Zavrieť

Porady

Podpísala som zmluvu s právnikom na jednorázovu sumu 2500,- € do podania obžaloby. Môžem žiadať časť sumy vráťiť pokiaľ som s jeho službami nebola spokojná?

5 mesiacov trvalo vyšetrovanie. Zo začiatku bol právnik šikovný, presvedčujúci, ale po čase som zistila, že ma zavádza, nedodržal termíny žiadosti, nedvíhal mi telefón, neprišiel za mnou keď povedal, neinformoval ma o nových výsluchoch a iné.
Mala som z neho pocit, že nevie ako ďalej. Bol náladový a dokonca viackrát keď prišiel za mnou nepustili ho lebo si zabudol OP. Keď som sa ho pýtala za čo je tých 2500,-€ tak povedal, že hlavne za oboznámenie sa s prípadom.
Pred obžalobou som mu dala výpoveď, sľúbil mi poslať vyučtovanie aby som mala prehľad o jeho úkonoch, ale viac som o ňom nepočula.
Môžem sa domáhať vrátenia určitej sumy a ako? Poraďte ďakujem.
5 komentárov     zbaliť
misoft Nuž - toto z tvojej strany nebolo rozumné - paušálna náhrada vopred.
On prakticky už nemusí nič dokladovať, vyúčtovávať... peniaze podľa zmluvy dostane tak či tak. Sama si sa k tomu zaviazala.
Ika.k.71 Bola som sa informovať u viacerých právnikoch a väčšinou sa riadia podľa úkonov. Ten ma spracoval tým, že tých úkonov bude veľa a tak sa mi oplatí jednorázovo to vyplatiť. Po čase som zistila, že zďaleka tých úkonov nebude toľko koľko som
mu zaplatila. Zmluva bola za činnosť advokáta od času vznesenia obvinenia do času podania obžaloby prokurátorom 2500 € a potom ešte ďalších 2500 €.
Mária27 Mali ste dohodnutú zmluvnú alebo tarifnú odmenu?
Ika.k.71 Zmluvnú predpokladám, uzavrela som zmluvu o právnej pomoci a tam je uvedené, že odmenu za činnosť advokáta.
Mária27 Zmluvná odmena by musela byť konkretizovaná, inak je tarifná odmena. Tarifná môže byť z hodnoty veci alebo paušál.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pozri zákon o advokácii, najmä § 17 a § 24 tu https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...3/586/20160701

    § 17
    (1) Ak bráni advokátovi, ktorý vykonáva advokáciu samostatne, vo vykonávaní advokácie akákoľvek prekážka a ak neurobí iné opatrenia na ochranu práv alebo záujmov svojho klienta, je povinný bezodkladne, najneskôr do jedného mesiaca odo dňa, keď takáto prekážka vznikla, po dohode s iným advokátom ustanoviť ho za svojho zástupcu; o tom je povinný bezodkladne upovedomiť klienta. Ak advokát túto povinnosť nesplní, zástupcu určí komora a podľa okolností prípadu určí aj výšku odmeny, ktorú je advokát povinný zástupcovi zaplatiť.

    Vyhláška o odmenách a náhradách advokátov za poskytovanie právnych služieb je tu https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...4/655/20170301
    Žabinka 15.12.17 18:52 odstránil(a) z Porady

    Podpísala som zmluvu s právnikom na jednorázovu sumu 2500,- € do podania obžaloby. Môžem žiadať časť sumy vráťiť pokiaľ som s jeho službami nebola spokojná?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.