /, ale vopred.

    Ako mám postupovať v prípade viacerých prednostných exekúcii?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.