Zavrieť

Porady

Výpoved

adu80

adu80 je offline (nepripojený) adu80

adu80
Dobry den! Aka dlha ma byt vypovedna doba,ak v pravovnej zmluve ju nemam urcenu. Pracovnu zmluvu mam na dobu urcitu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    ivka70

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    adu80 Ja ako zamestnanec davam vypoved. PP trva od 2.1.2017. Zmluvu mam do 30.6.2018
    ivka70 Potom je tvoja vypovedna doba, ak das vypoved /teda dorucis ju zamestnavatelovi/ este v decembri, 1 mesiac.
    V januari to uz budu 2 mesiace, lebo PP bude trvat viac ako rok.
    adu80 Dakujem. Takze musim dorucit vypoved este teraz v decembri,ak chcem koncit PP k 31.1.2018?
    Mohla by si mi este pomoct ze kde najdem nejaky vzor ze co musi obsahovat vypoved?
    ivka70 Ano, musis mat minimalne na kopii podpis a datum prevzatia decembrovy, alebo dorucenku s decembrovym datumom..
    Vzor vypovede napr. tu:
    https://www.profesia.sk/kariera-v-ko...y-zamestnanca/
    adu80 Dakujem☺
    adu80 Ahoj,dakujem este raz za predoslu odpoved☺
    Mala by som este jednu otazku. Dal som vypoved este v decembri k dnu 31.1. Mam narok na dovolenku este za januar,za ten posledny mesiac?
    ivka70 Ak si nebola PN ci OCR, tak ano, vznikne narok na 1/12 rocneho naroku.
      zbaliť
    El Cid

    El Cid je offline (nepripojený) El Cid

    El Cid
    § 62
    Výpovedná doba
    (1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.
    (2) Výpovedná doba je najmenej jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.
    (3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je najmenej
    a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
    b) tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.
    Laurinkai

    Laurinkai je offline (nepripojený) Laurinkai

    Laurinkai
    Myslím si, že pracovný pomer končí uplynutím doby. Ak skôr, potom je to rôzne. Záleží od toho ako dlho si pracoval a či dávaš Ty výpove´d.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Ani, konci, to ho ale nezbavuje prava dat vypoved podla ZP skor ako skonci doba urcita.
    Laurinkai Ale to je jasne ivka70, len tá otázka nie je úplná, ako si písala aj Ty. Možno niečo doplní.
    ivka70 Uz doplnila v komentari, rovnako ako ty svoju povodnu odpoved, ku ktorej bol komentar
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.