Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Prosím Vás, dá sa poberať z DNP materská a zároveň aj OČR? Keď budem na materskej s druhým dieťaťom, ktorá bude uplatnená z DNP, môžem využiť OČR z tohto poistenia s prvým dieťaťom?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Manual Pozri príspevok
Tu sú možnosti:
Nie je možné realizovať iba tieto kombinácie: nemocenské+materské (§ 35 zákona o soc. poistení - ZSP), nemocenské+ošetrovné, materské+ošetrovné, náhradu príjmu+ošetrovné (§ 43 ZSP), a materské+rodičovský príspevok (§ 3a zákona č.280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku).

nemocenské aj rodičovský príspevok je možné vyplácať súčasne, nebráni tomu žiaden zákon.


Citácia z dlhého príspevku od ajobs
...................
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Ďakujem Manual.
Ešte by som sa chcela opýtať. Ked zamestnávateľ dáva potvrdenie pre SP na určenie VZ zo zamestnania, tak tam asi nemôže z ničoho nič zadať napr. VZ 18 000,-, keď podla výplatných pások je v skutočnosti VZ nejakých 11 000,-Sk. Niekde v príspevkoch som čítala, že "treba zamestnávateľa presvedčiť aby tam uviedol čo najvyššiu sumu". Perverujú to na SP?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

zuso Pozri príspevok
Ďakujem Manual.
Ešte by som sa chcela opýtať. Ked zamestnávateľ dáva potvrdenie pre SP na určenie VZ zo zamestnania, tak tam asi nemôže z ničoho nič zadať napr. VZ 18 000,-, keď podla výplatných pások je v skutočnosti VZ nejakých 11 000,-Sk. Niekde v príspevkoch som čítala, že "treba zamestnávateľa presvedčiť aby tam uviedol čo najvyššiu sumu". Perverujú to na SP?
Tak to by som si nikdy nedovolil, / ani pre modré očká / predsa existujú kontroly zo SP a myslíš že si to niekto vezme na seba ?
A predsa sa odovzdávajú mesačné výkazy, na SP si to vedia porovnať atď...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
zuso Pozri príspevok
Ďakujem Manual.
Ešte by som sa chcela opýtať. Ked zamestnávateľ dáva potvrdenie pre SP na určenie VZ zo zamestnania, tak tam asi nemôže z ničoho nič zadať napr. VZ 18 000,-, keď podla výplatných pások je v skutočnosti VZ nejakých 11 000,-Sk. Niekde v príspevkoch som čítala, že "treba zamestnávateľa presvedčiť aby tam uviedol čo najvyššiu sumu". Perverujú to na SP?

Ten príspevok s uvedeným citátom som napísal ja, a platí iba v prípade pravdepodobného vymeriavacieho základu, čiže vtedy, ak v predchádzajúcom (rozhodujúcom) období bola žena dlhodobo napr. poberateľkou rodičovského príspevku a nepracovala. Vtedy môže zamestnávateľ použiť pravdepodobný VZ, čiže predpokladanú mzdu.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ak je VZ predchádzajúci rok príp. tento rok do určitého obdobia tak sa
nemôže uviesť hocijaká suma, nakoľko z tých VZ sa odvádzali odvody na
nemoc. poistenie. (a to asi žiadna mzdárka neriskne)
Prípad uviesť čo najvyššiu sumu je asi iba pri pravdepodobnom VZ
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Môže sa SZČO prihlásiť na DNP z minimálneho VZ alebo sa musí prihlásiť z rozdielu VZ, aby bolo možné dosiahnúť maximálnu materskú?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
saskia26 Pozri príspevok
Môže sa SZČO prihlásiť na DNP z minimálneho VZ alebo sa musí prihlásiť z rozdielu VZ, aby bolo možné dosiahnúť maximálnu materskú?

Môže sa prihlásiť z minima a tesne pred nástupom na MD (ak dosiahne aspoň 270 dní poistenia DNP) sa odhlási z minima a prihlási z aktuálneho maxima.
0 0
hodmon hodmon

hodmon je offline (nepripojený) hodmon

Pracujem od jula 2005. Predpokladaný termín pôrodu mám 23.5.2008. Chcela by som dosiahnuť najvyššiu materskú.Zamestnávateľ súhlasil s možnosťou výstup-nástup, za predpokladu, že s tým nebude mať žiadne problémy.Môže mu tie problémy niekto robiť? Kedy by som mala dať výpoveď a kedy znova nastúpiť do zamestnania s maximálnym vymeriavacím základom?
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Ďakujem za odpovede, veľmi si ich cením.
Prosím Vás je v mojom prípade možnosť o 2x max. materskú?
Zamestnanie od 1.9.2006. Ukončenie 30.11.2007.
Nový PP od 10.12.2007 do 13.12.2007 s max. VZ.
DNP od 10.4.2007. Ukončenie 9.12.2007 = 244dní
Prihlásenie DNP s max. VZ 14.12.2007, nástup na MD 17.12.2007, termín pôrodu 28.1.2007. Podmienka 270 dní bude splnená 8.1.2007.
Dúfam, že som to dobre všetko napísala.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
zuso: áno, je to 2x max. materská, čiže cca 30000 Sk mesačne. Len treba mať pevné nervy pri "vyjednávaní" o túto sumu na Sociálke. Odporúčam zatiaľ pravidelné tréningy na Miletičke.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
hodmon Pozri príspevok
Pracujem od jula 2005. Predpokladaný termín pôrodu mám 23.5.2008. Chcela by som dosiahnuť najvyššiu materskú.Zamestnávateľ súhlasil s možnosťou výstup-nástup, za predpokladu, že s tým nebude mať žiadne problémy.Môže mu tie problémy niekto robiť? Kedy by som mala dať výpoveď a kedy znova nastúpiť do zamestnania s maximálnym vymeriavacím základom?
Ad: Môže mu tie problémy niekto robiť?

Nikde v našej legislatíve nie je zakázané ukončiť so zamestnankyňou po vzájomnej dohode hoci počas tehotenstva pracovný pomer a po pár dňoch s tou istou zamestnankyňou uzatvoriť nový. V Sociálke o tu preberaných trikoch dobre vedia avšak môžu (censored by default Porada system) ...

Mimochodom, sama Sociálka sa postarala o to, aby sa do pripravovanej novely nedostal bod, podľa ktorého sa mali spočítavať doby rôznych typov poistenia (zamestnankyňa, SZČO, dobrovoľné poistenie) pri posudzovaní nároku na materské (doba 270 dní za dva roky pred pôrodom). Ľutovať túto ľudomiľnú inštitúciu nie je dôvod.

Ad: Kedy by som mala dať výpoveď a kedy znova nastúpiť do zamestnania s maximálnym vymeriavacím základom?

Ak na materské pôjdete začiatkom apríla, napr. 7.4.2008, tak odporúčam ukončenie terajšieho PP uprostred marca 2008 a uzatvorenie nového k 1.4.2008.
0 0
1beba 1beba

1beba je offline (nepripojený) 1beba

Dobry den,chcem sa tu trošku zorganizovať...a upresniť si niektoré veci...-moja situácia je takáto...
min.rok som ukončila pp so svojim bývalým zam.a uzatvorila som nový pp-s max.vz-úspešne som tým dosiahla maximálnu materskú...kedže som slobodná mamička, materskú mam poberať nie 28, ale 37 týždňov-čo sa onedlho pre mňa končí :-(..takže ma čaká rodičovský príspevok-teda nič moc pre slobodnú mamičku...takže moje otázočky smerujú k dalšej nemocenskej dávke...
-ak sa dobrovoľne nemocensky poistím (max.vz???):
1-môžem na rod.dovolenke-ak napr.ochoriem-poberať nemocenskú dávku, čiže môžem byť pn?ak áno-je to nejak časovo obmedzené?-poznámočka-pri poslednom prac.pom.som ukončila pp den pred nástupom na materskú-čiže po skončení mat.a rodič.dávky budem "nezamestnaná"..
2-taktiež pri rodič.dovolenke-môžem byť na očr?-polročné bábo..
-aké sú podmienky v oboch prípadoch-čo musím splnať, okrem toho, že musím byť dnp..
dakujem vopred za prípadné odpovede
Naposledy upravil 1beba : 02.10.07 at 18:31
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Osobne si neviem predstaviť materskú cca 30 000,- pri mojom plate...
Ale za pokus to stojí.
Neviete niekto ako dopadla Jankasm s tým odvolaním? Teraz má asi veľa iných starostí, bábo jej zaberie dosť času a neviem či sa tu ukáže. Má niekto skúsenosť s priznaním 2x max. materskej?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

zuso Pozri príspevok
Osobne si neviem predstaviť materskú cca 30 000,- pri mojom plate...
Ale za pokus to stojí.
Neviete niekto ako dopadla Jankasm s tým odvolaním? Teraz má asi veľa iných starostí, bábo jej zaberie dosť času a neviem či sa tu ukáže. Má niekto skúsenosť s priznaním 2x max. materskej?
<TABLE class=MsoNormalTable style="BACKGROUND: #708fbe; WIDTH: 100%; mso-cellspacing: .7pt; mso-padding-alt: 4.5pt 4.5pt 4.5pt 4.5pt" cellSpacing=1 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes"><TD style="BORDER-RIGHT: #e0dfe3; PADDING-RIGHT: 3pt; BORDER-TOP: #e0dfe3; PADDING-LEFT: 3pt; BACKGROUND: #e6edf7; PADDING-BOTTOM: 3pt; BORDER-LEFT: #e0dfe3; PADDING-TOP: 3pt; BORDER-BOTTOM: #e0dfe3">Od jankasm on 20-09-07, 11:45 AM <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
</TD></TR><TR style="mso-yfti-irow: 1; mso-yfti-lastrow: yes"><TD style="BORDER-RIGHT: #e0dfe3; PADDING-RIGHT: 4.5pt; BORDER-TOP: #e0dfe3; PADDING-LEFT: 4.5pt; BACKGROUND: #e5effe; PADDING-BOTTOM: 4.5pt; BORDER-LEFT: #e0dfe3; WIDTH: 99.7%; PADDING-TOP: 4.5pt; BORDER-BOTTOM: #e0dfe3" vAlign=top width="99%">Re: Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver) <o:p></o:p>
<HR align=center width="100%" color=#708fbe noShade SIZE=1>
Huráááááááááááá, dnes mi prišlo nové rozhodnutie zo SP, priznali mi 2x maximum.
Veľmi pekne ďakujem všetkým za pomoc.<o:p></o:p>

</TD></TR></TBODY></TABLE>
viď: http://www.porada.sk/t31667-p62-materske-od-1-8-2006-cast-viii-zaver.html
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
1beba Pozri príspevok
Dobry den,chcem sa tu trošku zorganizovať...a upresniť si niektoré veci...-moja situácia je takáto...
min.rok som ukončila pp so svojim bývalým zam.a uzatvorila som nový pp-s max.vz-úspešne som tým dosiahla maximálnu materskú...kedže som slobodná mamička, materskú mam poberať nie 28, ale 37 týždňov-čo sa onedlho pre mňa končí :-(..takže ma čaká rodičovský príspevok-teda nič moc pre slobodnú mamičku...takže moje otázočky smerujú k dalšej nemocenskej dávke...
-ak sa dobrovoľne nemocensky poistím (max.vz???):
1-môžem na rod.dovolenke-ak napr.ochoriem-poberať nemocenskú dávku, čiže môžem byť pn?ak áno-je to nejak časovo obmedzené?-poznámočka-pri poslednom prac.pom.som ukončila pp den pred nástupom na materskú-čiže po skončení mat.a rodič.dávky budem "nezamestnaná"..
2-taktiež pri rodič.dovolenke-môžem byť na očr?-polročné bábo..
-aké sú podmienky v oboch prípadoch-čo musím splnať, okrem toho, že musím byť dnp..
dakujem vopred za prípadné odpovede
Čím skôr DNP z minima (8100 Sk) - už si mohla platiť skôr - môžeš byť PN aj ošetrovať dieťa. Pri PN platí 270 dní poistenia DNP, pri ošetrovnom od 1. dňa - samozrejme z maxima.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zuso Pozri príspevok
Osobne si neviem predstaviť materskú cca 30 000,- pri mojom plate...
Ale za pokus to stojí.
Neviete niekto ako dopadla Jankasm s tým odvolaním? Teraz má asi veľa iných starostí, bábo jej zaberie dosť času a neviem či sa tu ukáže. Má niekto skúsenosť s priznaním 2x max. materskej?
Ahoj
Je pravda, že malý drobec mi zaberá kopec času, ale keď si chvíľočku nájdem, vždy zájdem na poradu. Je to dobrý relax popri tom celodennom kolotoči.
Ako si si už mohla prečítať vo vyššie citovanom mojom príspevku, tak skutočne mi priznali 2x maximálnu materskú, čiže cca. 30000,-. Popri mojom plate je to neskutočne vysoká suma, ale ako vidíš, nie nemožná. To je na našej šikovnosti.
Takže držím palce a ak by bol náhodou problém s priznaním 2x maxima, rada poskytnem vzor odvolania.
Jana
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Gratulujem. Niekedy proste treba zabojovať...a nakoniec sa to podarí.
0 0
1beba 1beba

1beba je offline (nepripojený) 1beba

Citát:
Pôvodca textu príspevku: 1beba Pozri príspevok
Dobry den,chcem sa tu trošku zorganizovať...a upresniť si niektoré veci...-moja situácia je takáto...
min.rok som ukončila pp so svojim bývalým zam.a uzatvorila som nový pp-s max.vz-úspešne som tým dosiahla maximálnu materskú...kedže som slobodná mamička, materskú mam poberať nie 28, ale 37 týždňov-čo sa onedlho pre mňa končí :-(..takže ma čaká rodičovský príspevok-teda nič moc pre slobodnú mamičku...takže moje otázočky smerujú k dalšej nemocenskej dávke...
-ak sa dobrovoľne nemocensky poistím (max.vz???):
1-môžem na rod.dovolenke-ak napr.ochoriem-poberať nemocenskú dávku, čiže môžem byť pn?ak áno-je to nejak časovo obmedzené?-poznámočka-pri poslednom prac.pom.som ukončila pp den pred nástupom na materskú-čiže po skončení mat.a rodič.dávky budem "nezamestnaná"..
2-taktiež pri rodič.dovolenke-môžem byť na očr?-polročné bábo..
-aké sú podmienky v oboch prípadoch-čo musím splnať, okrem toho, že musím byť dnp..
dakujem vopred za prípadné odpovede
Čím skôr DNP z minima (8100 Sk) - už si mohla platiť skôr - môžeš byť PN aj ošetrovať dieťa. Pri PN platí 270 dní poistenia DNP, pri ošetrovnom od 1. dňa - samozrejme z maxima.
__________________
Keep smiling
TONO

Mám nárok na nemocenskú dávku-pn-aj ked nie som momentálne dnp?
-od r.2004 som bola zamestnaná u zl,
-v r.2006 som bola cca 90 dní pn,
- zač.roka 2007 18 dní pn,-ukončenie pp,nový pp od 19-22.jan..od 23.nástup na md...ktorá bude trvať do 9.11.2007
-posledný pp bol na dobu určitú do konca mesiaca-ale medzitým bol ten nástup na md.-takže po skončení md budem "nezamestnaná"
Ak teda áno-z čoho sa bude moja nd počítať-aké bude ro?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
1beba Pozri príspevok
Citát:
Pôvodca textu príspevku: 1beba Pozri príspevok
Dobry den,chcem sa tu trošku zorganizovať...a upresniť si niektoré veci...-moja situácia je takáto...
min.rok som ukončila pp so svojim bývalým zam.a uzatvorila som nový pp-s max.vz-úspešne som tým dosiahla maximálnu materskú...kedže som slobodná mamička, materskú mam poberať nie 28, ale 37 týždňov-čo sa onedlho pre mňa končí :-(..takže ma čaká rodičovský príspevok-teda nič moc pre slobodnú mamičku...takže moje otázočky smerujú k dalšej nemocenskej dávke...
-ak sa dobrovoľne nemocensky poistím (max.vz???):
1-môžem na rod.dovolenke-ak napr.ochoriem-poberať nemocenskú dávku, čiže môžem byť pn?ak áno-je to nejak časovo obmedzené?-poznámočka-pri poslednom prac.pom.som ukončila pp den pred nástupom na materskú-čiže po skončení mat.a rodič.dávky budem "nezamestnaná"..
2-taktiež pri rodič.dovolenke-môžem byť na očr?-polročné bábo..
-aké sú podmienky v oboch prípadoch-čo musím splnať, okrem toho, že musím byť dnp..
dakujem vopred za prípadné odpovede
Čím skôr DNP z minima (8100 Sk) - už si mohla platiť skôr - môžeš byť PN aj ošetrovať dieťa. Pri PN platí 270 dní poistenia DNP, pri ošetrovnom od 1. dňa - samozrejme z maxima.
__________________
Keep smiling
TONO

Mám nárok na nemocenskú dávku-pn-aj ked nie som momentálne dnp? Na nemocenské ani ošetrovné nemáš nárok, keď nie si DNP.
-od r.2004 som bola zamestnaná u zl,
-v r.2006 som bola cca 90 dní pn,
- zač.roka 2007 18 dní pn,-ukončenie pp,nový pp od 19-22.jan..od 23.nástup na md...ktorá bude trvať do 9.11.2007
-posledný pp bol na dobu určitú do konca mesiaca-ale medzitým bol ten nástup na md.-takže po skončení md budem "nezamestnaná"
Ak teda áno-z čoho sa bude moja nd - toto neviem čo je za skratka ?počítať-aké bude ro?
Odporúčam - prihlásiť sa na DNP od 1.11.2007 z maxima 28.142 Sk, a od ukončenia MD (10.11.2007) ošetrovať dieťa 1-2 x mesačne po 10 dní (medzi jedným aj druhým ošetrovaním musí byť pauza - odporúčam aspoň 1 deň - a ošetrovanie musí byť s inou diagnózou). Jedno ošetrovanie je cca 5000 Sk za 10 kalendárnych dní.
Takto pokračovať počas 270 nasledujúcich dní, potom môže byť aj vlastné nemocenské - max. 52 týždňov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať