Zavrieť

Porady

Zarosené plastove okno

Z vnútornej strany sa rosí okno plastove.
ivka70 aka je vlhkost vo vnutri a aka teplota na oboch stranach okna?
chandler ivka on sa na nic nepyta, len sa chvali ze nemaju doma v zime suchy vzduch.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ak mas vnutorne zaluzie,tak nezatahuj az dolu, nechavaj medzeru.Aj to casto pomoze.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Pravdepodobne výrobca týchto okien použil ako výplň sklo s nevhodným prestupom tepla. A za ďalšie, ako izolačná výplň v medzere medzi sklami je obyčajný vzduch.
    Tu viac o tom:
    https://www.koumak.cz/stavba-krok-za...rostupu-tepla/

    Dedukcia:
    A) kupované okná od výrobcu, ktorý ponúkal najnižšiu cenu (ergo pre úsporu nákladov používal nevhodný materiál);
    B) okná síce kupované od výrobcu s dobrými referenciami a za vysokú cenu, ale výrobca buď použil (pre zvýšenie ziskov) nevhodné materiály, alebo nedodržal postup pri výrobe okien (týka sa to skiel a výplne medzi nimi.)

    Pre dvojsklá sú ešte v norme sklenené výplne s koeficientom Ug = 1.1 W/m2k.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Vazeni, to nie je takmer vobec o kvalite okien. Mne teraz tecie voda po spickovych oknach s trojsklom, pretoze sa vo vnutri malovalo a robil sa betnovy porter. Cize pokial tych 300 - 400 l vody nedostanem z baraku, tak sa to ude rosit ako na plavarni. V lete by nebol problem to vyvertat, teraz som musel nakupit odvlhcovace.

    Vsetko je to nie len o povrchovej teplote okna, kureni a vetrani ale hlavne o mnozstve vodnych par generovanych v domacnosti. Ludia (pocet osob), zvierata, varenie (digestor s odtahom vom ano/nie), kvety, akvarium, susenie bielizne... Potom sa netreba cudovat, ze jednemu sa nic nerosi a jeho susedovi s rovnakymi oknami pleseju okna aj steny.
    misoft A kdeže ti to tečie? Po vonkajšku, alebo vo vnútri medzi sklami?
    Ak vonku - tak to nie je ten prípad.... to sa ti kondenzuje tá vlhkosť po maľovaní na relatívne chladnejších sklenených tabuliach.
    Ale pokiaľ sú tie okná vytvorené kvalitne a navyše plnené inertným plynom - tak tam nemá vlhkosť čo hľadať a teda sa tam nemá čo zrážať (voda) na sklenených tabuliach.
    misomiso Ale ved samozrejme ze po vonkajsku, vsetkym tecie po vonkajsku. A na plastovovych parapetoch stoja jazera vody. (Teda stali, utrel som to, dal som vysusce a teraz uz aj mokre spalety schnu).

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Sklo biednej kvality, vela tepla unika skrz tabule, tie su studene, vnutorna vlhkost sa zraza - vymenit za poriadne okno, alebo sa s tym zmierit.
    23 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Tiež si myslím..... osadené sklo nemá vhodný súčiniteľ prestupu tepla.
    Xanti Dovolím si nesúhlasiť,
    plastové okná mám na byte cca 13 rokov,
    prvé roky nebol problém nerosili sa ... potom prišli s reguláciou kúrenia. A vtedy to začalo. Okná sa pekne rosia, nepomáha nič. A ked vravím nič tak naozaj nič.

    Kedysi sa o panelákových bytoch hovorili že sú suché, teraz to nemôžem povedať. Sú vlhké a to len nedostatočným kúrením, lebo aj ked mám na plno radiator čítaj na 5 stupni, tak v byte nie je teplejšie ako 22 stupne. Tj. vlhkosť kondenzuje, varenie, žitie, pranie, sprcha, umývanie podlahy ... všade sa tvorí vlhkosť ktorá kondenzuje práve na sklách okien.

    Som o tom presvedčená, že ak by pustili do bytoviek viac tepla ako 22 stupne pri plne zapnutom radiatore, a byty by sa presušili tak prestanú sa okna rosiť a kondenzovať.

    Nateraz vivat hurá plesne vitajte. Pretože raz ked platím za kúrenie, tak nebudem kupovať ešte ohrievače abo vysúšače vzduchu.

    Len ludia si to ešte do súvisú nedávajú.

    Mimochodom vetrám často a na plno, nepomáha.... a otvorené okno v zime viac ako 10 minút na jedno vetranie nemienim nechať.
    Xanti No len kedy to ludia pochopia, a prestanú sa hanbiť za to, že doma sa im tvoria plesne, a bežným prípravkom pri čistení sa stáva savo proti plesni ...

    Nehanbím sa to povedať, tie plesne sú strašné. A doslova kolujú po stene, začali v jednom rohu , po vystriekaní o rok sa prejavili nad oknom, po vystriekani další rok sa vytvorili v druhom rohu... proste vzdala som to. Lebo to ovplyvniť neviem a naozaj kupovať ohrievače alebo podlahové vykurovanie nemienim. Lebo platiť nadspotrebu elektriny a ešte aj podla dielikov radiator nemám chuť.
    Xanti Súhlasím, s tebou. No pokial sa nekúri dostatočne tak rosiť sa bude, plesne budú. Bohužial.

    A tiež mi trvalo pár chvíl kým som si dala do súvisu vyregulovanie sústavy ( došlo k nej asi 6 rokov po výmene okien ) a začatiu rosenia.
    misoft Hmmmm.... zaujímavé poznatky.....
    A) Mám plastové okná.... už cca 10 rokov a NEROSIA sa!
    B) Máme aj reguláciu (regulačné ventily).
    C) Máme aj zateplenú fasádu.

    A opakujem - NEROSIA SA! Všetko je o materiáloch v použitých oknách! Všetko je to o technologických postupoch pri výrobe týchto okien. Všetko je to o spôsobe montáže a HLAVNE o zodpovednosti a poctivosti zhotoviteľa (ak je zhotoviteľ [sorry] hovädo, tak vás ošmekne, vyrobí to zo šmejd materiálov, materiálov, ktoré nemajú predpísané parametre a okná sa BUDÚ potom rosiť!
    Xanti Misoft, ja som opísala svoj poznatok svoje pozorovanie, teraz v byte nikto nie je nerosia sa, nebýva sa tam, nedýcha, nevarí neperie neumýva tak sa nerosia ...
    a ako prepáč nemyslím že by okná slovaktual boli pred 13 rokmi šmejdami.

    Lebo fasáda zateplená 14 rokov, plastové okná 13 rokov, regulácia cca 6 rokov. Problém z rosením cca 6 rokov ... tak ja neviem asi mám šmejdy okná alebo na figu je zateplené že?
    vicktor ...a hlavne sa voda skondenzuje na STUDENOM povrchu, t.j. sklo nie je dostatocne tepelnoizolacne.
    Pokracovanie nabuduce.
    vicktor Vlhkost ostane vo vzduchu ako para a neskondenzuje.
    vicktor Mudrlant, koncim, komu niet rady ...
    Xanti 896 nerozčuluj sa, až časom odtiahne viktor skrine a zistí krásnu plieseň pochopí ... niekedy strašne dávno z tohto pohľadu, sme v paneláku dávali v zime na radiatory odparovače presne na to určené aby zvlčovali vzduch. Po výmene okien sa vymalovalo robilo sa to na jeseň ( prežitok socializmu, maľuje sa až ked sa kúri v byte ), ved nebude to u nás ako v chatrči, čiže steny vlhké a pekne sa všetko vysušilo a okná sa nerosili. No potom sme prerábali byt, nové stierky malovky, radiatory presne podla výpočtov, aby sedeli na m3 ... a už v tom čase zase na jeseň sa dávali merače na radiatory ( schválne sme to naplánovali tak, aj výmenu radiatorov, aby merače dali na nové a nemuseli sa meniť, ved kto chce dva krát platiť ) a byt ostal vlhký, aj napriek vetraniu. V lete sa vysuší - v noci nonstop okná do korán, na jesen nonstop vetračky otvorené, kým netreba kúriť , v zime vlhne aj napriek nárazovému vetraniu. Mňa nikto nepresvedčí, že toto vyregulovanie kúrenia neprispelo k zvýšeniu vlhkosti v byte, pocitu chladu vo vykurovacom období, kedy ja osobne sedím zababušená v deke aj ked radiator ide na plno, a radiator je zo spodu ľadový a na vrchu vlažný. Ale v byte ukazuje 22 stupne a skončila som.

    Mať možnosť odpojiť sa od centrálneho zdroja, a riešiť si vykurovanie len vo vlastnom byte, tak určite by sa prestali rosiť okná, a v byte by bolo príjemne teplo a sucho, a nie vlhko s pocitom chladu.
    Xanti Nie sú ani neboli zavzdušnené, to sa robí ako prvé ked sa spustí kúrenie v bytovke ... to je tak vyregulované kúrenie. Celý horúci je len ak je vonku -25 stupne
    Xanti Ale je to tak, proste vyregulované, ani nekomentujem viac. A nejdem skúšať, ako som písala vyššie teraz v byte nie som, takže okná sa nerosia lebo je byt prázdny.
    buchač Xanti (15.12.17 18:17)
    a ako prepáč nemyslím že by okná slovaktual boli pred 13 rokmi šmejdami.

    ... tak ja neviem asi mám šmejdy okná alebo na figu je zateplené že?
    ====================
    Žeby oboje ?
    Xanti Myslíš buchy? a kde je potom súvislosť ... zateplené 14, okná 13 ... problémy 6 rokov ... ja v tom súvislosť zateplenie a okná nevidím,.... ja vidím súvislosť s kúrením ... že :P
    buchač Xanti...tak v prvom rade som Ťa len podpichol ALE

    Okná od Slovaktualu (podľa recenzií) nič moc.
    Zateplenie neviem...nepoznám stav.
    No to vyregulované kúrenie je fakt o hovne...už pár rokov si neviem naň zvyknúť. Buď je zima alebo horúco.
    Xanti Buchy neviem ako teraz, pred 13 rokmi patrili k tomu najlepšiemu čo bolo na trhu.
    Teraz neviem posúdiť kto má dobré okná a kto má šmejdy ...
    Našiel si recezie 13 rokov staré? Lebo len tie by boli relevantné .
    Katy a R gabi - my sme už aj vymenili okná - a veru obidvoje boli za veľké peniaze, žiadne šmejdy - a sme tam, kde ty ... mne už savo začína voňať!
    buchač Ešte mi povedz, že ktorá recenzia je objektívna...alebo ktorá je/nie je zavádzajúca.
    Xanti Katy,
    ale smutné na tom je to, že ešte stále si toto neuvedomili ludia, A stále šetria.

    Kamarátkina mama stredový byt, kúrené v byte, vymenené okná, zateplené všetko ok, regulovali kúrenie aby ušetrili a v kuchyni celú stenu plesnivú majú ... ale zaujímavé že tiež sa jej to tam objavilo po vyyregulovaní a namontovaní meračov.

    Ako to že mi stečie z okna na parapetu a odtial mi "oští " stenu tak to už ani neriešim, tam sa tvorí biela pleseň. A savo fakt ako niekedy okena, tak teraz savo sa používa.

    Čo myslíš čo nám to spraví taká žieravina s plúcami, a čo s nimi spraví plieseň, až zodpovedný pochopia že sa nedá takto šetriť na teple a na kúrení.
    Xanti Buchy,
    ja som si urobila dosť veľký prieskum pred rokmi ked sme šli vymieňať okná, porovnala parametre dostupných predajcov ( veď to bol vtedy ešte pomerne veľký peniaz, 60000 sk na byt trojizbový na okná ) a nebolo ich ako teraz na každom rohu 10. Bolo ich menej, zopár v meste ... obehla som si všetkých osobne, vzala cenové ponuky, a rozhodovala sa. A ver či nie, slovaktual neboli s tých lacnejších ... ale ani najdrahšie.
    buchač Xanti (Dnes 19:22) Buchy,
    ( veď to bol vtedy ešte pomerne veľký peniaz, 60000 sk na byt trojizbový na okná )
    A ver či nie, slovaktual neboli s tých lacnejších ... ale ani najdrahšie.
    ===================
    Málo...dal som viac. Za kvalitu sa platí.
    Pred vyše 15 rokmi som šiel do LK servis. Dodnes pohoda, žiadne rosenie, žiadne savo, žiadne problémy (klop,klop..).
    Xanti Šťastný to človek, hádam ti to vydrží. A ak si dobre pamätám viac si na chalupe ako v byte, ani mne sa teraz nerosia kedže tam nikto nebýva
    buchač Xanti...že ja som nachalupe, to neznamená, že byt je prázdny. Šak pani bytná ešte chodí do roboty, niekto ma musí živiť.
    -----------------------
    896
    Dýcham - nedýcham...vyrovnávam tlaky a klímu prdením.
      zbaliť

    peta49 je offline (nepripojený) peta49

    peta49
    Nemožno pochybovať o tom, že žalúzie sú najčastejším druhom tienenia moderných domácností. Poskytujú nám úľavu pred slnkom, teplom, ale aj pred pohľadmi susedov, ktorí zvedavo nakúkajú z protichodných balkónov. Preto tebe odporúčam skôr alternatívu v podobe externých žaluzii kedže sa tam zarosovania nemusíš báť (spôsobeného žalúziami).

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Povrch okna, ktorý sa rosí, má teplotu nižšiu, ako rosný bod.

    https://sk.wikipedia.org/wiki/Rosn%C3%BD_bod
    Príspevok zbalený
    spam

    Zarosené plastove okno

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.