Zavrieť

Porady

Vecné bremeno

Na našom pozemku je elektrický stĺp (od ZSE), na ktorý by sa chcel pripojiť sused oproti a požiadal nás o vecné bremeno. Neradi by sme znehodnotili našu záhradu výkopom - sme povinní to strpieť, keď má aj inú možnosť pripojenia sa na elektrinu? Vyhráža sa nám súdom.
Podotázka - aká je zvyčajná výška jednorazového odstupného v prípade zriadenia vecného bremena - ak by sme museli súhlasiť? Sused nám posmešne ponúkol 10 €.
Oliwa Pozemok je znehodnotený už tým, že tam ten stĺp stojí. Ak má sused inú možnosť, nech využije tú. Keby bola situácia opačná a Vy by ste chceli od neho zriadenie vecného bremena, bol by ochotný - za 10 €?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Aky tvar ma pozemok, mate tam dom, kde je stlp, ako su pripojeni dalsi susedia, ... parametrov je spusta. Ale 10 euro je nemyslitelna suma.

    clen je offline (nepripojený) clen

    právnik-reality clen
    Na súd to nevidím, právo zriadiť prípojku majú skôr elektrárne, takže tie by sa museli súdiť... 10 eur je nič, ja by som to odhadol na oveľa viac, zvisí od dĺžky a od situácie na mieste... Neviem, či by som sa so susedom, čo si robí posmešky veľmi bavil, ale v záujme dobrých vzťahov asi hej. No nie za 10 eur preboha. Niečo o vecných bremenách tu: https://ondrejhalama.blog.sme.sk/c/4...pouzivame.html

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    V okolí elektrického stĺpu a doterajšieho vedenia, či už nadzemného, alebo zemného, je v zmysle zákona aplikované takzvané ochranné pásmo. V rozsahu ochranného pásma vzniká zákonné vecné bremeno, ktoré sa nezapisuje do katastra a aj napriek tomu je účinné.

    Ak chce ťahať vedenie mimo ochranného pásma, potrebuje nie len zriadenie vec ého bremena, ale aj užívací titul k pozemku, kade má vedenie ísť. A to buď z titulu vlastníctva, alebo nájmu..

    Odplata za zriadenie vecného bremena musí byť primeraná. Táto zodpovedá skutočnému finančnému znehodnoteniu parcely. Toto spravidla určí znalec a to znaleckým posudkom.

    S tak smiešnym návfhom sused na súde neuspeje. Takže ho stačí ignorovať a bez súhlasu neurobí legálme nič.
    misoft A pokiaľ by aj urobil - tvrdo by narazil... i nos by si rozbil....
    profesional Ak má tvrdo naraziť (doslovne), treba za ním poslať "buchač"-a :-)

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Veď práve, že má inú možnosť...viď :

    Prípojky zhotovené vzdušným vedením

    Vzdušné prípojky sa zhotovujú z izolovaných vodičov, závesných alebo samonosných káblov. Použitie holých vodičov je dovolené len v ojedinelých prípadoch a so súhlasom dodávateľa elektrickej energie.
    Viac o problematike ... http://www.els.webzdarma.cz/pripojky.html


    P.S.:
    Pošli suseda niekam...trebárs aj do teplej.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.