Zavrieť

Porady

Zalozne pravo

Dobry den, chcel by som Vas poprosit o radu. Mam podozrenie, ze v banke nam cielene predkladaju informacie, ktore im vyhovuju. S manzelkou sme si zobrali hypoteku a zalozili sme nas pozemok a dom mojej svokry. Dnes nas dom nadobudol hodnotu, ktorou by sme mohli kludne pokryt tuto tarchu. Na zaciatku nam bolo povedane, ze mozeme kludne previezt zalozne pravo IBA na dom a pozemok zistane bez tarchy. Jedna sa este aj o zahradu, ktoru teraz chceme rozdelit, ze cast z nej dame darovacou zmluvou mojim rodicom - susedom. A dnes mi pani hypot. poradkyna oznamila ze tarcha na dom mojej svokry sa rusi, ale nemozeme previezt zalozne pravo na dom. Musi spolu s domom byt aj pozemok! Tak sa chcem spytat, je niekde presne v zakone ci zmluve definovane, ze musi byt zalozne pravo aj na dom aj na pozemok, resp. zahradu?? Pytal som sa pani, kde presne taky zakon toto stanovuje a nevedela mi odpovedat. Ze tak jej bolo povedane ... Podotykam, ze po vybaveni papierov sme cakali vyse 3 mesiace , sledovali kataster a ona mi oznamila, ze nato zabudla tak podala urychlene konanie. A ak by sme aj tuto zahradu rozdelili, tak moji rodicia musia suhlasit, ze im zostava zalozne pravo na ich cast zahrady. Dalo by sa to obist iba ak by cez zahradu prechadzala aj cez suseda cesta. Co nepochopim ... Navrhol som pani poradkyni, ci nestaci zalozne pravo na dom a zastavanu plochu, kde je postaveny bez toho aby bola zahrnuta zahrada. Viete mi prosim Vas poradit? Vraj to ta oani riesila aj s ombucmanom s inymi ludmi a nepochodili. Dakujem za odpovede.

Edit: Ved pristup do zahrady je cez zastavanu plochu a nadvoria, kde stoji dom! Naco riesia este zahradu, ktora nie je potrebna byt vinkulovana v banke, kde zastavane plochy a nadvoria s domom postacuju v pripade nesplacania banke a pokryvaju uplne vpohode cely uver viacnasobne?! To mam pockat az do skoncenia hypoteky, aby som mohol rodicom - susedom vratit cast zahrady?? Tam zistane tarcha v pripade, ze surodenci to budu chciet predat a to je dobra blbost!
Naposledy upravil Adrian13 : 16.01.18 at 16:50 Dôvod: Spresnenie informacii
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Banka bude nepochybne požadovať záložné právo aj na pozemok, ktorý je okolo domu a ktorý je vlastne prístupom k stavbe z verejnej komunikácie. Zákon na to nie je žiadny, sú to podmienky banky ako veriteľa. Podobnú podmienku by mal ktorýkoľvek veriteľ. Len tak je zaistené, že niekto by mohol mať o nehnuteľnosti záujem, ak by došlo na nesplácanie úveru a na dražbu založenej nehnuteľnosti.

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Taky konkretny zakon a paragraf neexistuje, ale predsa to da rozum, ze dom bez pozemku = pristupu k domu nema vyznam. Dalo by sa don dostat iba helikopterou.
    Co sa tyka delenia zahrady, na to by bol potrebny obrazok s rozmermi, domom, cestou, susedmi,...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Presne ako napísal draik. Zákon ani iný predpis na to nie je. Ty berieš úver od banky, banky si stanovuje podmienky. A podmienkou je, aby bol aj dom aj pozemok založený. Založiť len dom je pre banku nerozumné, ak by došlo k uplatneniu záložného práva, banka získa dom, ale na cudzom pozemku. Predaj takého domu je nereálny.

    My máme tiež založený dom aj pozemok, pričom len dom má 1,5 násobnú hodnotu úveru.

    Pozemok môžeš rozdeliť, potom ale záložné právo bude na oboch nových parcelách a môžeš požiadať banku o uvoľnenie záložného práva na tej parcele, ktorá nie je pod domom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.