Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Jana Motyčková Pozri príspevok
1. Odhláška. Zrušenie prihlásenia je keď sa ruší omylom poslaná prihláška, čiže poistenie ani nevznikne.
2. 17.10.07. Nevadí, že je to 10.deň OČR, OČR by sa platila aj po skončení poistenia, ak sa začala platiť počas poistenia.
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Je možné odhlásiť sa 17.10.2007 z minima, a zároveň toho 17-teho prihlásiť z maxima, alebo to musí byť 18-teho? Podotýkam, že nástup na MD je 22.10.2007.
0 0
majka30 majka30

majka30 je offline (nepripojený) majka30

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť, či by ste mi niekto pomohli ujasniť moju pochybnosť ohľadom výšky VZ. Plánujem ísť na vytúženú materskú v 08/2008,momentálne som zamestnaná a môj VZ je 22.000, od 1.10.2007 som sa aj dobrov.nemoc.poistila z min.VZ 8.100 (takže budem spĺňať podmienku 270 dní).Keďže max VZ pre NP je 28.142, tak moja materská by bola maximálne zo sumy 28.1423, aj keď tie moje VZ túto sumu presahuju?(22.000 + 8100 = 30.100).Môžem dosiahnuť aj vyššiu materskú, alebo max 15.000 (t.j.približne 55% z 28.142?), čo potom z tým rozdielom medzi VZ? Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď a prajem pekný dník :-)).
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Dobroslava Pozri príspevok
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Je možné odhlásiť sa 17.10.2007 z minima, a zároveň toho 17-teho prihlásiť z maxima, alebo to musí byť 18-teho? Podotýkam, že nástup na MD je 22.10.2007.
To prihlásenie musí byť jednoznačne až 18.10.2007, nemôže byť rovnaký deň odhlásenia z minima a prihlásenia z maxima.
Ešte sa chcem spýtať, OČR máš platenú len zo zamestnania alebo aj z DNP? Pretože ak náhodou aj z DNP tak za dni OČR poistné neplatíš.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

majka30 Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som Vás poprosiť, či by ste mi niekto pomohli ujasniť moju pochybnosť ohľadom výšky VZ. Plánujem ísť na vytúženú materskú v 08/2008,momentálne som zamestnaná a môj VZ je 22.000, od 1.10.2007 som sa aj dobrov.nemoc.poistila z min.VZ 8.100 (takže budem spĺňať podmienku 270 dní).Keďže max VZ pre NP je 28.142, tak moja materská by bola maximálne zo sumy 28.1423, aj keď tie moje VZ túto sumu presahuju?(22.000 + 8100 = 30.100).Môžem dosiahnuť aj vyššiu materskú, alebo max 15.000 (t.j.približne 55% z 28.142?), čo potom z tým rozdielom medzi VZ? Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď a prajem pekný dník :-)).
Už teraz platíš poistné navyše. Tvoje VZ, ako píšeš, prekračujú v súčte maximálny VZ. Takže je potrebné podať na SP žiadosť o vrátenie navyše zaplateného poistného.
V tomto roku to možné bolo, od budúceho bohužiaľ už nie je. Maximálna výška materskej je od budúceho roka pre všetkých cca. 15000,-. Bez ohľadu na to koľko má poistení a z akých VZ śi platil poistné.
0 0
1beba 1beba

1beba je offline (nepripojený) 1beba

ahojte, chcem sa opýtať-pp -na dobu určitú mi skončil v priebehu materskej-momentálne nastupujem na rd-na urade práce som sa ako nezamestnaná nezaevidovala-bola som sa informovať, vraj netreba.Včera som sa bola prihlásiť na dnp na max.vz-plánujem ísť na očr-chcem sa spýtať teda, do koľkých dní mám odovzdať doklad o očr-a kde alebo komu ho mám odovzdať-na up vraj nie...-na sociálku?(kedže som akože nezamestnaná..)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
1beba Pozri príspevok
ahojte, chcem sa opýtať-pp -na dobu určitú mi skončil v priebehu materskej-momentálne nastupujem na rd-na urade práce som sa ako nezamestnaná nezaevidovala-bola som sa informovať, vraj netreba.Včera som sa bola prihlásiť na dnp na max.vz-plánujem ísť na očr-chcem sa spýtať teda, do koľkých dní mám odovzdať doklad o očr-a kde alebo komu ho mám odovzdať-na up vraj nie...-na sociálku?(kedže som akože nezamestnaná..)
Oba diely tlačiva na Ošetrovné odovzdáš po ukončení ošetrovania, čiže po 10-tom dni. Odovzdávaš na pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého bydliska.
0 0
1beba 1beba

1beba je offline (nepripojený) 1beba

super,vďaka...a môžem byť na očr hned v ten istý den ako som si dala dnp?
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

jankasm Pozri príspevok
To prihlásenie musí byť jednoznačne až 18.10.2007, nemôže byť rovnaký deň odhlásenia z minima a prihlásenia z maxima.
Ešte sa chcem spýtať, OČR máš platenú len zo zamestnania alebo aj z DNP? Pretože ak náhodou aj z DNP tak za dni OČR poistné neplatíš.
Dobrý večer, takže prihlásenie mám až 18.10.2007, to by malo byť OK.
OČR mám platenú aj zo zamestnania, aj z DNP, tzn. zaplatila som dnes aj za dni OČR /od 1.-17.10.2007 vo výške 196,-Sk/. Urobila som niečo zle???
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
1beba Pozri príspevok
super,vďaka...a môžem byť na očr hned v ten istý den ako som si dala dnp?
Nie, odporúčam jeden deň sa prihlásiť z maxima, a na druhý deň ísť ošetrovať. Ošetrovanie je platené iba 10 kalendárnych dní, takže viac dní sa neoplatí.
Takže jedno ošetrovanie ukončiť, pár dní pauza, a opäť ďalších 10 dní ošetrovania. Pozor na diagnózy, mali by byť iné, inak bude SP robiť problémy pri vyplatení ošetrovného !
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Dobroslava Pozri príspevok
Dobrý večer, takže prihlásenie mám až 18.10.2007, to by malo byť OK.
OČR mám platenú aj zo zamestnania, aj z DNP, tzn. zaplatila som dnes aj za dni OČR /od 1.-17.10.2007 vo výške 196,-Sk/. Urobila som niečo zle???

Nie, neurobila si zle, je lepšie niečo preplatiť ako nezaplatiť v správnej výške. O preplatok môžeš kedykoľvek požiadať SP v zmysle §145, ods. 1, písm. b) zákona o sociálnom poistení.
0 0
majka30 majka30

majka30 je offline (nepripojený) majka30

jankasm Pozri príspevok
Už teraz platíš poistné navyše. Tvoje VZ, ako píšeš, prekračujú v súčte maximálny VZ. Takže je potrebné podať na SP žiadosť o vrátenie navyše zaplateného poistného.
V tomto roku to možné bolo, od budúceho bohužiaľ už nie je. Maximálna výška materskej je od budúceho roka pre všetkých cca. 15000,-. Bez ohľadu na to koľko má poistení a z akých VZ śi platil poistné.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď , takže mi je to úplne zbytočné,že si platím DNP, keďže takto s nami vybabrali, alebo by sa mi to na niečo mohlo zísť? A tú žiadosť o vrátenie preplatku podám len za mesiac október a za ostatné mesiace už budem platiť tú nižšiu sumu, alebo sa mám úplne odhlásiť?? tak teraz neviem, nejak som si to asi zbytočne skomplikovala .
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

majka30 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď , takže mi je to úplne zbytočné,že si platím DNP, keďže takto s nami vybabrali, alebo by sa mi to na niečo mohlo zísť? A tú žiadosť o vrátenie preplatku podám len za mesiac október a za ostatné mesiace už budem platiť tú nižšiu sumu, alebo sa mám úplne odhlásiť?? tak teraz neviem, nejak som si to asi zbytočne skomplikovala .
Úplne zbytočné to nie je, doplácaš si aspoň rozdiel medzi maximom a príjmom zo zamestnania, a to Ti materskú navýši. DNP by som si nechala, po skončení materskej môžeš z DNP ísť kedykoľvek na OČR - tam je potom vhodné aj možné navýšiť odvod na maximálny VZ.
0 0
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

ajobs Pozri príspevok
Oba diely tlačiva na Ošetrovné odovzdáš po ukončení ošetrovania, čiže po 10-tom dni. Odovzdávaš na pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého bydliska.
Táto informácia je z vlastnej skusenosti ? Potrebujem si to ujasniť, lebo od jednej mamičky, ktorá bola DNP mam zas informáciu , že keď išla na OCR tak hneď dávala prvý diel OČR na SP a po skončení dávala druhý diel. (Može sa to posielať aj poštou ?)

A ešte, ako je to zo zaplatením poistenia za mesiac v ktorom bola OČR, daval som tu príklad , že ak by vzniklo DNP 15.10. a od 22.10.- 31.10. by sa už uplatňovala OČR, bolo mi poradene , že

[quote=Katy a R;548101]1.
Poistné za október sa platí do 8.11.
V tomto prípade by to bolo za dni 15. - 21.10.

ale zas, skusenosť tej mamičky je, že platila aj za mesiac v ktorom bola OČR, celé poistné. tj. v našom príklade by to bolo za dni 15.-31.10.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
palec.b Pozri príspevok
Táto informácia je z vlastnej skusenosti ? Áno, je to na základe info mojich klientov, ale každá pobočka SP si môže teoreticky tieto administratívne kroky vysvetľovať po svojom. Dôležité na priznanie ošetrovného je odovzdanie oboch dielov po ukončení ošetrovania. Potrebujem si to ujasniť, lebo od jednej mamičky, ktorá bola DNP mam zas informáciu , že keď išla na OCR tak hneď dávala prvý diel OČR na SP a po skončení dávala druhý diel. Môže to byť aj tak, ako píšeš (ak má ošetrujúca mamička veľa času a chodí na SP 2x), ale ak odovzdáš iba prvý diel, de iure s tým pobočka SP počas ošetrovania nič nerobí, konať začne až odovzdaním druhého dielu. (Može sa to posielať aj poštou ?) Môže, ale neodporúčam, môže sa stratiť, a potom musíš dokazovať, že si to poslal. Ideálne je odniesť do podateľne SP (alebo rovno referentke, ktorá dávky spracováva) a nechať si potvrdiť kópiu.

A ešte, ako je to zo zaplatením poistenia za mesiac v ktorom bola OČR, daval som tu príklad , že ak by vzniklo DNP 15.10. a od 22.10.- 31.10. by sa už uplatňovala OČR, bolo mi poradene , že
Môžeš uplatňovať 2 princípy: buď platiť celé poistné každý mesiac v plnej výške a po istom čase, napr. 1x ročne požiadať o vrátenie preplatku. Alebo si vypočítať na konci mesiaca, koľko v skutočnosti trvalo ošetrovanie, a zaplatiť iba tú čiastku do 8.dňa nasledujúceho mesiaca, ktorá prislúcha danému obdobiu.

Poistné za október sa platí do 8.11. To je termín, dokedy je najneskôr potrebné poistné zaplatiť, môžeš aj skôr.
V tomto prípade by to bolo za dni 15. - 21.10. Za tieto dni by to bolo z maxima 280 Sk, plné poistné by bolo 680 Sk

ale zas, skusenosť tej mamičky je, že platila aj za mesiac v ktorom bola OČR, celé poistné. tj. v našom príklade by to bolo za dni 15.-31.10.
Odpovede v texte.
0 0
damda damda

damda je offline (nepripojený) damda

Ahojte poraďáci-múdre hlávky,
chcem vas poprosit o radu na môj kokrétny prípad: 1.6.2007 som sa vrátila do zamestnania,rodičovský príspevok stále poberám,dieťatko má 1,5 roka. Mám DNP od 1.7.2007,zatial platím z minima.Chcem využiť ešte tento rok možnosť poberať OČR z DNP-maximálne a zo zamestnania(z príjmu za rok 2006-bola síce RD-ale budú zrejme brať pravdepodobný). Môj plán je takýto:29.10.07 dám Odhlášku z DNP.,potom 31.10.zase novú Prihlášku s max.VZ a zároveň druhý RLFO so Zmenou VZ na 8100-platnou od 11/07.V zamestnaní požiadam o poskytnutie nepl.voľna V priebehu 11/07 sa dám na OČR.Ako mi to budú rátať?A ešte jedna otázka,mám dosť nevyčerpanej D,môže zamestnávateľ nevyhovieť mojej žiadosi o NV?kedy mi musí vyhovieť?..Vopred ďakujem za vaše reakcie a rady.
0 0
ivularadula ivularadula

ivularadula je offline (nepripojený) ivularadula

Prajem krásny deň

Prosím, potrebujem rýchlo poradiť, kamarátka je v druhom stave, ale od stredy nastupuje na marodku, neviem koľko bude marodiť, či už do konca tehotenstva, lebo mala teraz nejaké problémi, jedná sa nám o to, má momentálne na zmluve minimálnu mzdu, poradte nám prosím čo a ako má spraviť aby dostala maximálnu maródku a aj materskú. Ďakujem pekne
0 0
ivularadula ivularadula

ivularadula je offline (nepripojený) ivularadula

Krásny deň prajem

Potrebujem rýchlo poradiť prosím. Kamarátka je tehotná, ale má nejaké problémi, od stredy bude na marodke, neviem do kedy, či celé tehotenstvo. Jedná sa nám o to že momentálne má minimálnu mzdu na zmluve, a chceme vedieť čo má spraviť aby dostala maximálnu (alebo aspon nejakú lepšiu ako by mala z minimálnej mzdy) marodku a aj materskú. Čo treba spraviť?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ivularadula Pozri príspevok
Krásny deň prajem

Potrebujem rýchlo poradiť prosím. Kamarátka je tehotná, ale má nejaké problémi, od stredy bude na marodke, neviem do kedy, či celé tehotenstvo. Jedná sa nám o to že momentálne má minimálnu mzdu na zmluve, a chceme vedieť čo má spraviť aby dostala maximálnu (alebo aspon nejakú lepšiu ako by mala z minimálnej mzdy) marodku a aj materskú. Čo treba spraviť?
Ak je zamestnávateľ ústretový, tak veľmi jednoduchý postup.
Dnes ukončiť pracovný pomer, zajtra uzatvoriť nový pracovný pomer, môže byť u toho istého zamestnávateľa alebo aj u iného, s platom vo výške maximálneho VZ, momentálne 28142,-. V stredu môže nastúpiť na PN, ktorá bude cca. 15500,- mesačne.
Odvody zo mzdy budú za ten jeden deň zamestnania aj z takej vysokej sumy veľmi malé. Nech sa so zamestnávateľom dohodne, že mu tú čiastku celú vráti späť, pri takej vysokej PN je to smietka.

Ešte otázočka: kedy nastupuje na MD?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Kamarátka má takýto zamotaný prípad a potrebovali by sme poradiť: 18 rokov bola nepretržite zamestnaná a to do 31.08.2006. Od 13.12.2006 je SZČO a zo zákona nie je povinne nemocensky poistená. Otehotnela a chceli by sme zachrániť aspoň materskú, takže jej priateľ by ju zamestnal a živnosť by prerušila. Termín pôrodu má na začiatok apríla, ale pre jej vek je pravdepodobné, že bude na PN. Započítava sa aj doba keď bude PN do 270 dní, ktoré by mala mať nemocensky poistené za posledné 2 roky?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, nech sa zamestná, je to riešenie. Do doby 270 dní trvania povinného nem. poistenia zamestnnaca sa započítava aj doba, kedy bude už ako zamestnanec na PN.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať