Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

moe7 Pozri príspevok
aj ja som sa vcera dobrovolne poistila z min. 8100 ,- cize 357,-
tetuska nas tam tak doplietkla ze neviem cija som a preto sa chcem spytat
ze ako sa to bude ratat k materskej?
moja mzda je 16000,- a viem ze 55% z nej bude moja materska ale
ako sa to rata z DNP 55% z 357=196,35 *30´=5890,5 a toto my bude vyplacat SP k materskej vdaka DNP?
Nie. Ak to poistenie ostane takto, ako ho máš, tak pri materskej, na ktorú nastúpiš budúci rok, sa ti spočitajú VZ do konca roka 2006 a vydelia sa kalendárnymi dňami do konca roka, t.j. (8100/31x22 (za október)+8100+8100 ) / (22+30+31) = 264,4384, z toho na 1 deň dostaneš 55%, t.j. cca 145 Sk. Na mesiac cca 4363 Sk.

DNP sa dá ale optimalizovať - napr. ukončíš DNP 27.12.07, 29.12.07 uzavrieš DNP s maximálnym možným VZ, a k 1.1.08 zmeníš VZ na minimum. Potom sa materská bude vyplácať z toho VZ, ktorý si platila od 29.12 do 31.12. Poistenie z DNP môže byť ale najviac z rozdielu medzi 28142 a VZ zo zamestnania, takže ak by si mala nejaké odmeny v decembri v zamestaní, tak by ti to nepomohlo. Pre úplne optimálny model, je vhodné si na dni 29.12-31.12 zobrať v zamestnaní neplatené voľno.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Ahojte,
mohli by ste mi poradiť, či uvažujem správne.

predpokladaný termín nástupu na MD je 10.3.2008

zamestnanie A: PP od 1.1.2007 do 31.10.2007, HM 10 000 Sk
zamestnanie B: PP od 1.3.2007 to bude pretrvávať aj počas MD, HM 7000 Sk.

Zaujíma ma, že ak si 1.3.2008 zoberiem neplatené voľno napr. do 5.3.2008 do 6.8.2008 a moja mzda bude 28142 Sk (pokiaľ by mi ju zamestnávateľ bol ochotný zvýšiť) mám šancu na materskú približne 12000 Sk mesačne?

Ďakujem za odpovede.
0 0
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

Dakujem velmi pekne za vysvetlenie
ale mam este jednu otazku
matersku cize 55% z HM (8500)+ 4363,- z DNP to cini spolu skoro 13000,- budem dostavat cele 3 roky alebo len por roka a potom 2,5 roka 55% z nim. mzdy 4455 + 4343 ?
pretoze mnoho ludi okolo mna mi tvrdi ze je to iba pol roka 13000 a potom tych neceych 9000,-
0 0
galanova galanova

galanova je offline (nepripojený) galanova

Dobry den,
chcem sa opytat, prave mi prislo rozhodnutie zo Socialnej poistovne a zaujimalo by ma, ci tu sumu, ktoru mi priznali na den mam vynasobit pracovnymi dnami alebo kalendarnimi v danom mesiaci. Myslim ze asi kalendarnymi, no nie som si ista. Ved mohla by som pockat, az mi ich pripisu na ucet a zistim sumu, ale som netrpezliva, tak prosim niekoho, kto sa vyzna o radu. Dakujem voprad.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Ak sa jedná o PN alebo OČR tak krát kalendárne dni
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

moe7 Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne za vysvetlenie
ale mam este jednu otazku
matersku cize 55% z HM (8500)+ 4363,- z DNP to cini spolu skoro 13000,- budem dostavat cele 3 roky alebo len por roka a potom 2,5 roka 55% z nim. mzdy 4455 + 4343 ?
pretoze mnoho ludi okolo mna mi tvrdi ze je to iba pol roka 13000 a potom tych neceych 9000,-
Materské je dávka, ktorú vypláca SP z nemocenského poistenia (28 týždňov - pre osamelé viac)
Na to máš nárok ak spĺňaš podmienky NP.

Potom, do troch rokov - rodičovský príspevok - úplne niečo iné, podľa iného zákona - je to štátna dávka.
Na to má nárok každá mamička s trvalým pobytom na Slovensku - aj keď nemá nárok na materské, tak aj vtedy sa vypláca - už od narodenia dieťaťa!
0 0
galanova galanova

galanova je offline (nepripojený) galanova

karpis Pozri príspevok
Ak sa jedná o PN alebo OČR tak krát kalendárne dni
jedna sa o matersku. ako je to s nou? pocita sa na kalendarne dni alebo na pracovne?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

galanova Pozri príspevok
jedna sa o matersku. ako je to s nou? pocita sa na kalendarne dni alebo na pracovne?
Kalendárne! Pochváľ sa
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

galanova Pozri príspevok
jedna sa o matersku. ako je to s nou? pocita sa na kalendarne dni alebo na pracovne?
Všetky nemocenské dávky sa počítajú na kalendárne dni, aj materská.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

moe7 Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne za vysvetlenie
ale mam este jednu otazku
matersku cize 55% z HM (8500)+ 4363,- z DNP to cini spolu skoro 13000,- budem dostavat cele 3 roky alebo len por roka a potom 2,5 roka 55% z nim. mzdy 4455 + 4343 ?
pretoze mnoho ludi okolo mna mi tvrdi ze je to iba pol roka 13000 a potom tych neceych 9000,-
Cca. pol roka /to je tých 28 týždňov/ vypláca SP materskú vo výške 55% z vymeriavacieho základu, čiže u teba nejakých 13000,-.
Od pol roka /presne od 29. týždňa/ preberá vyplácanie OÚPSVaR, ktorý vypláca rodičovský príspevok do 3 rokov veku dieťaťa a to jednotnou sumou všetkým mamičkám na rodičovskej dovolenke. Je to okolo 4500,- neviem presnú sumu.
Bolo by fajn keby to bolo skutočne nejakých 9000,- ako píšeš, lebo tých 4500,- je skutočne almužna, ale bohužiaľ ....
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

anka1 Pozri príspevok
Ahojte,
mohli by ste mi poradiť, či uvažujem správne.

predpokladaný termín nástupu na MD je 10.3.2008

zamestnanie A: PP od 1.1.2007 do 31.10.2007, HM 10 000 Sk
zamestnanie B: PP od 1.3.2007 to bude pretrvávať aj počas MD, HM 7000 Sk.

Zaujíma ma, že ak si 1.3.2008 zoberiem neplatené voľno napr. do 5.3.2008 do 6.8.2008 a moja mzda bude 28142 Sk (pokiaľ by mi ju zamestnávateľ bol ochotný zvýšiť) mám šancu na materskú približne 12000 Sk mesačne?

Ďakujem za odpovede.
Keďže zamestnanie A nebude trvať v čase nástupu na MD a ochranná lehota z tohoto zamestnania sa na teba nevzťahuje, keďže máš ešte druhé zamestnanie, v ktorom platíš nemocenské poistenie, nebudeš z tohoto zamestnania poberať materské.
V zamestnaní B bude tvojim rozhodujúcim obdobím rok 2007, bez ohľadu na nejaké neplatené voľno. Neplatené voľno nezmení rozhodujúce obdobie na výpočet materskej. Materská by bola 55% zo 7000,-.
Už sme Ti myslím v inej téme odporúčali, že jediným možným riešením je nový pracovný pomer. Čiže nie neplatené voľno, ale klasické ukončenie PP a následné uzatvorenie nového PP so mzdou 28142,-.
0 0
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

a to sa neda nejako zvysit ?????
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
moe7 Pozri príspevok
a to sa neda nejako zvysit ?????
Co je to "to" ?
Ak budeš mať DNP z maximálneho VZ, môžeš po 270 dňoch odplatenia čerpať nemocenské v maximálnej výške, a ošetrovné od 1. dňa poistenia - samozrejme tiež z maxima. Ošetrovné je 10 kalendárnych dní.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

moe7 Pozri príspevok
a to sa neda nejako zvysit ?????
Rodičovský príspevok sa nedá nijako zvýšiť.
Iba ak poznáš niekoho na vyšších miestach, že by nám do budúceho roka schválil tých 9000,-
0 0
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

takze ked my uplynie tych 29 tyzdnov mat. dovolenky
budem poberat rod. prispevok cca 4500 a mozem byt zaroven na PN cely ostatok materskej a prvych 10 dni aj OCR ???
Ak vas dobre chapem?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

moe7 Pozri príspevok
takze ked my uplynie tych 29 tyzdnov mat. dovolenky
budem poberat rod. prispevok cca 4500 a mozem byt zaroven na PN cely ostatok materskej a prvych 10 dni aj OCR ???
Ak vas dobre chapem?
Áno, môžeš, ale len ak si platíš dobrovoľné nemocenské poistenie. Dávku OČR môžeš poberať hneď od prihlásenia sa na DNP ale PN až po 270 dňoch platenia DNP. Takže ak si ho ešte neplatíš, prihlás sa na SP ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba a začni si platiť DNP.
0 0
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

od vcera som prihlasena na DNP
takze ja mozem mat. rod. prispevok 4500 aj PN-ku
to by sa dala prezit s tymito kombinaciami materska 3 roky
ale da sa vypisat na 2,5 roka na PN?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

moe7 Pozri príspevok
od vcera som prihlasena na DNP
takze ja mozem mat. rod. prispevok 4500 aj PN-ku
to by sa dala prezit s tymito kombinaciami materska 3 roky
ale da sa vypisat na 2,5 roka na PN?
Tak to určite nie. PN sa dá poberať maximálne 52 týždňov, potom prichádza invalidný dôchodok.
Však PN nemusí trvať vkuse. Raz za čas 3-týždňová PN popri tom nejaká OČR.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jankasm Pozri príspevok
Keďže zamestnanie A nebude trvať v čase nástupu na MD a ochranná lehota z tohoto zamestnania sa na teba nevzťahuje, keďže máš ešte druhé zamestnanie, v ktorom platíš nemocenské poistenie, nebudeš z tohoto zamestnania poberať materské.
V zamestnaní B bude tvojim rozhodujúcim obdobím rok 2007, bez ohľadu na nejaké neplatené voľno. Neplatené voľno nezmení rozhodujúce obdobie na výpočet materskej. Materská by bola 55% zo 7000,-.
Už sme Ti myslím v inej téme odporúčali, že jediným možným riešením je nový pracovný pomer. Čiže nie neplatené voľno, ale klasické ukončenie PP a následné uzatvorenie nového PP so mzdou 28142,-.
Súhlasím, ale aj tak doporučujem požiadať o materské aj zo zamestnania skončeného 31.10. (v ochrannej dobe), v prípade zamietnutia dať odvolanie. Za výsledok neručím, ale za pokus to stojí. V zákone nie je explicitne napísané, že ochranná doa sa končí vznikom nového poistenia. Ochrannú dobu si SP vysvetľuje rôzne, kde sa im hodí prizná dávky v ochrannej dobe, kde sa im hodí prizná davky z nového zamestnania.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Jana Motyčková Pozri príspevok
V zákone nie je explicitne napísané, že ochranná doba sa končí vznikom nového poistenia. Ochrannú dobu si SP vysvetľuje rôzne, kde sa im hodí prizná dávky v ochrannej dobe, kde sa im hodí prizná davky z nového zamestnania.
Bohužiaľ, Janka, mám čerstvú skúsenosť s tým, že SP nepriznala dávku nemocenského poistenia z ochrannej lehoty, ak v nej vzniklo nové NP. Ústredie SP zamietlo aj odvolanie. Dal som to analyzovať aj 2 nezávislým právnikom, a zhodli sa na tom, že do sporu so SP sa neoplatí ísť, pretože podľa ich názoru majú pravdu.
Ja osobne si tiež myslím, že nemajú pravdu, ale realita je taká.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať