Zavrieť

Porady

Kto má platiť poistenie bytu majiteľ alebo podnájomník?

Vlastním byt, mám tam podnájomníka. Ako majiteľ bytu som povinná platiť poistenie bytu alebo môžem žiadať od podnájomníka nech si to uhrádza sám?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak chceš mať byt poistený - tak si poisti a plať. A môžeš podnájomníkovi zvýšiť nájom. Ak nechceš - nemusíš.
    Podnájomník si môže poistiť domácnosť - ak by chcel? . Byt - ako nehnuteľnosť môžeš tuším len ty - ako vlastník poistiť.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    misoft, Martuk, branislavp, Žabinka, arizona, alaya1, liluska1506
    7
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vicktor "Byt - ako nehnuteľnosť môžeš tuším len ty - ako vlastník poistiť."
    Nepravda. Poistil som rodicovsky byt.
    Poistovna sa nebrani ak chce niekto platit za druheho.
    Martuk nože nám prezraď:

    1. rodičovský byt si poistil ako poistník a poistení sú tvoji rodičia?
    2. byt si poistil po dedičskom konaní, v ktorom si vedený ako nový majiteľ bytu? Takisto na katastri si vedený ako nový majiteľ bytu?
    3. byt si poistil ako nehnuteľnost, alebo len ako domácnosť alebo oboje dokopy?
    vicktor To prve a oboje dokopy.
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Tvoj byt, tvoje poistenie, platit ho musis ty.
    Mozes si ale jeho vysku premietnut do ceny najomneho - ak si schopna za vyssiu cenu byt prenajat.
    liluska1506 Ďakujem za odpoveď.

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    platiť ho má ten, kto ho uzavrel. a myslím, že "podnájomníkovi" nedovolia poistiť byt, v ktorom je iba podnájomník.

    Kto to poistenie zaplatí v konečnom dôsledku, je už druhá vec. Len to nikomu nerozpisuj v nájomnej zmluve...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Otázku by som posunul do úplne inej problematiky...znenie by znelo napríklad :

    1. Mám si poistiť byt, ak tam mám podnájomníka ?
    2. Môžem mu to dať do ceny podnájmu ?

    Odpoveď (moja) by znela jednoznačne :

    1. Len dilino by si nedal poistiť v takomto prípade byt.
    Suma cca 10€/mesiac ešte nikoho nezabila.
    2. Samozrejme, že áno.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    bjuty smis, misoft, marjankaj
    Nevhodné (1)
    Komentár, nie odpoveď (1)
    1

    Martuk je offline (nepripojený) Martuk

    omylný človek, ktorý sa rád nechá poučiť a občas má aj svojský pohľad na vec :-D ...viac Martuk
    Katy a R, presne ako píšeš. Nájomník si môže poistiť len domácnosť (čiže veci, ktoré si sám kúpi - PC, chladnička, práčka, telka, možno nejaký gauč a pod., skrátka veci, ktoré sa dajú premiestniť. Takisto si nájomník môže poistiť aj stavebné súčasti, napr. barový pult, sadrokartónové podhľady a podobne, samozrejme po príslušnom schválení obce, mesta, obyvateľov domu a samozrejme prenajímateľa. Byt ako nehnuteľnosť môže poistiť len majiteľ, resp. splnomocnená osoba. Čiže podnájomník si:

    1. nemôže poistiť byt, ktorý mu nepatrí, v prípade plnenia by za zničený byt nič nedostal, nakoľko nie je majiteľ.

    2. podnájomník síce poistí byt, ktorý mu nepatrí, na zmluve bude len ako poistník a poistený bude majiteľ, v takomto prípade však v prípade totálnej škody dostane plnenie (ak nebudú problémy) a poistník, čiže nájomca nedostane nič a ešte k tomu bude platiť poistné a zbytočne.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vicktor "...nájomník môže poistiť aj stavebné súčasti, napr. barový pult, sadrokartónové podhľady a podobne, samozrejme po príslušnom schválení obce, mesta, obyvateľov domu..." - to mas odkial?

    1. nemoze poistit byt
    2. sice poisti byt
    Tak moze ci nemoze? Sam sebe protirecis.
    Martuk Moze si poistit sucasti ktore vybuduje na vlastne naklady, napr. postavi barovy pult, znizi a odhlucni strop sadrokartonom a pod. Body 1 a 2 som dal len ako priklad. Robil som v poistovni a taketo upravy po predoslej komunikacii s centralou (vysvetlenie a popisanie situacie) bolo bez problemov mozne poistit, aj ked klient bol v podnajme a byt nebol jeho. Krom toho, co sa tyka tvojej citacie, s takymito upravami musel byt oboznameny minimalne majitel bytu, mozno spravca bytoveho domu a v pripade vacsich zasahov aj stavebny urad, pripadne obec alebo mesto.
    vicktor Este raz si precitaj tu citaciu - "najomnik moze poistit ... po schvaleni obce, mesta, obyvatelov". Zamysli sa ci to budes este raz obhajovat.
    Dalej - vobec to nemusi vybudovat, ale uz to v byte je po predchadzajucom najomnikovi.
    Na zaver - robil si v poistovni a taketo stanoviska si daval k udalostiam? Necudo ze drviva vacsina ludi je s poistovnou nespokojna.
    Martuk tak ctený viktorko, aby som to uviedol na pravú mieru:

    po 1. ešte raz a poriadne si prečítaj môj príspevok, hlavne časť ohľadom stavebných súčastí a tiež môj predošlý príspevok.

    Ohľadom vybudovania, ak to už je vybudované: Je jasné, že pokiaľ nejaká takáto vec už v byte je, tak nájomník ju nebude robiť znovu, takáto pravdepodobnosť je veľmi malá.

    Ohľadom možného poistenia, po schválení obce atď, tak som sa vyjadril v mojom prvom príspevku a v predošlom komente. Totiž niektoré stavebné úpravy, ktoré chce nájomník riešiť v byte prenajímateľa, nemusia spadať len pod povolenie majiteľa bytu. Ak by chcel nájomca v byte riešiť nejaké väčšie stavebné úpravy (napríklad sádrokartónové podhľady, možno vymurovanie nejakej priečky, osadenie napr. dreveného obloženia v polovičke bytu alebo neviem čo, narýchlo ma nič iné nenapadá, tak minimálne musí uvedomiť správcu bytového domu, ostatných nájomníkov a v neposlednom rade aj stavebný úrad, prípadné obecý úrad. Už len kvôli tomu, že zrejme nejakú dobu bude v priestoroch domu a bytu hluk, prach, zhoršený komfort bývania ostatných susedov po dobu prerábky. Prečítaj si to ešte raz.

    Celý môj príspevok zmysel má, ale treba ho poriadne prečítať. A ešte sa vrátim k tvojim dvom bodom v tvojom prvom príspevku na môj komentár: Nemôže, síce poistí. Tak môže či nemôže? Sam sebe protirečíš. Ohľadom tohoto ti doporučím jednu vec: Ešte raz a poriadne si prečítaj môj príspevok a snáď to pochopíš.

    Ohľadom danej citácie: vytrhol si jednu vetu z celého príspevku a tým pádom táto veta ztráca zmysel.

    A na margo tvojej poslednej vety: Vieš prt o tom, čo som ako poisťovák robil, riešil a s čím som sa stretol. Ohľadom stanoviska k udalostiam čítaj toto:

    Robil som v poistovni a taketo upravy po predoslej komunikacii s centralou (vysvetlenie a popisanie situacie) bolo bez problemov mozne poistit, aj ked klient bol v podnajme a byt nebol jeho.

    Dôležitá časť je táto: taketo upravy po predoslej komunikacii s centralou, zdôrazňujem spojenie PREDOSLEJ KOMUNIKACII!!! A po ďalšie, nefungoval som ako likvidátor, bol som prvou osobou pri styku klienta s poisťovňou a ver mi, klientom som sa vždy snažil pomôcť najlepšie, ako som mohol, vedel a dokázal.
    vicktor Zbytocne dlha slohova praca. Napisal si to domotane a nechces to priznat a vinis druhych.
    Ako v Pelíškoch" "Řekl jsem pět, ale myslel jsem deset!"
      zbaliť

    jasa je offline (nepripojený) jasa

    jasa
    aj v Nemecku prenajaty byt musi poistit najomca... ak by sa nahodou nieco s bytom stalo a nebol by poisteny, nedoplatil by sa....
    vicktor ...ale Eskimaci si iglu nepoistuju

    Kto má platiť poistenie bytu majiteľ alebo podnájomník?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.