Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ptimka Pozri príspevok
janka...tomu celkom nerozumiem napr. tých 200 dní zo SZČO do dňa pôrodu by som aj splnila ako povinne poistená, ale ak nastúpim na MD začiatkom roka, tak počas MD už nie som povinná platiť, nie??a do konca r. 2007 budem mať len tým pádom 184 dní (od 1.7. som povinná platička)...DNP mám od 5.4.2007, povinne platím ako SZČO od 1.7., takže medzi 1.7.-31.12. sa mi prekrývajú tie doby...
Ty by si musela splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia ako SZČO, nie 200. To janka uviedla len ako príklad.
Zmena v zákone je takáto: dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak bola v posledných dvoch rokoch dobrovoľne nemocensky poistená - hocijako 270 dní. Vypustením toho jedného slovíčka dochádza k tomu, že pri posudzovaní nároku na materské z DNP sa doby poistenia spočítavajú. Ale pri posudzovaní nároku na materské zo zamestnania alebo ako SZČO nie.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jana Motyčková Pozri príspevok
Iba pre dávky s DNP sa spočítavajú doby poistenia aj z iných poistení. T.j. ak by si bola povinne poistená zo SZČO do dňa pôrodu 200 dní, tak tá doba poistenia z DNP sa Ti nepripočíta pre dávku z povinného poistenia SZČO. Ale doba poistenia zo SZČO sa Ti započíta do doby poistenia pre dávku z DNP - ak sa tie doby neprekrývali.
Janka, ak by si ešte mohla prosím - že či to dobre chápem. Zaujal ma prípad "ptimka"
To, že od 1.7. platila ako SZČO jej vlastne nepomôže v prípade nástupu na materskú po novom roku. (SZČO platila súbežne s DNP - v súčte z maxima)? Áno?
Dostane materskú len z DNP - ak nič neurobí - tak z priemeru
0 0
axara axara

axara je offline (nepripojený) axara

Dobrý deň!
prosím o radu. študujem zákon o sociálnom poistení a nejak sa z toho neviem vyznať. Podľa zákona nárok ma materské má: Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará
o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných
dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky
poistená najmenej 270 dní... a: Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia
povinného nemocenského poistenia zamestnanca
z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
Ja som bola do júna 2007 na RD. Od ukončenia rodičovskej som sa starala o dieťa do 3 rokov (nakoľko som dostala výpoveď) a od septembra som sa zaregistrovala ako nezamestnaná, keďže som dala dieťa do škôlky. Som tehotná s termínom pôrodu 9/12. V SP Martin (trvalý pobyt) mi povedali, že mám nárok na materskú z titulu ochrannej lehoty zo SP Levice (nakoľko môj prechádzajúci zamestnávateľ je z Levíc), ale z Levíc mi prišlo rozhodnutie o zamietnutí, nakoľko mi ochranná lehota uplynula už v roku 2005 (po tom, ako vstúpil do platnosti zákon, že ženám na rodičovskom sa prerušuje nemocenské poistenie).
Prosím Vás, poraďte mi, mám nárok na materskú? V prípade, že áno, kde o ňu mám žiadať?
Ďakujem!
0 0
ptimka ptimka

ptimka je offline (nepripojený) ptimka

ahojte...po prečítaní vašich príspevkov ohľadom mojej problematiky ešte raz sa chcem opýtať, či dobre rozumiem tomu všetkému:
takže ak nastúpim na MD ešte v decembri 2007, tak RO pre materskú budem mať od 5.4. do 30.11.2007 len z DPO (a nevadí, že k 30.11. ešte nespĺňam podmienku 270 dní, nakoľko to musím spĺňať az ku dňu pôrodu)...lenže v tomto prípade odkedy mi budú vlastne vyplácať materskú?? až po splnení podmienky 270 dní??
ak zasa nastúpim na MD 1.1.2008, RO bude pre mňa 5.4.-31.12.2007, ale VZ tiež len z DPO, aj po novelizácie zákona o soc. poistení....a v tomto prípade materská by mi bola vyplácaná tiež od 1.1.2008 (niekedy vo februári by som dostala prvú??)
za vaše odpovede vopred ďakujem
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Prosím Vás o radu:
1. DNP uzatvorené od 12.03.07-06.12.07 minimálny VZ
2. pracovný pomer A od 01.03.05 - VZ 12160 Sk
3. pracovný pomer B na kratší úväzok od 20.07.07 - 1 hodina mesačne VZ 150 Sk.
Nástup na MD je 15.04.08. Vzhľadom k tomu, že zrejme budem musieť byť na PN, plánujem nasledovné:
1. pracovný pomer A ukončiť 14.12.07, uzatvoriť novú zmluvu od 15.12.07 VZ 28200 Sk
2. DNP nové z VZ 28142 Sk od 23.12.07 - 26.12.07, v tomto čase budem čerpať NV v zamestnaní A.
3.nástup na PN bude 27.12.07.
Otázky:
1. Bude sa mi PN počítať z novej zmluvy zo zamestnania A a taktiež z DNP uzatvoreného od 23.12.07 ?
2. Materská v roku 2008 sa bude počítať z novej zmluvy zo zamestnania A ?
3. Je možné uzatvoriť novú zmluvu so zamestnávateľom B, aby sa mi počítala max. PN aj materská ? Chcela by som si ponechať pôvodnú zmluvu u zamestnávateľa A, pretože nová zmluva by bola na dobu určitú a ja by som sa po materskej chcela do práce vrátiť?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ptimka Pozri príspevok
ahojte...po prečítaní vašich príspevkov ohľadom mojej problematiky ešte raz sa chcem opýtať, či dobre rozumiem tomu všetkému:
takže ak nastúpim na MD ešte v decembri 2007, tak RO pre materskú budem mať od 5.4. do 30.11.2007 len z DPO (a nevadí, že k 30.11. ešte nespĺňam podmienku 270 dní, nakoľko to musím spĺňať az ku dňu pôrodu)...lenže v tomto prípade odkedy mi budú vlastne vyplácať materskú?? až po splnení podmienky 270 dní??
ak zasa nastúpim na MD 1.1.2008, RO bude pre mňa 5.4.-31.12.2007, ale VZ tiež len z DPO, aj po novelizácie zákona o soc. poistení....a v tomto prípade materská by mi bola vyplácaná tiež od 1.1.2008 (niekedy vo februári by som dostala prvú??)
za vaše odpovede vopred ďakujem
Áno, úplne správne.
Materské sa vypláca až po splnení podmienky 270 dní. Materská je vyplácaná mesiac pozadu, niekedy okolo 15. dňa. Takže ak nastúpiš na MD 1.1.2008, za január dostaneš korunky asi v polovici februára.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

saskia26 Pozri príspevok
Prosím Vás o radu:
1. DNP uzatvorené od 12.03.07-06.12.07 minimálny VZ
2. pracovný pomer A od 01.03.05 - VZ 12160 Sk
3. pracovný pomer B na kratší úväzok od 20.07.07 - 1 hodina mesačne VZ 150 Sk.
Nástup na MD je 15.04.08. Vzhľadom k tomu, že zrejme budem musieť byť na PN, plánujem nasledovné:
1. pracovný pomer A ukončiť 14.12.07, uzatvoriť novú zmluvu od 15.12.07 VZ 28200 Sk
2. DNP nové z VZ 28142 Sk od 23.12.07 - 26.12.07, v tomto čase budem čerpať NV v zamestnaní A.
3.nástup na PN bude 27.12.07.
Otázky:
1. Bude sa mi PN počítať z novej zmluvy zo zamestnania A a taktiež z DNP uzatvoreného od 23.12.07 ?
2. Materská v roku 2008 sa bude počítať z novej zmluvy zo zamestnania A ?
3. Je možné uzatvoriť novú zmluvu so zamestnávateľom B, aby sa mi počítala max. PN aj materská ? Chcela by som si ponechať pôvodnú zmluvu u zamestnávateľa A, pretože nová zmluva by bola na dobu určitú a ja by som sa po materskej chcela do práce vrátiť?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Zamestnanie A aj DNP je v poriadku tak ako píšeš. PN bude vo výške 2x maximum, s tým, že začiatok PN je ešte v roku 2007. Zamestnanie B by Ti však k ďalšiemu maximu pri PN v roku 2007 nepomohlo, pretože v tom prípade, keby si chcela 2x maximum zo zamestnania musela by si v obidvoch zamestnaniach mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia, čo v zamestnaní B nespĺňaš.
Pre poberanie materskej v roku 2008 to tiež nemá význam, pretože vtedy už môžeš dostať maximálne 1x maximum, ktorý vlastne už budeš mať dosiahnutý zo zamestnania A.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

jankasm Pozri príspevok
Zamestnanie A aj DNP je v poriadku tak ako píšeš. PN bude vo výške 2x maximum, s tým, že začiatok PN je ešte v roku 2007. Zamestnanie B by Ti však k ďalšiemu maximu pri PN v roku 2007 nepomohlo, pretože v tom prípade, keby si chcela 2x maximum zo zamestnania musela by si v obidvoch zamestnaniach mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia, čo v zamestnaní B nespĺňaš.
Pre poberanie materskej v roku 2008 to tiež nemá význam, pretože vtedy už môžeš dostať maximálne 1x maximum, ktorý vlastne už budeš mať dosiahnutý zo zamestnania A.
Janka, ďakujem za odpoveď. Keď so zamestnávateľom A uzavriem novú zmluvu od 15.12.07 a dá mi zmluvu na pol roka, skúšobnú dobu 3 mesiace (tak sa zvykne), bude to mať nejaký dopad na PN alebo materskú, keby potom so mnou skončil pracovný pomer v skúšobnej dobe (lebo budem na PN), alebo keď uplynie pol ročná doba zmluvy? Budem zrejme v nejakej ochrannej lehote?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

saskia26 Pozri príspevok
Janka, ďakujem za odpoveď. Keď so zamestnávateľom A uzavriem novú zmluvu od 15.12.07 a dá mi zmluvu na pol roka, skúšobnú dobu 3 mesiace (tak sa zvykne), bude to mať nejaký dopad na PN alebo materskú, keby potom so mnou skončil pracovný pomer v skúšobnej dobe (lebo budem na PN), alebo keď uplynie pol ročná doba zmluvy? Budem zrejme v nejakej ochrannej lehote?
V čase skončenia pracovnej zmluvy budeš už na PN, takže tá bude normálbne pokračovať ďalej, vyplácaná SP. Ako tehotná máš ochrannú lehotu 6 mesiacov, takže ak nastúpiš na MD do 6 mesiacov od skončenia PP aj tú Ti bude normálne vyplácať SP.
0 0
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

Nie je možné realizovať iba tieto kombinácie: nemocenské+materské (§ 35 zákona o soc. poistení - ZSP), nemocenské+ošetrovné, materské+ošetrovné, náhradu príjmu+ošetrovné (§ 43 ZSP), a materské+rodičovský príspevok (§ 3a zákona č.280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku).

nemocenské aj rodičovský príspevok je možné vyplácať súčasne, nebráni tomu žiaden zákon.

v staršich príspevkoch na str 83, som našiel toto, ale mna by zaujimalo, či to platí aj vtedy ak materská je len zo zamestnania a DNP vzniklo až počas materskej.
Môže sa poberať ošetrovné z DNP z max VZ na iné dieta príp. člena rodiny ak dostáva materskú z max VZ zo zamestnania?
0 0
*Fénix *Fénix

*Fénix je offline (nepripojený) *Fénix

Znovuzrodený z popola.
Ako pomôcť kamarádke?
30 septembra 2007 ukončila poberanie rodičovského príspevku.
01.októbra 2007 sa zamestnala u svojho manžela na plný úväzok ,už ako tehotná.
13.októbra ,kvoli problémom nástup na PN
07.novembra ukončila PN
Termín pôrodu upresním /koniec apríla zač. mája./
Bude mať nárok na materskú a v akej výške ak PZ znie na 28000.- SK
DNP nemá uzatvorené.
Ďakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

palec.b Pozri príspevok
Nie je možné realizovať iba tieto kombinácie: nemocenské+materské (§ 35 zákona o soc. poistení - ZSP), nemocenské+ošetrovné, materské+ošetrovné, náhradu príjmu+ošetrovné (§ 43 ZSP), a materské+rodičovský príspevok (§ 3a zákona č.280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku).

nemocenské aj rodičovský príspevok je možné vyplácať súčasne, nebráni tomu žiaden zákon.

v staršich príspevkoch na str 83, som našiel toto, ale mna by zaujimalo, či to platí aj vtedy ak materská je len zo zamestnania a DNP vzniklo až počas materskej.
Môže sa poberať ošetrovné z DNP z max VZ na iné dieta príp. člena rodiny ak dostáva materskú z max VZ zo zamestnania?
Ja myslím, že počas poberania materskej /a je jedno či zo zamestnania, DNP alebo ako SZČO/ nemôže poberať od SP inú nemocenskú dávku. Takže žiadne ošetrovné z DNP, bohužiaľ. Až po skončení MD.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

*Fénix Pozri príspevok
Ako pomôcť kamarádke?
30 septembra 2007 ukončila poberanie rodičovského príspevku.
01.októbra 2007 sa zamestnala u svojho manžela na plný úväzok ,už ako tehotná.
13.októbra ,kvoli problémom nástup na PN
07.novembra ukončila PN
Termín pôrodu upresním /koniec apríla zač. mája./
Bude mať nárok na materskú a v akej výške ak PZ znie na 28000.- SK
DNP nemá uzatvorené.
Ďakujem.
Pokiaľ je stále zamestnaná u svojho manžela s platom 28000,- čo je skoro maximum /ten je 28142,-/ tak by mala nárok na materské vo výške maxima, avšak musela by splniť podmienku nemocenského poistenia zamestnanca 270 dní v posledných dvoch rokoch.
Počas rodičovskej dovolenky bola nezamestnaná? Nebola na rodičovskej dovolenke ako zamestnanec?
Ak túto podmienku nesplní, nemá bohužiaľ nárok na žiadne materské.
Škoda, že ste sa nezaujímali trošku skôr. Stačilo by, ak nebola zamestnaná, aby ju manžel zamestnal do svojej firmy ešte počas RD, aby splnila podmienku 270 dní. Budú jej chýbať cca. 2 mesiace.
0 0
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

jankasm Pozri príspevok
Ja myslím, že počas poberania materskej /a je jedno či zo zamestnania, DNP alebo ako SZČO/ nemôže poberať od SP inú nemocenskú dávku. Takže žiadne ošetrovné z DNP, bohužiaľ. Až po skončení MD.
Ak nema narok na davku z DNP a je prihlásená z max VZ nemusí si platiť DNP ?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

palec.b Pozri príspevok
Ak nema narok na davku z DNP a je prihlásená z max VZ nemusí si platiť DNP ?
Práveže musí. DNP by nemusela platiť jedine v tom prípade, keby z neho mala vyplácanú nejakú dávku. Čo bohužiaľ nemá a počas MD ani mať nebude.
Takže ak nechce zbytočne veľa platiť, odporúčam platiť z maxima do 31.12.2007, a v decembri dať na SP zmenu VZ na minimum od 1.1.2008. Potom celý rok 2008 môže poberať OČR alebo PN počas RD z maxima /pretože rozhodujúcim obdobím pre výpočet DVZ bude rok 2007, čiže maximálny VZ/.
0 0
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

jankasm Pozri príspevok
Práveže musí. DNP by nemusela platiť jedine v tom prípade, keby z neho mala vyplácanú nejakú dávku. Čo bohužiaľ nemá a počas MD ani mať nebude.
Takže ak nechce zbytočne veľa platiť, odporúčam platiť z maxima do 31.12.2007, a v decembri dať na SP zmenu VZ na minimum od 1.1.2008. Potom celý rok 2008 môže poberať OČR alebo PN počas RD z maxima /pretože rozhodujúcim obdobím pre výpočet DVZ bude rok 2007, čiže maximálny VZ/.
Hmm, takže za oktober treba doplatit aj za dni, ktore bola na OČR. Predpokladal som, že keď je povinnosť platiť poistné, tak je aj nárok na čerpanie ošetrovného.
0 0
maruska001 maruska001

maruska001 je offline (nepripojený) maruska001

Zdravim vsetkych
studujem tieto stranky a stale rozmyslam co a ako
TP mam 31.5.2008, som zamestnana od 4.7.2005, za rok 2007 mam nasledovne VZ:
-januar az april 18 000
- maj az september - 18 000 jeden PP a 7 600 druhy PP
- oktober s predpokladom do konca roka 18 000 a 15 200

Neviem ci nebudem musiet nastupit od januara na PN, mohli by ste mi povedat ako to bude vplyvat a aka je predpokladana vyska materskej - ak nenastupim na PN a ak nastupim na PN?

Dakujem krasne
0 0
axara axara

axara je offline (nepripojený) axara

Dobrý deň. Prosím ešte raz o radu. Ako je to s ochrannou lehotou pri čerpaní rodičovskej dovolenky? Vie mi niekto poradiť? Ak som dobre pochopila zákon, ochranná lehota plynie od prerušenia (čo sa chápe ako ukončenie) nemocenského poistenia (v mojom prípade to bolo od 1.7. 2005, keď štát prestal platiť nemocenské za matky na RD), ale do doby posudzovania nároku na materskú, sa toto obdobie počíta do obdobia 270 dní.
Zaujíma ma, čo v prípade, keď dňom ukončenia RD je je aj deň ukončenia pracovného pomeru a nové nemocenské poistenie nebolo uzatvorené (starostlivosť o dieťa). Od akého dátumu plynie ochranná lehota? od dátumu ukončenia PP alebo od dátumu prerušenia platenia poistného?
Ďakujem!
0 0
maruska001 maruska001

maruska001 je offline (nepripojený) maruska001

maruska001 Pozri príspevok
Zdravim vsetkych
studujem tieto stranky a stale rozmyslam co a ako
TP mam 31.5.2008, som zamestnana od 4.7.2005, za rok 2007 mam nasledovne VZ:
-januar az april 18 000
- maj az september - 18 000 jeden PP a 7 600 druhy PP
- oktober s predpokladom do konca roka 18 000 a 15 200

Neviem ci nebudem musiet nastupit od januara na PN, mohli by ste mi povedat ako to bude vplyvat a aka je predpokladana vyska materskej - ak nenastupim na PN a ak nastupim na PN?

Dakujem krasne

Ja som si matersku vypocitala, ide mi len o to ci mi novy zakon nejako neovplyvni VZ a tiez ci nevadi ze v druhom PP nemam do konca roka odpracovanych 270 dni - podla starsich prispevkov staci ak spolu mam odpracovanych 270 dni? Tejto casti nerozumiem na 100%

Dakujem
0 0
*Fénix *Fénix

*Fénix je offline (nepripojený) *Fénix

Znovuzrodený z popola.
jankasm Pozri príspevok
Pokiaľ je stále zamestnaná u svojho manžela s platom 28000,- čo je skoro maximum /ten je 28142,-/ tak by mala nárok na materské vo výške maxima, avšak musela by splniť podmienku nemocenského poistenia zamestnanca 270 dní v posledných dvoch rokoch.
Počas rodičovskej dovolenky bola nezamestnaná? Nebola na rodičovskej dovolenke ako zamestnanec?
Ak túto podmienku nesplní, nemá bohužiaľ nárok na žiadne materské.
Škoda, že ste sa nezaujímali trošku skôr. Stačilo by, ak nebola zamestnaná, aby ju manžel zamestnal do svojej firmy ešte počas RD, aby splnila podmienku 270 dní. Budú jej chýbať cca. 2 mesiace.
Najskôr ďakujem za predchádzajúcu odpoveď Janka.

Zamestnaná bude stále až do nástupu MD. A ak som ju dobre pochopil tak tesne pred nástupom k manželovi rozviazala PP v nemenovanom supermarkete. Z toho predpokladám, že povinnosť poistenia 270 dní ako zamestnanec splní. Pretože na RD bola ako zamestnanec spomínaného SM.
Môžem teda byť poslom dobrej správy, že materské sa jej vyráta zo súčasného zamestnania?
Ďakujem Vám za názory ,prípadne za odpovede.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať