Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Jana Motyčková Pozri príspevok
Neviem, aký máš VZ zo zamestnania. Maximum z DNP (z 28142) + niečo zo zamestnania už nedosiahneš, lebo bude obmedzená maximálna výška pre dávky - v súčte zo zamestnaním môžeš mať najviac materské z VZ 28142. Ak by si stihla to nové DNP tak, abz do nástupu na materskú bolo aspoň 26 týždňov, dala by sa materská "nakombinovať" na jedno maximum 28142.
VZ zo zamestnania je 12.160 Sk celoročne. Takže sa musím rozhodnúť, či maximálnu PN alebo maximálnu materskú.
Pomohlo by aspoň uzavrieť novú pracovnú zmluvu od 01.12.2007 s maximom 28.200 Sk a keby som nastúpila na PN 27.12.2007 tak sa bude PN počítať z maxima a potom aj materská od apríla z maxima?
0 0
ptimka ptimka

ptimka je offline (nepripojený) ptimka

ahojte...chcem vás poprosiť o radu, ako mám postupovať teraz po schválení nového zákona o soc. poistení:
270 dní z DNP spĺňam 30.12.2007 (5.4.2007-30.12.2007)...takže ak ma lekár vypíše na MD od 31.12.2007, tak bude v mojom prípade vyrátaná materská ešte podľa starého zákona a VZ budem mať len z DNP, nakoľko zo zamestnania a zo SZČO nebudem spĺňať 270 dní...(VZ z prac. pomer: 1.1.2006-31.7.2006, zo SZČO: 1.7.2007-30.12.2007)...ale ak by ma lekár vypísal od 1.1.2008, tak vlastne z ktorých poistení by mi vyrátali materskú?? nebolo by to pre mňa horšie, nakoľko z DNP za prvých 26 týždňov by mi brali VZ len 8100, napriek tomu, že som platila z vyššej sumy poistné?? ďakujem za rady...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ptimka Pozri príspevok
ahojte...chcem vás poprosiť o radu, ako mám postupovať teraz po schválení nového zákona o soc. poistení:
270 dní z DNP spĺňam 30.12.2007 (5.4.2007-30.12.2007)...takže ak ma lekár vypíše na MD od 31.12.2007, tak bude v mojom prípade vyrátaná materská ešte podľa starého zákona a VZ budem mať len z DNP, nakoľko zo zamestnania a zo SZČO nebudem spĺňať 270 dní...(VZ z prac. pomer: 1.1.2006-31.7.2006, zo SZČO: 1.7.2007-30.12.2007)...ale ak by ma lekár vypísal od 1.1.2008, tak vlastne z ktorých poistení by mi vyrátali materskú?? nebolo by to pre mňa horšie, nakoľko z DNP za prvých 26 týždňov by mi brali VZ len 8100, napriek tomu, že som platila z vyššej sumy poistné?? ďakujem za rady...
Zákon síce teraz prešiel v parlamente, ale ešte sa môže vrátiť - a dokonca ani nemusí byť účinný od 1.1.08, ak budú robiť takéto zmätky. tak ešte chvíľku treba počkať .... ako to dopadne.

Ešte doplním - ak sa dáš vypísať 31.12. - tak materská bude z DNP. ale zoberú ti priemer = niečo cez 18 tisíc.
Podľa novely - neviem... je to neisté - možno niekto poradí,
Nepouvažuješ predsa len o tom zamestnaní (ak by sa dalo) - ale hneď dnes
Naposledy upravil Katy a R : 31.10.07 at 09:14
0 0
ptimka ptimka

ptimka je offline (nepripojený) ptimka

Katy, ďakujem Ti za odpoveď, ale z prac. pomeru by som už asi nesplnila tých 270 dní, keď to berú ku dňu pôrodu (2.2.2008)...v tom prípade by mi brali ako RO asi obdobie od 2.2.2006 do 2.2.2008, nie?? a v r. 2006 potom by som mala z prac. pomeru len 180 dní do konca r. 2007 by k tomu prišlo ešte nejakých 61-62 dní, a to nestačí...ešte uvidím, ako to dopadne s tým novým zákonom, ale asi najlepšie riešenie bude pre mňa nastúpiť na MD 31.12. a čerpať materskú z DNP...ale ak má niekto lepšiu radu pre mňa, veľmi by som sa tešila)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ptimka Pozri príspevok
Katy, ďakujem Ti za odpoveď, ale z prac. pomeru by som už asi nesplnila tých 270 dní, keď to berú ku dňu pôrodu (2.2.2008)...v tom prípade by mi brali ako RO asi obdobie od 2.2.2006 do 2.2.2008, nie?? a v r. 2006 potom by som mala z prac. pomeru len 180 dní do konca r. 2007 by k tomu prišlo ešte nejakých 61-62 dní, a to nestačí...ešte uvidím, ako to dopadne s tým novým zákonom, ale asi najlepšie riešenie bude pre mňa nastúpiť na MD 31.12. a čerpať materskú z DNP...ale ak má niekto lepšiu radu pre mňa, veľmi by som sa tešila)
O pozastavení živnosti si neuvažovala? Z DNP máš mesačný VZ len okolo 18 tis. S tým by si ešte mohla niečo urobiť.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Dobrý deň,
chcela som sa spýtať, od 1.1.2008 mám nastupovať na MD, stačilo by keby som si za december 2007 zaplatila DNP z minimálnej mzdy, podmienku 270 dní zo zamestnania splňam, pracujem od 1.4.2006, spočítaval by sa mi VZ zo zamestnania + 8100,-- Sk alebo treba platiť minimálne tých 26 týždňov DNP. Neviem či som správne pochopila tú novelu platnú od 1.1.2008
Za odpoveď ďakujem. Jana
0 0
ptimka ptimka

ptimka je offline (nepripojený) ptimka

katy, pozastaviť živnosť by som nechcela, nakoľko s mojou šéfkou sme sa dohodli, že aj počas MD im budem vypomáhať...a to môžem potom jedine len na faktúrky...ale nad tým prac. pomerom ešte rozmýšľam...hovoríš, že keby som išla 31.12.2007 na MD, tak by mi brali ako RO rok 2006 a 2007?? je to na 100 % tak?? v tom prípade stačilo by mi prac. pomer na dobu určitú od 1.11. do 30.12.2007?? a pri prac. pomere mohla by som ponechať aj živnosť?? a čo potom s DNP?? mala by som si zmeniť VZ na min.?? alebo zrušiť DNP??
0 0
katkaT katkaT

katkaT je offline (nepripojený) katkaT

Dobrý deň,
v pondelok som dostala od Vás cenné rady, len sa chcem spýtať aký bude mať dopad v mojom prípade novela???
Ospravedlňujem sa za "zamlčanie" potrebných info, bolo to nedopatrením...
takže od 24.10.2007 si platím DNP z vym.základu 8.100,--Sk, hr.mzda za r.2007 rozhodujúca pri výpočte MD je cca 20.000,--Sk, možno viac .
Preto tá moja úvaha o zbytočnom odhlasovaní a prihlasovaní sa pred koncom kal.roka.
Konečne som zhruba pochopila ako to funguje a už je na svete niečo nové!?
Prosím, zmení sa niečo pre mňa, keď chcem ísť teoreticky v r.2008 na MD?
z akého vym.základu sa bude počítať MD a stačí mi teda stále platiť DNP z min.mzdy?
veľmi pekne ďakujem za radu a prajem pekný večer
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nečakajte prosím odo mňa konkrétne reakcie na konkrétne otázky, na to momentálne nemám čas. Prečítajte si to, čo sa o materskej píše v tejto diskusií - veľmi ale naozaj veľmi odporúčam prečítať a pozorne a pomaly prečítať.

http://blog.diskusie.sme.sk/viewdisc...oj=blog-118521
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

saskia26 Pozri príspevok
VZ zo zamestnania je 12.160 Sk celoročne. Takže sa musím rozhodnúť, či maximálnu PN alebo maximálnu materskú.
Pomohlo by aspoň uzavrieť novú pracovnú zmluvu od 01.12.2007 s maximom 28.200 Sk a keby som nastúpila na PN 27.12.2007 tak sa bude PN počítať z maxima a potom aj materská od apríla z maxima?
Ak uzavrieš novú PZ (predchádzajúcu ukončíš) so mzdou 28200, a pri použití DNP z maxima ako si napísala, tak pri PN ktorá začne v decembri budeš mať nemocenské z 2x28142 až do skončenia PN. Potom materské bude z 1x28142 a DNP už bude zbytočné, ale môžeš si ho ponechať- počas poberania nemocenského a materského poistné neplatíš a možno sa ti zíde pre prípadné OČR v budúcnosti po materskej.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Janka133 Pozri príspevok
poprosim o radu: na mat. dovolenku nastupujem za 2 tyzdne, pracujem nepretrzite 5 rokov v 1 firme, ale za min. rok som mala este na "papier" min. mzdu a tak ani materska by nebola dobra. Rozmyslam, ze dnesnym dnom ukoncim dohodou prac. pomer u doterajsieho zamestnavatela a rychlo a zo zajtrajsim datumom sa zamestnam u brata. Je len zivnostnik, nikoho zatial nezamestnava. Co vsetko musim obehat okrem Socialky (este dnes) a poistovne, myslim ze sa nieco hlasi aj na DU - do kolkych dni ?
Možno by stačilo u terajšieho zamestnávateľa ukončiť PP dohodou a o deň uzavrieť nový s vyšším príjmom. Keď brat nikoho nezamestnáva, mal by kopec papierovačiek s prihlasovaním sa na DÚ, SP a ZP.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ptimka Pozri príspevok
katy, pozastaviť živnosť by som nechcela, nakoľko s mojou šéfkou sme sa dohodli, že aj počas MD im budem vypomáhať...a to môžem potom jedine len na faktúrky...ale nad tým prac. pomerom ešte rozmýšľam...hovoríš, že keby som išla 31.12.2007 na MD, tak by mi brali ako RO rok 2006 a 2007?? je to na 100 % tak?? v tom prípade stačilo by mi prac. pomer na dobu určitú od 1.11. do 30.12.2007?? a pri prac. pomere mohla by som ponechať aj živnosť?? a čo potom s DNP?? mala by som si zmeniť VZ na min.?? alebo zrušiť DNP??
Poistenie zo SZČO aj zo zamestnania znižuje maximálny VZ pre DNP - a tým znižuje aj materké, ktoré by si mohla z DNP dostať. Zo zamestnania by si mala na materské nárok iba ak by si bola 270 dní poistená zo zamestnania v posledných 2 rokoch pred skutočným dňom pôrodu - ak teda porodíš 2.2.2008, zisťujú sa dni v období od 2. alebo 3.2.2006 do 1. alebo 2.2.2008 (presne neviem) - a tam je dosť vysoké riziko, že to nestihneš. Už si musíš zvážiť, či podstúpiš toto riziko, sama.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

JanaT. Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela som sa spýtať, od 1.1.2008 mám nastupovať na MD, stačilo by keby som si za december 2007 zaplatila DNP z minimálnej mzdy, podmienku 270 dní zo zamestnania splňam, pracujem od 1.4.2006, spočítaval by sa mi VZ zo zamestnania + 8100,-- Sk alebo treba platiť minimálne tých 26 týždňov DNP. Neviem či som správne pochopila tú novelu platnú od 1.1.2008
Za odpoveď ďakujem. Jana
Stačilo by.... ale treba počkať na uverejnenie v Zbierke zákonov.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

katkaT Pozri príspevok
Dobrý deň,
v pondelok som dostala od Vás cenné rady, len sa chcem spýtať aký bude mať dopad v mojom prípade novela???
Ospravedlňujem sa za "zamlčanie" potrebných info, bolo to nedopatrením...
takže od 24.10.2007 si platím DNP z vym.základu 8.100,--Sk, hr.mzda za r.2007 rozhodujúca pri výpočte MD je cca 20.000,--Sk, možno viac .
Preto tá moja úvaha o zbytočnom odhlasovaní a prihlasovaní sa pred koncom kal.roka.
Konečne som zhruba pochopila ako to funguje a už je na svete niečo nové!?
Prosím, zmení sa niečo pre mňa, keď chcem ísť teoreticky v r.2008 na MD?
z akého vym.základu sa bude počítať MD a stačí mi teda stále platiť DNP z min.mzdy?
veľmi pekne ďakujem za radu a prajem pekný večer
Pri uvedenom príjme zo zamestnania, po novele stačí zrušiť DNP a prihlásiť sa znovu na DNP deň pred nástupom na materské - ale počkaj na zverejnenie v Zbierke.
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

prosím o radu:
Konateľova priateľka čaká bábo v januári. Doteraz nebola nikde zamestnaná, akurát v anglicu a teraz momentálne je na absolventskej praxi do decembra 2007. Otázka znie.... ak ju teraz náš konateľ zamestná a dá jej maximálny VZ a v decembri nastúpi na MD bude sa jej táto vyplácať z toho maximálneho VZ. Podotýkam nikdy nebola na slovensku zamestnaná a je 4 roky po škole....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

toria Pozri príspevok
prosím o radu:
Konateľova priateľka čaká bábo v januári. Doteraz nebola nikde zamestnaná, akurát v anglicu a teraz momentálne je na absolventskej praxi do decembra 2007. Otázka znie.... ak ju teraz náš konateľ zamestná a dá jej maximálny VZ a v decembri nastúpi na MD bude sa jej táto vyplácať z toho maximálneho VZ. Podotýkam nikdy nebola na slovensku zamestnaná a je 4 roky po škole....
Ak si neplatila dobrovoľne nemocenské poistenie - a doteraz je nezamestnaná, tak už nebude materské. (Zo SP)
Ale bude mať nárok na rodičovský príspevok - na UPSVaR požiada - po narodení dieťaťa.
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Katy a R Pozri príspevok
Ak si neplatila dobrovoľne nemocenské poistenie - a doteraz je nezamestnaná, tak už nebude materské. (Zo SP)
Ale bude mať nárok na rodičovský príspevok - na UPSVaR požiada - po narodení dieťaťa.

takže materskú vôbec nedostane??? Aj keď je stále evidovaná na úrade práce????
Prejde rovno na rodičovský príspevok???
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

toria Pozri príspevok
takže materskú vôbec nedostane??? Aj keď je stále evidovaná na úrade práce????
Prejde rovno na rodičovský príspevok???

ešte jedno som zabudla, počas letných prázdnin pracovala na dohodu u jednej pani, ale to sa do toho určite neráta ...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

toria Pozri príspevok
takže materskú vôbec nedostane??? Aj keď je stále evidovaná na úrade práce????
Prejde rovno na rodičovský príspevok???
Ak je evidovaná na úrade práce - tak nikto za ňu neplatí nemocenské poistenie.
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

takže nedostane nič a prejde rovno na rodičovský príspevok... dobre tomu chápem??? a to preto, že není minimálne 26 týždňou poistená, však???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať