Zavrieť

Porady

Kedy zvoliť na nástup na rodičovskú dovolenku? Výška materského?

Manželka má termín pôrodu niekedy v prvý aprílový týždeň. Je zamestnaná na dobu určitú do 28.2.2018. Podľa rád, ktoré som čítal na internete, je ideálne, aby materské končilo tak predposledný deń v mesiaci (súbežný nárok aj na rodičovský príspevok za ten istý mesiac). Takto to vychádza na 24. 10. 2018. Ideálne by bolo ak by jej RD začínala od 5. marca. Čo však počas tých 5 dní (1. až 5. marca)? Má sa hlásiť na úrade práce, aké sú tam lehoty? Ako to je s poisteniami ZP a DP.

V terajšej firme pracuje od 15.5 2017. Čo bude pre ňu rozhodujúce obodbie pre VZ na výpočet materského? (Podmienku 270d/2r má splnenú)

Takisto, trochu z inej oblasti, ako je to so ZP a DP počas rodičovskej dovolenky. Treba sa niekde registrovať. Pracovný pomer sa jej totiž končí na konci februára. Počas RD platí ZP a DP štát?


Prosím poradťe, budeme veľmi vďační.
9 komentárov     zbaliť
veronikasad Spĺňa aj podmienku pre výplatu dávky v nezamestnanosti? (730 dní poistenia v posledných styroch rokoch)
draik ....štyroch rokoch
veronikasad Viem že tam bola zmena len neviem či platí od 1.1.2018. Idem kuk do zakona
veronikasad Ďakujem za opravu - štyroch rokoch - nedá sa mi vstúpiť do komentára
jzvoncek Áno, spĺňa aj túto podmienku (730 dní poistenia v posledných styroch rokoch). Vďaka Vaším radám sme zvolili nástup na materskú/RD 28.2. 2018. presne v ďen keď jej končí PP na dobu určitú. Deň púrodu bol lekárom stanovený na 11.4. , takže to vychádza úplne presne.

Potom čo skončí prácu 28.2. má sa ísť registrovať na úrad práce? Je taká povinnosť? Plunú z toho nejaké výhody?
veronikasad Nie,bude poberať materské zo sociálnej poisťovne. Treba to oznámiť v zdravotnej poisťovni a po narodení dieťaťa predložiť kópiu rodného listu, aby za ňu platiteľom zdravotného poistenia bol štát.
Katy a R že prvý aprílový týždeň! - inak - ak by potrebovala -
môže na RD nastúpiť aj skôr ako 28.2. - už aj 15.2. napríklad
jzvoncek Áno, prepáčte, ja som len otecko a dost popletený Včera sme boli u doktora a tam stanovil predpokladaný dátum pôrodu na 11.4. Čo sa týka DP, v letáčiku SP som našiel ,že povinnosť registrácie odpadá len pre zamestnancov na RD, ostatné by sa teda asi mali registrovať. nie je to tam jednoznačné... Mojej manželke končí PP k 28.2, zamestnacom už teda nebude...
Katy a R 1 deň bude mať RD - no a potom - ako veronika už napísala. samozrejme žiadosť o materské treba do SP.
Na UPSVaR pôjdete až keď bude treba vybaviť prídavok na dieťa, príspevky pri narodení ... a neskôr RP
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    len upozornenie - manželke nemôže začať RD 5.marca - vtedy už totiž nebude zamestnaná (RD je len pre zamestnancov.) Môžme hovoriť, že začne vtedy poberať materské ale aj tak sa mi zdá ten termín neskorý. Ak PTP je zač. apríla??
    Ale mohla by nastúpiť na RD ako zamestnanec - ešte vo februári - napr 27. (28.) však aj tak nemá už v marci robotu (a ani príjem). A bude to najjednoduchšie
    RO by malo byť 15.5.17 - 31.1.18.
    A ešte k tomu začiatku poberania materskej dávky - len upozornenie - ak začne neskoro, môže sa stať, že dávku bude poberať menej, ako 34 týždňov! samozrejme - z toho nepresného zadania to nevieme
    Štát bude platiteľom ZP a dôchodkového SP
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jzvoncek Dakujem velmi pekne. Akym terminom sa teda oznacuje stav ked je clovek nezamestnany ale pobera materske, ak to teda nie je materska dovolenka?

    Dakujem, ze ste ma neupozornili na neskory nastup. Vpripade neskoreho nastupu, by jej SP nemusela priznat materske za ktore mesiace? celkom tomu nerozumiem.. dufam , ze nie en block?
    veronikasad pre účely zdravotného poistenia je to osoba poberajúca materské, za ktorú platí zdravotné poistenie štát.
    Katy a R treba zadať presné údaje! - ak by napr začala len 3 týždne pred pôrodom resp PTP, tak bude mať o tri týždne kratšiu dobu poberania materského - presne viď zák o SP (max do 28 týždňa po pôrode) takže ozaj nemá čo podľa mňa riešiť - nech nastúpi ešte vo februári!
      zbaliť

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    V ochrannej lehote (napr. po skončení zamestnania) je nástup na MD 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu. Materské sa bude počítať z príjmu z posledného zamestnania. Môže byť aj dobrovoľne nezamestnaná a zdravotné odvody si zaplatiť, inak ich bude platiť štát, ak sa zaregistruje na úrade práce (najlepšie do 7 dní od skončenia pracovného pomeru). Prihlasovať sa na DP už nie je potrebné. Zdravotka podľa toho, aký postup zvolí.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak na termín pôrodu prvý aprílový týždeň,po skončení pracovného pomeru nesplní podmienky nároku na materské v ochrannej dobe - nástup 6 týždňov pred PTP
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jzvoncek A ake tobude mat nasledky? Ze jej nemusia priznat matersku? Za kolko a ktorych mesiacov by sa to tykalo?
    Dakujem velmi pekne...
    veronikasad dopoučujem tak ako píše Katy, nástup na materskú najneskôr 28.2.2018, ak teda nechce nastupiť v riadnom termíne 6-8 týždňov pred termínom pôrodu.
    veronikasad do konca februára chce pracovať, alebo je na PN ?
      zbaliť
    ivka70 23.01.18 06:41 odstránil(a) z Porady

    Kedy zvoliť na nástup na rodičovskú dovolenku? Výška materského?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.