Zavrieť

Porady

Dan z nehnutelnosti pri vysporiadani spoluvlastnickeho podielu

Mám otázku. Moja stará mama mala pozemok na 1 LV aj so svojou sestrou, boli to 2 parcely na ktorých boli obe sestry spoluvlastníčky. Moja stará mama zomrela a môj otec v roku 2007 nadobudol dedictvo vo výške 1/2 z oboch parciel. V roku 2014 sa s druhou majitelkou dohodli o vysporiadaní spoluvlastníctva k spoločným pozemkom tak, že môj otec sa stal výlučným vlastníkom jedného pozemku a tá druhá osoba druhého pozemku. Môj otec chce ten pozemok teraz predať. Má alebo nemá platiť daň z prijmu, resp. keď platiť daň, tak z akej ceny, alebo je to oslobodené od dane? Prosím poradte čím skôr. Vid.este komentar nizsie. Dakujem
Naposledy upravil RenatkaS : 22.01.18 at 10:37
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Za predpokladu, že nenadobudli väčší podiel na nehnuteľnosti, ako mali predtým, nejde o nové nadobudnutie nehnuteľnosti na účely dane.
    RenatkaS Povodne na 1LV boli 2 parceli v podiele 1/2, vyporiadali si spoluvlastnicky podiel tak, ze moj otec zostal vlastnikom 1 parcely a ta druha osoba druhej parcely. Z porovnani s dedicstvom nenadobudol vacsi podiel. Ale v porovnani na to cislo parcely nadobudol polovicu parcely. T.z. co v tomto pripade plati, pohlad len podla cisla parcely ktora sa predava alebo z pohladu celeho dedicstva?
    Mária27 Prikladám ti vysvetlenie Finančnej správy - pozri druhú časť o pozemkoch.
    Keďže otec predáva pozemok do 5 rokov od nadobudnutia, uvedie cenu predaja do príjmu. Do výdavku dá cenu ndobudnutého pozemku v čase nadobudnutia. Daň sa platí len z prípadného rozdielu, t,j. vyššej predajnej ceny.

    https://podpora.financnasprava.sk/68...4%BEnost%C3%AD

    Podľa § 8 ods. 5 zákona o dani z príjmov pri takto dosiahnutom príjme z predaja nehnuteľnosti získanej zámenou je možné uplatniť ako výdavok cenu nehnuteľnosti zistenú v čase nadobudnutia (t.j. zámeny). V uvedenom prípade sa vychádza z hodnoty nehnuteľnosti (ornej pôdy) v čase nadobudnutia zistenej podľa znaleckého posudku ...

    Dan z nehnutelnosti pri vysporiadani spoluvlastnickeho podielu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.