Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ajobs Pozri príspevok
Janka, na DNP sa môžeš prihlásiť aj teraz a nebudeš nič platiť (ale bude ti bežať obdobie poistenia), ale keďže nič nezaplatíš, nebudeš mať VZ, a teda sa ti ani nemôže počítať prípadná dávka z tohto DNP pre účely ošetrovného či nemocenského. To bude až reálny VZ, ktorý budeš mať po ukončení poberania materského. Čiže pravdepodobne január 2008, ešte lepší by bol február 2008 .
OK, ďakujem, však som si to aj myslela.
Takže sa pôjdem čo najskôr prihlásiť, keďže VZ sa do úvahy brať nebude, stačí z minima. No lenže potom to bude trošku komplikované. Platila by som z minima do februára. Na konci februára by som sa odhlásila a prihlásila z maxima. Lenže keby som si od marca VZ znovu znížila na minimum, aby som nemusela veľa platiť, tak z tohto maxima by sa mi počítali len dávky v marci. V apríli by sa už počítali z marcového minimálneho VZ.
Takže ako postupovať? Použiť rovnaký postup ako vo februári na konci každého mesiaca? Alebo platiť stále z maxima? To sa mi moc nechce. Škoda že mi materská nekončí už v decembri, to by bolo jednoduchšie.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Janka asi sa iné nič nevymyslí, keď sa spraví RO v priebehu roka, tak iné nezostáva, len sa pred každou OČR, prípadnou PN znova a znova prihlasovať z max. VZ. a po skončení odhlasovať, aby sa zbytočne neplatilo. To je nevýhoda. Preto ja sa snažím robiť RO vždy na konci roka, aby bol celý budúci rok "pokoj"
To je môj názor.
Pekný deň...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Aktualita z parlamentu: Zmeny, ktoré poznáme z doteraz známeho znenia novely zákona o sociálnom poistení, zostávajú - žiadna zmena zmeny sa nechystá.

Teda treba počítať so zavedením stropu nemocenskej dávky a s ponechaním súčasného stavu - kedy sa obdobie 270 dní trvania poistenia nespočítava za rôzne typy nemocenského poistenia.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ale HZDS má údajne naviac požiadavky. V prípade ich neakceptovania novelu nepodporí, hlásili v TV aj v rozhlase včera. Takže slabá nádej je.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Manual Pozri príspevok
Janka asi sa iné nič nevymyslí, keď sa spraví RO v priebehu roka, tak iné nezostáva, len sa pred každou OČR, prípadnou PN znova a znova prihlasovať z max. VZ. a po skončení odhlasovať, aby sa zbytočne neplatilo. To je nevýhoda. Preto ja sa snažím robiť RO vždy na konci roka, aby bol celý budúci rok "pokoj"
To je môj názor.
Pekný deň...
Však práve preto ma veľmi mrzí, že tá materská mi končí až v polovici januára. V decembri by nebol problém.
Takže ten rok 2008 budem musieť fungovať s odhlasovaním a prihlasovaním, ale to nič. Potom urobím maximum v decembri a v ďalšom roku mám pokoj.
Dík za tvoj názor.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Manual Pozri príspevok
Ale HZDS má údajne naviac požiadavky. V prípade ich neakceptovania novelu nepodporí, hlásili v TV aj v rozhlase včera. Takže slabá nádej je.
Pokiaľ ide o to, že za mamičky bude/nebude štát platiť príspevky do II. piliera, tak po dnešku je na 99% isté, že platiť aj naďalej bude.

Pokiaľ ide o zmeny týkajúce sa materskej, platí to čo som napísal pár príspevkov vyššie: Bude obmedzenie materského na novozavedený maximálny DVZ, čiže dvojité materské sa od 1.1.2008 konať nebude.

Napriek tomu čarovanie s materskou a s dobrovoľným nemocenským poistením bude možné aj po 1.1.2008. A kto má záujem si všetko poriadne a systematicky vypočuť, nech navštívi seminár 19.11.2007 v Bratislave.

Viac tu: http://www.porada.sk/t61751-novely-z...fa-mihala.html
Naposledy upravil Jozef Mihál : 15.10.07 at 15:47
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jozef Mihál Pozri príspevok
Aktualita z parlamentu: Zmeny, ktoré poznáme z doteraz známeho znenia novely zákona o sociálnom poistení, zostávajú - žiadna zmena zmeny sa nechystá.

Teda treba počítať so zavedením stropu nemocenskej dávky a s ponechaním súčasného stavu - kedy sa obdobie 270 dní trvania poistenia nespočítava za rôzne typy nemocenského poistenia.
Toto som našla v pripravovanej novele (to ešte bolo hneď na začiatku - v lete) - teraz sa to už v novele nenachádza?

citácia:
24. V § 33 ods. 2 sa v prvej vete slová „bola dobrovoľne" nahrádzajú slovom „bola".
0 0
monikad monikad

monikad je offline (nepripojený) monikad

Ahojte, prosim Vas uvazujem spravne?
Kamaratka je zamestnana od 19.3., HM 25 000. Teraz je v nejakom 2. mesiaci. Takze idealne je, aby bola zamestnana do 13.12. Napr. k 14.12. sa s nou ukonci prac. pomer a napr. od 16.12 do 31.12 sa uzavrie novy s HM 28 000. Je rozdiel ak sa iba urobi iba dodatok k povodnej prac. zmluve a zvysi sa HM na 28000? Velmi nerozumiem tomu, preco sa musi uzatvorit novy PP, kvoli ELDP?
Kedze splni podmienku 270 dni nem. poistenia, tak zo zamestnania bude mat matersku v plnej vyske. Je to ok?

Je mozne, aby namiesto toho druheho prac. pomeru (od 16.12.) sa radsej prihlasila ako DNPO s max. VZ? 1.1.08 sa odhlasila a opat prihlasila ako DNPO s min. VZ a platila az do porodu?

Mozte mi prosim este niekto vysvetlit, co znamena ochranna doba pri tehotnej zamestnankyni?

Dakujem krasne
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Katy a R Pozri príspevok
Toto som našla v pripravovanej novele (to ešte bolo hneď na začiatku - v lete) - teraz sa to už v novele nenachádza?

citácia:
24. V § 33 ods. 2 sa v prvej vete slová „bola dobrovoľne" nahrádzajú slovom „bola".
Nenachádza.

Aktuálne znie bod 24. takto:
"24. V § 33 ods. 2 sa vypúšťa druhá veta."

Čiže § 33 ods.2 by po novele mal znieť takto:

"(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 270 dní."
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
monikad:

Je to rozdiel, ak chce mať maximálnu materskú, musí ukončiť terajší pracovný pomer - aby skončilo jej terajšie nemocenské poistenie - a uzatvoriť nový PP - aby je vzniklo nové nemocenské poistenie.

Rozhodujúce obdobie sa totiž posudzuje podľa toho, kedy vzniklo ostatné nemocenské poistenie, nie podľa toho, kedy bol zvyšovaný plat.

DNP jej nepomôže, ak jej už tehotná.

Ochranná doba - doba po skončení nemocenského poistenia - napríklad po skončení zamestnania - kedy je napriek neexistencií nemocenského poistenia stále nárok na nemocenské dávky.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jozef Mihál Pozri príspevok
Nenachádza.

Aktuálne znie bod 24. takto:
"24. V § 33 ods. 2 sa vypúšťa druhá veta."

Čiže § 33 ods.2 by po novele mal znieť takto:

"(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 270 dní."

podľa mňa to bola jedna z mála "dobrých" zmien (ak nie jediná) čo tam boli - a teraz ani to?
0 0
monikad monikad

monikad je offline (nepripojený) monikad

Pan Mihal, dakujem..
Este sa chcem spytat, ci staci aby ta moja kamaratka bola zamestnana len do konca roka a v novom roku uz by bola nezamestnana..
Ovplyvnilo by jej to matersku?
Alebo odporucate, aby si od 1.1.08 platila nemocenske ako DNPO?
0 0
monikad monikad

monikad je offline (nepripojený) monikad

monikad Pozri príspevok
Pan Mihal, dakujem..
Este sa chcem spytat, ci staci aby ta moja kamaratka bola zamestnana len do konca roka a v novom roku uz by bola nezamestnana..
Ovplyvnilo by jej to matersku?
Alebo odporucate, aby si od 1.1.08 platila nemocenske ako DNPO?

a po studovani porady si hned aj sama odpoviem..
- moze byt od 1.1.08 nezamestnana, ak v case ziadania o matersku bude v ochrannej lehote... aspon teda dufam..
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm Pozri príspevok
OK, ďakujem, však som si to aj myslela.
Takže sa pôjdem čo najskôr prihlásiť, keďže VZ sa do úvahy brať nebude, stačí z minima. No lenže potom to bude trošku komplikované. Platila by som z minima do februára. Na konci februára by som sa odhlásila a prihlásila z maxima. Lenže keby som si od marca VZ znovu znížila na minimum, aby som nemusela veľa platiť, tak z tohto maxima by sa mi počítali len dávky v marci. V apríli by sa už počítali z marcového minimálneho VZ.
Takže ako postupovať? Použiť rovnaký postup ako vo februári na konci každého mesiaca? Alebo platiť stále z maxima? To sa mi moc nechce. Škoda že mi materská nekončí už v decembri, to by bolo jednoduchšie.
Janka, aj v tomto prípade sa dá pomôcť - iba sa preorientuješ na inú "dávku". Ak budeš teraz platiť z minima, 31.1.2008 sa odhlásiš, a od 1.2.2008 sa prihlásiš z maxima, potom o pár dní môžeš ísť na PN a poberať nemocenské - tam je to obdobie "kompaktnejšie" a dlhšie ako pri ošetrovnom. No a po ukončení PN ( min. 4-6 mesiacov ) môžeš poberať ošetrovné z maxima. Nevadí, že treba aj platiť, veď poistné je 1239 Sk a ošetrovné iba za 10 dní cca 5000 Sk - a môže byť aj viackrát v mesiaci (len vždy s inou diagnózou).
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ajobs Pozri príspevok
Janka, aj v tomto prípade sa dá pomôcť - iba sa preorientuješ na inú "dávku". Ak budeš teraz platiť z minima, 31.1.2008 sa odhlásiš, a od 1.2.2008 sa prihlásiš z maxima, potom o pár dní môžeš ísť na PN a poberať nemocenské - tam je to obdobie "kompaktnejšie" a dlhšie ako pri ošetrovnom. No a po ukončení PN ( min. 4-6 mesiacov ) môžeš poberať ošetrovné z maxima. Nevadí, že treba aj platiť, veď poistné je 1239 Sk a ošetrovné iba za 10 dní cca 5000 Sk - a môže byť aj viackrát v mesiaci (len vždy s inou diagnózou).
No však áno, o tomto všetkom viem, a ver, že by som naozaj išla najradšej na 6. mesiacov na PN /ak si to takto myslel /, len neviem či by bola lekárka ochotná ma vôbec vypísať keď nebudem chorá a nie to ešte na tak dlho.
Ale aj tak dík za radu.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm Pozri príspevok
...neviem či by bola lekárka ochotná ma vôbec vypísať keď nebudem chorá a nie to ešte na tak dlho.
Myslíš, že nie !?.... ... Viem, o čom hovorím...
Slovami klasika " choroba sa nájde vždy, keď sa chce ".....
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

jankasm Pozri príspevok
No však áno, o tomto všetkom viem, a ver, že by som naozaj išla najradšej na 6. mesiacov na PN /ak si to takto myslel /, len neviem či by bola lekárka ochotná ma vôbec vypísať keď nebudem chorá a nie to ešte na tak dlho.
Ale aj tak dík za radu.
Dobrý večer, prosím o zodpovedanie mojich otázok. Našla som vo Vašich príspevkoch podobný prípad ako ja. Chcem sa opýtať na túto modelovú situáciu:
1. nastúpim na MD 22.10.2007. Čerpám OČR 14 dní, z toho 10 dní je platených, ostatné štyri dni nie, čiže v tomto období si zdvihnem platenie na maximum. Podotýkam, že aj v zamestnaní si platím odvody do SP.
2. Mám sa odhlásiť z platenia z minima zajtra, tzn. k 17.10.2007, kedy mi končí 10 dňová OČR? Mám zároveň aj uhradiť čiastku za tieto dni od 01.-17.10.2007 tzn. vo výške 196,-Sk zajtra?
3. Môžem sa zároveň prihlásiť na platenie k 18.10.2007 z maxima za dni do nástupu na MD, tzn. vo výške 160,- Sk aj zajtra, tzn. 17.10.2007 a zároveň túto sumu aj zaplatiť?
4. Žiadosť o materské sa musí na SP doručiť presne v deň nástupu, alebo stačí aj deň-dva po nástupe na MD. Ďakujem za odpovede.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Áno, okrem :
- obe čiastky sú splatné do 8.11.07, ale nevadí, keď budú zaplatené skôr,
- žiadosť o materské netreba doručiť hneď, neviem presné termíny - do 3 dní alebo do 8 dní, ak by prišla neskôr ako cca 2.11., platbu za október dostaneš až ďalší mesiac.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Jana Motyčková Pozri príspevok
Áno, okrem :
- obe čiastky sú splatné do 8.11.07, ale nevadí, keď budú zaplatené skôr,
- žiadosť o materské netreba doručiť hneď, neviem presné termíny - do 3 dní alebo do 8 dní, ak by prišla neskôr ako cca 2.11., platbu za október dostaneš až ďalší mesiac.
Ďakujem za odpoveď, ešte sa chcem spýtať:
1. na RL fyzickej osoby vyplním políčko ODHLÁŠKA, alebo ZRUŠENIE PRIHLÁSENIA?
2. Mám dátum odhlásenia uviesť 17.10.2007, keď vlastne tento dátum je 10-tym dňom OČR? Bude sa to počítať ako 10 dní?
Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

1. Odhláška. Zrušenie prihlásenia je keď sa ruší omylom poslaná prihláška, čiže poistenie ani nevznikne.
2. 17.10.07. Nevadí, že je to 10.deň OČR, OČR by sa platila aj po skončení poistenia, ak sa začala platiť počas poistenia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať