Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Dobry vecer, chcela by som sa opytat. Momentalne pracujem kde mam min.mzdu a chceli by sme babatko, chcela by som si zacat platit to dobr.nem.poistenie, kedy si ho mam zacat platit,staci od noveho roka 2008, vtedy by sme chceli zacat s aktivnym planovanim...A ci si hned mam doplacat tu najvacsiu sumu...Dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

bmg Pozri príspevok
Srdečná vďaka za odpovede - bolo tam dosť dodatkov (vďaka Janka Motyčková, jankasm, brčko), takže sa pokúsim to zhrnúť:


Upresňujúce otázky:
(2) Ak by sa bral do výpočtu aj VZ zo zamestnania, treba sa postarať, aby sa neprekrývali RO zamestnávateľa a DNP? Alebo to bolo len opatrenie podľa "starého" systému na dosiahnutie niekoľkonásobku základnej materskej (hranie sa s neplatenými voľnami, atď.), čo už teraz nejde? Ako to treba skombinovať časovo?
(3) Bude to v poriadku, ak počas toho mesiaca (koniec RD 7.1.2008, začiatok novej MD 6.2.2008) bude napr. na neplatenom voľne? Ako to ovplyvní súčinnosť RO a VZ z DNP a od zamestnávateľa, resp. aký štatút (PN, neplatené voľno, v práci, atď.) by mala vtedy mať (viď príspevky #1130, #1136)?

Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Ste veľmi zlatí/zlaté.
K DNP:
Ak budeš robiť zmenu VZ – je platná až od 1. dňa nasl. mesiaca – takže to môže byť (ak pôjdeš aj zajtra) len od 1.12. Ten „zvýšený“ december ti môže vylepšiť materskú – baj očko (veľmi hrubý odhad) asi o tisícku......
VZ si potom môžeš znova znížiť na min (v decembri s platnosťou od 1.1.) neplatené voľno netreba.
+ ešte zo zamestnania – aj keď len málo to bude
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zabka83 Pozri príspevok
Dobry vecer, chcela by som sa opytat. Momentalne pracujem kde mam min.mzdu a chceli by sme babatko, chcela by som si zacat platit to dobr.nem.poistenie, kedy si ho mam zacat platit,staci od noveho roka 2008, vtedy by sme chceli zacat s aktivnym planovanim...A ci si hned mam doplacat tu najvacsiu sumu...Dakujem
Ja by som ti navrhla koncom novembra sa prihlásiť na DNP s VZ 20 tisíc (stačilo by aj v decembri, ale ak by sa črtala skôr PNka, ...)
V decembri znížiť VZ na minimum - s účinnosťou od 1.1.
A už nielen plánovať, ale aj niečo robiť
Aký názor majú ostatní ...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

bmg Pozri príspevok
Upresňujúce otázky:
(2) Ak by sa bral do výpočtu aj VZ zo zamestnania, treba sa postarať, aby sa neprekrývali RO zamestnávateľa a DNP? Alebo to bolo len opatrenie podľa "starého" systému na dosiahnutie niekoľkonásobku základnej materskej (hranie sa s neplatenými voľnami, atď.), čo už teraz nejde? Ako to treba skombinovať časovo?
(3) Bude to v poriadku, ak počas toho mesiaca (koniec RD 7.1.2008, začiatok novej MD 6.2.2008) bude napr. na neplatenom voľne? Ako to ovplyvní súčinnosť RO a VZ z DNP a od zamestnávateľa, resp. aký štatút (PN, neplatené voľno, v práci, atď.) by mala vtedy mať (viď príspevky #1130, #1136)?

Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Ste veľmi zlatí/zlaté.
2. Áno v tom zmysle, že keby mala v decembri VZ zo zamestnania, ten by jej ponížil VZ z DNP. Ale ak by zo zamestnania získala maximum, tak je to jedno, lebo aj v úhrne nedostane viac ako maximum.
3. Bude to v poriadku.

Ešte jedna možnosť, aj keď nepravdepodobná - nemá náhodou nevyčerpanú dovolenku za rok 2005 alebo 2004 nad 4 týždne za rok? Asi nemá, ale ak by tam náhodou mala viac ako 4 týždne, tak môže toho 31.12. nastúpiť do práce (čerpať 1 deň dovolenky) a nechať si zvyšné dni dovolenky nad 4 týždne preplatiť, tým získa vysoký VZ zo zamestnania.
0 0
katty22 katty22

katty22 je offline (nepripojený) katty22

Písala som sem predvčerom, odpovedala mi jankasm, ale včera som sa sem vôbec nedostala, tak som si nestihla prečítať odpoveď. Musím povedať, že ma trocha sklamala, aj ked viem ,že ona za to nemôže. Neviem, či tu teraz je, ale možno mi poradí niekto iný, preto zopakujem : som v PP od 3/04, platím si DNP od 3/20007- VZ 9000, začiatkom 3/2008 nastupujem na MD, TP 18.4.2007, chcela som postupovať tak, že pred nástupom na MD sa odhlásim z DNP a prihlásim z maxima/ z rozdielu VZ u zam. a a maxima/, ale jankasm napísala, že po novom musím mať DNP 26 týždňov do nástupu na MD. To znamená, že nijako nedosiahnem ani to maximum, tých okolo 15.500? Dakujem za odpoved.
0 0
katty22 katty22

katty22 je offline (nepripojený) katty22

A ešte som sa chcela opýtať, keby som v decembri nastúpila na PN / už by som mala splniť podmienku 270 dní/ , ako by sa rátala PN z DNP-
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

katty22 Pozri príspevok
Písala som sem predvčerom, odpovedala mi jankasm, ale včera som sa sem vôbec nedostala, tak som si nestihla prečítať odpoveď. Musím povedať, že ma trocha sklamala, aj ked viem ,že ona za to nemôže. Neviem, či tu teraz je, ale možno mi poradí niekto iný, preto zopakujem : som v PP od 3/04, platím si DNP od 3/20007- VZ 9000, začiatkom 3/2008 nastupujem na MD, TP 18.4.2007, chcela som postupovať tak, že pred nástupom na MD sa odhlásim z DNP a prihlásim z maxima/ z rozdielu VZ u zam. a a maxima/, ale jankasm napísala, že po novom musím mať DNP 26 týždňov do nástupu na MD. To znamená, že nijako nedosiahnem ani to maximum, tých okolo 15.500? Dakujem za odpoved.
Už zrušenie DNP a prihlásnie sa z maxima nemá význam - ako písala jankasm. Momentálne by sa dalo niečo robiť už iba s poistením zo zamestnania.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

katty22 Pozri príspevok
A ešte som sa chcela opýtať, keby som v decembri nastúpila na PN / už by som mala splniť podmienku 270 dní/ , ako by sa rátala PN z DNP-
Suma VZ od 3/2007 do konca novembra deleno počet dní v tom období, z toho prvé 3 dni 25%, potom 55% na kalendárny deň.
0 0
katty22 katty22

katty22 je offline (nepripojený) katty22

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ked nastupujem na MD v roku 2008, VZ bude rok 2007? V zam. mám VZ 16500, ako ste mysleli niečo robiť s poistením zo zamestnania? Tak , že by som rozviazala PP, ako sa tu niekde spomínalo a znovu sa zamestnala, ale s maxim. VZ? Samozrejme tak, aby sa to neprekrývalo s DNP?! Alebo ako?
0 0
katty22 katty22

katty22 je offline (nepripojený) katty22

napísala som odpoved, ale nejako sa stratila , dakujem za rýchlu odpoved, ako ste mysleli - niečo robiť s poistením u zamestnávateľa?
0 0
katty22 katty22

katty22 je offline (nepripojený) katty22

Tak pardon, nestratila.
0 0
bmg bmg

bmg je offline (nepripojený) bmg

Srdečná vďaka (Janka Motyčková, Katy a R)!
Jana Motyčková Pozri príspevok
2. Áno v tom zmysle, že keby mala v decembri VZ zo zamestnania, ten by jej ponížil VZ z DNP. Ale ak by zo zamestnania získala maximum, tak je to jedno, lebo aj v úhrne nedostane viac ako maximum. bmg: Ďakujem. Keďže zo zamestnania výhodu nezíska, asi teda "nastúpi" až v budúcom roku.
3. Bude to v poriadku. bmg: Ďakujem.

Ešte jedna možnosť, aj keď nepravdepodobná - nemá náhodou nevyčerpanú dovolenku za rok 2005 alebo 2004 nad 4 týždne za rok? Asi nemá, ale ak by tam náhodou mala viac ako 4 týždne, tak môže toho 31.12. nastúpiť do práce (čerpať 1 deň dovolenky) a nechať si zvyšné dni dovolenky nad 4 týždne preplatiť, tým získa vysoký VZ zo zamestnania.
bmg: nemá . Ďakujem.
Srdečná vďaka za toľké nápady. Tuším ste tu kúzelníci... Bohužiaľ, keďže sa to dá zlepšiť viac-menej iba cez zamestnávateľa, tak to veľmi nepôjde, keďže je to verejná sféra. Tak mi to vychádza, že len zvýšime DNP VZ v decembri na max, čo bude mať výsledok (doplním otázniky v Tvojom výpočte): DVZ = (7600*8 + 7600/31*2 + 8100*2 + 28142*1) / 336 = 314,38. Ak sa nemýlim, z toho teda vychádza materská okolo 5.200,- Sk (30 dňový mesiac). Plus od zamestnávateľa: RO rok 2007, pravdepodobný DVZ z februára 2008, má 39% úväzok z minimálnej mzdy, čo je: DVZ = 8100*0,39*12/365= 103,86. Správne? Smutné...

Ak môžem ešte jednu otázočku: ak by sa nám podarilo nájsť nejakého ďalšieho zamestnávateľa, ktorý by ju mohol zamestnať na pár dní s vyšším VZ, aký by to mal byť VZ a ako ho čo najlepšie načasovať, aby ho to veľa nestálo a zaručilo to max. materskú?

Želám všetkým pekný deň.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
http://www.porada.sk/570036-post68.html
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
http://www.porada.sk/570168-post70.html
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Jozef pretiahol si to o 90 sekúnd !!!
0 0
s-bosorka s-bosorka

s-bosorka je offline (nepripojený) s-bosorka

Dobrý deň,
viem že je na túto tému veľa príspevkov ale potrebujem poradiť v mojom konkrétnom prípade. Plánovaný nástup na MD mám 16.12.2007 a termín pôrodu 27.1.2008. Od 1.3.2007 som DNP na maximálny vymeriavací základ. Splním v decembri všetky podmienky na priznanie materskej a vyjde mi maximálna materská alebo mi budú počítať rok 2006? Ak by som v decembri išla ešte na PN ovplyvní to nejak výpočet materskej? Som od augusta SZČO takže povinné odvody do SP ešte neplatím.
Ďakujem pekne
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

s-bosorka Pozri príspevok
Dobrý deň,
viem že je na túto tému veľa príspevkov ale potrebujem poradiť v mojom konkrétnom prípade. Plánovaný nástup na MD mám 16.12.2007 a termín pôrodu 27.1.2008. Od 1.3.2007 som DNP na maximálny vymeriavací základ. Splním v decembri všetky podmienky na priznanie materskej a vyjde mi maximálna materská alebo mi budú počítať rok 2006? Ak by som v decembri išla ešte na PN ovplyvní to nejak výpočet materskej? Som od augusta SZČO takže povinné odvody do SP ešte neplatím.
Ďakujem pekne
Keďže ku dňu nástupu splníš podmienku 270 dní z dobrovoľného nemocenského poistenia Ti bude vyplácané materské z maximálneho vymeriavacieho základu. Rok 2006 nemá byť prečo rozhodujúcim obdobím, pretože poistenie vzniklo v tomto roku. Ani keby si v decembri nastúpila na PN, nijako to neovplyvní výšku materského, pretože ty si počas PN ešte stále nemocensky poistená, aj keď nemáš povinnosť platiť poistné. Dokonca by si mohla na PN nastúpiť už 26.11., lebo to by ti už vznikol do dobrovoľného poistenia nárok na vyplácanie nemocenskej dávky.
Naposledy upravil alušik : 16.11.07 at 10:13
0 0
galanova galanova

galanova je offline (nepripojený) galanova

Prajem vsetkym pekny zimny den,

prosim o radu - od 8.9. som na materskej. Za september mi prisla materska v spravnej vyske, t.j. maximalna mozna. No za oktober mi prislo zatial len vcera vecer na ucet 4560 SK - neviem co je to za suma - podoba sa mi to na rodicovsky prispevok ale myslela som, ze ten sa zacne vyplacat az ked skonci materska, teda az po tom pol roku cerpania materskej, ked budem na rodicovskej dovolenke. CHcela som vediet, ci mi tato suma prisla spravne a co to vlastne je a ci mi pride este aj materska alebo ci sa na SP pomylili a namiesto materskej mi poslali len toto....
Som vdacna za skoru odpoved....
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

galanova Pozri príspevok
Prajem vsetkym pekny zimny den,

prosim o radu - od 8.9. som na materskej. Za september mi prisla materska v spravnej vyske, t.j. maximalna mozna. No za oktober mi prislo zatial len vcera vecer na ucet 4560 SK - neviem co je to za suma - podoba sa mi to na rodicovsky prispevok ale myslela som, ze ten sa zacne vyplacat az ked skonci materska, teda az po tom pol roku cerpania materskej, ked budem na rodicovskej dovolenke. CHcela som vediet, ci mi tato suma prisla spravne a co to vlastne je a ci mi pride este aj materska alebo ci sa na SP pomylili a namiesto materskej mi poslali len toto....
Som vdacna za skoru odpoved....
Vyzerá to, že Vám bol vyplatený príspevok pri narodení dieťaťa-pôrodné.
viď: http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...ení+dieťaťa
0 0
s-bosorka s-bosorka

s-bosorka je offline (nepripojený) s-bosorka

veľmi pekne ďakujem Alušik
Naposledy upravil s-bosorka : 16.11.07 at 10:22
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať