Zavrieť

Porady

Problem s podnajmom

Ahojte,potrebujeme radu. zijeme s rodinou v podnajme, v maji to bude piaty rok. Prvy rok sme mali rocnu najomnu zmluvu, potom uz len ustnu dohodu o pokracovani v najme, od zaciatku sme sa bavili,ze casom by sme byt mozno odkupili. Prenajimatel bytu nie je velmi ustretovy clovek, nehradi opravy, nechodi na bytove schodze, na obhliadky bytu. Napr.v byte opadava omietka,naco som ho viackrat upozronila a nic. Baterie a mensiu opravu kotla sme hradili sami. Raz v lete sa opravovali z bytoveho fonfu vsetky popraskane dlazby na terasach a balkonoch,my mame byt s terasou,takze to bola 4dnova robota,pri robotnikoch sme boli my,brali sme si dovolenku. Prosila som ho o sietky na okna, prach aj bordel ide dovnutra,alebo opravu zamku na vchodovych bezpecnostnych dverach,tazko sa zatvaraju,nic z toho..skoda reci.
synovu izbu sme chceli vymalovat na jar minul rok,bola v najhorsom stave s omietkou,ziadala som ho o vymalovanie,alebo vymalujeme my a preplati to.odmietol s tym,ze vraj este nepocul,aby prenajimatel maloval v case najmu,ze sa maluje ,az ked sa striedaju najomnici.dva krat sme mali uz nedoplatky za energie,ktore sme mu na casti uhradili. Raz sa stalo,ze boli preplatky,vtedy sa panko neozval,az na moje naliehanie,ani nechcel ukazat rocne zuctovania energii a faktury,tak sme sa dohodli, ze mu zaplatim iba polovicu najmu v jeden mesiac.posledne leto sme sa bavili o byte,tvrdil ze nema s nim ziadne plany,vraj mozeme ostat dlhodobo. Tento tyzden sa ozval,ze sa chce stretnut ohladom bytu,nechcel prezradit o co ide,ale ako ho poznam,nic dobre,bud chce zdvyhnut najomne,alebo ho predat,ci sa tam nastahovat.vieme ze sa nedavno rozviedol.tak ktovie co vymysla. Ake mame prava v tomto pripade?zmluvu nemame,iba ustnu,najomne platim mesacne prevodom na jeho ucet.Ako postupovat, ked bude chciet byt predat? Alebo sa don nastahovat? Musi nam najst nahradne byvanie?ak bude chciet zvysit najomne,ma nato parvo?mozem to odmietnut?sme manzelia s jednym dietatom, a prave v ocakavani druheho,cize najhorsie obdobie na nejake stahovanie.muz je zivnostnik,ja zamestnana,ale o dva mesiace idem na matersku dovolenku.hypoteku nam nedaju,cely byt sme si tam zariadili,zapojili satelit aj wifi,nic tam nebolo,aj ked je to novostavba.kupili zahradny nabytok na terasu,zariadili pivnicu-nove regale.som z toho velmi nestastna,ak nas bude chciet vystahovat.dakujem za kazdu radu
arizona No, bez zmluvy sa tazko nieco dokazuje.Ale sanca je.Ak mate male dieta,tak vas nemoze len tak vyhodit zo dna na den
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    máš veľmi divné predstavy o bývaní v prenájme. veľmi zjednodušené...

    drobné opravy zabezpečujete vy ako nájomník. neviem, čomu sa divíte. pod to spadá aj maľovanie, ak sa vám nepáči, aj záverečné maľovanie - máte vrátiť byt v takom stave, ako ste do neho prišli (s ohľadom na primerané opotrebenie). špinavé steny a opadaná omietka ale nie je primerané opotrebenie...

    neviem, aké väčšie opravy tam bolo treba robiť. ako si sa preriekla, "je" to novostavba, teda asi bola pred 5 rokmi. ak opadáva omietka v novostavbe, tak vás prenajímateľ roztrhá v zuboch... vieš, čo je to sebareflexia?

    čo na tom, že ste si to sami "museli" zariadiť... to je normálna vec. nájdite si nabudúce komplet zariadený byt a plaťte 2x viac...

    nemusí vám nájsť náhradné bývanie v rovnakom cenovom rozsahu. keď sa na to pozeráš takto, tak to svedčí o niekoho vychcanosti... nechceš, aby vám ho ešte aj platil? "nájsť" neznamená to, čo si asi myslíš.

    zo dňa na deň vás samozrejme vyhodiť nemôže. dá vám výpoveď s výpovednou lehotou. a ty by si namiesto vypisovania mala hľadať nový nájom. áno, môžeš sa nevysťahovať (na Slovensku sú tí, čo škodia, veľmi chránení), ale neboj, príde na psa mráz. radšej sa podobrotky dohodnite a vysťahujte, aby vám nedal k náhrade všetky škody, čo vznikli za vášho obývania jeho bytu. súdy bývajú drahé, a nakoniec budete vinní a bude vás to stáť oveľa viac, ako sa pekne odsťahovať do nového nájmu.

    sa mi zdá, že máte priveľmi dobrú cenu nájmu a nechce sa vám odtiaľ preč...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ewka12 cena najmu je primerana tomu,v akej lokalite byt je,aj to,ze nebol zariadeny,nebudem mu platit vela za nezariadeny byt predsa...a samozrejme ze sa nam prec nechce,kedze sme si ho pomalicky zariadovali, a som tehotna,takze stahovat sa mi prave nechce,co si pisal o omietke,zle som sa vyjadrila,nepada kvoli nam,ale padala uz ked sme sa nastahovali,co on riesit nechcel,a samozrejme cim dalej tym vacsie praskliny a pada to na zem,je to novostavba,ktora pracovala,takze je to normalne.nie je to nasa vina.nasa vina by bola tak popisana stena si myslim.sudit sa s nimkym nechcem,nevieme zatial ani o co mu ide,toto je porada,takze sa len radim,aby som bola na neho trosku pripravena,a chcela som skusenosti a nazory ludi.na to to tu je nie?vo vsetkych pravach a povinnostiach najmu som nasla,ze nam musi najst nahradne byvanie.ak chce byt uzivat on alebo niekto z jeho rodiny.my platime jemu, a takisto sa mu o byt starame,ako malokto z najomcov.stale si myslim ze sme vo vacsom prave ako on,to ze nemame zmluvu,je zle len pre neho,ak by nam chcel skodit,a nechcel sa normalne dohodnut,mozem ho s kludom odat,ze neodvadza dan z najmu
    jslancik o jeho daniach nič nevieš. chýbajúca zmluva je problém obidvoch strán, ale zdá sa, že vy viac chcete ostať v tom byte.

    nájsť náhradné bývanie - o tom ti už písali, ale pre istotu zopakujem: Podľa § 712 ods. 2 Občianskeho zákonníka, náhradným bytom je taký byt, ktorý svojou veľkosťou a vybavením zabezpečuje ľudsky dôstojné bývanie nájomcu a členov jeho domácnosti.

    O cene nájmu za náhradný byt v zákone nieje ani zmienka.

    Náhradný byt, ale nemusí zodpovedať svojou výmerou, kvalitou, umiestnením vypratávanému bytu. Náhradný byt nemusí byť ani umiestnený v tej istej obci ako je vypratávaný byt.

    To znamená, že ti nájomca môže doniesť vytlačených zopár inzerátov na prenájom bytu podobnej veľkosti. to asi nie je problém. sťahovanie ani nič podobné nemusí riešiť.

    ak v novostavbe doslova opadáva omietka, tak ste doslova samovrahovia, že tam bývate... moc sa mi to nezdá.
    Ewka12 nie sme samovrahovia,iba majitel bytu sa on nestara ako by mal,tiez ma urcite povinnosti ako prenajimatel nehnutelnosti, a ano chceli by sme tam ostat aj si ho casom odkupit
      zbaliť

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    Podla mna uzivate byt na zaklade ustne alebo konkludentne uzavretej najomnej zmluvy. Pokial by majitel chcel Vas vystahovat, musi tuto najomnu zmluvu vypovedat a po uplynuti vypovednej lehoty, na ktorej ste sa dohodli (ak ste sa dohodli) alebo minimalnej vypovednej lehoty podla zakona Vas moze zalovat o vystahovanie. Vy sa mozete branit, keby ste si mysleli, ze vypoved z najomnej zmluvy je protizakonna na sude. Pokial Vam patri bytova nahrada (velmi pravdepodobne, zavisi od vypovedneho dovodu), tak sa vystahovat musite az po jej zabezpeceni. Zmenu najomneho je mozne dohodnut po obojstrannom suhlase. Neviem, preco riesite nepodstatne drobnosti, ci majitel nehnutelnosti uziva svoje prava zucastnit sa bytovej schodze, alebo lacne veci ako su sietky ci vymalovanie izby.Taketo drobnosti jednoducho urobte/zaplatte aby ste uzivali co najkrajsi byt, ved to robite pre seba.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik kľudne im môže zavesiť na krk ako "výpovedný dôvod" poškodenie bytu a podobne...
    Ewka12 ziadny byt sme neposkodili,praveze sa on starame,ked sme sa nastahovali,boli upchate vsetky tocky,tym ze sa nepouzivali-zhrdzavene,co sme si vymenili,takisto izbu ,v ktorej omietka najviac opadavala,sme si vymalovali,boli sme pri oprave dlazby na terase,nakupili regale do pivnice,zapojili satelit a wifi a pod.kedze v tom byte nebolo nic,ani zaluzie tam nie su,mame rolety a naklikavacie zaluzie, a to podotykam ze byt ma francuzke okna po zem a presklenu terasu,my mu ho len zveladujeme,a nie nicime
    jslancik "opadavala,sme si vymalovali,boli sme pri oprave dlazby na terase,nakupili regale do pivnice,zapojili satelit a wifi a pod.kedze v tom byte nebolo nic,ani zaluzie tam nie su,mame rolety a naklikavacie zaluzie"
    nič z toho vás nijak nezvýhodňuje. to sú normálne veci, že si zariadite byt. nechceli ste bývať v nezariadenom byte, tak ste si tam nakúpili veci, čo ste potrebovali. všetko si to môžete a máte zobrať pri sťahovaní.
    Ewka12 presne tak,prave preto sme si ho zariadili aj poupravovali drobne veci po svojom,za svoje,aby sme to mali utulne a dobre sa nam byvalo,kedze dohoda bola ,ze on plany s bytom nema a my tam chceme byt dlhodobo,pride mi normalne bezne veci opravit,ked on nema zaujem,ale teda bezpecnostne dvere ci oprava kotla uz nie je drobna uprava.to je vymena ziarovky ci klucky
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Napíšem ti môj názor (páčiť sa ti asi nebude).... ste pekne v pr**li!
    A) Ste v podnájme bez zmluvy - teda slovo proti slovu - prenajímateľ môže si niečo zmyslieť a odrazu ste tam neoprávnene.
    B) Vykonávate síce údržbu bytu zo svojho, ale ako čítam, robíte i väčšie opravy za vlastné... prenajímateľ sa smeje, ako mu majetok zveľaďujete a nezaplatí vám ani cent.
    C) Nechodí na schôdze - tak choďte vy
    D) Nevykonáva riadne ročné zúčtovanie - a predpokladám - platíte jemu všetko (nájomné, energie, vodu, fond opráv...) - takže ani neviete koľko máte platiť, nemáte istotu, či nepreplácate a zvyšok si on necháva vo vrecku.
    E) Zapojili ste si internet, satelit - bez jeho vedomia (lebo stále je ON majiteľom bytu).

    A píšeš, že sa "chce stretnúť ohľadom bytu" ..... nuž - ja v tom čuchám na vás od neho podraz. Príde, donesie novú nájomnú zmluvu s takými ciframi, až sa vám oči pretočia, alebo vám oznámi, aby ste uvoľnili byt. A keďže nie je žiadna písomná nájomná zmluva, tak sa asi nebude rozpakovať vás "vyhodiť" i na hodinu - veď oficiálne tam nemáte čo robiť.

    Chybu ste urobili hneď po tom prvom roku..... už po tomto ste sa mali obzerať po nejakom serióznom prenajímateľovi... pretože ak doterajší nejaví záujem, nekomunikuje, nevyúčtuje to, čo podľa zákona musí - už to malo rozsvietiť v hlave veľký maják, že budú problémy....
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ewka12 v niecom mas parvdu,ale v niecom aj nie.
    nie som teda pravnik,ale co som citala,musi nam najst nahradne byvanie,ak chce byt uzivat sam ci ho predat,njast primerane byvanie podobne tomuto,aj za porovnatelnu sumu.plati i ustna dohoda,nie len pisomna,mam dokaz,ze mu platime na ucet,ze si prenajimame.vraj od neho mozeme ziadat aj preplatenie nakladov za stahovanie.platime mu mesacne rovnaku sumu s energiami,po rocnom zuctovani,ak su preplatky,nam ich ma dat,co neurobil,tak som zaplatila iba polovicu najmu.ked boli nedoplatky,nastudovala som si vypisy,a zaplatila ozaj len energie,odmietla som platit fond a opravy a osvetlenie verejneho priestranstva a pod.ze si opravujeme sami,to viem ze je chyba,ale skratka chceme zit slusne,satelit a wifi mame svoje,to si lahko vezmeme,a zapajali sme s jeho suhlasom samozrejme.podla mna je skor v neprave on,ze nemame zmluvu,kedze sme tam nelegalne,on za nas neplati dane s najmu,on by mal horsie z toho ako my.preto urcite ani zmluvu nechce uzavriet,o co som ho niekolko krat ziadala.ale som aj rada ze pride,konecne sa dozvieme,co chce,co dalej,a mozno aj nejaka dohoda a zmluva bude,ja si urcite nenecham so sebou mavat,ani s rodinou,vyhodit nas nemoze,mame male dieta,a druhe na ceste
    dmc Podľa § 712 ods. 2 Občianskeho zákonníka, náhradným bytom je taký byt, ktorý svojou veľkosťou a vybavením zabezpečuje ľudsky dôstojné bývanie nájomcu a členov jeho domácnosti

    O cene nájmu za náhradný byt v zákone nieje ani zmienka.

    Náhradný byt, ale nemusí zodpovedať svojou výmerou, kvalitou, umiestnením vypratávanému bytu. Náhradný byt nemusí byť ani umiestnený v tej istej obci ako je vypratávaný byt.

    Náhradný byt sa ale nemôže nachádzať kdekoľvek na území Slovenska. Jeho umiestnenie je obmedzené tým, že z hľadiska svojej vzdialenosti sa musí nachádzať tam, aby bola nájomcovi (teda osobe vypratávanej) umožnená denná dochádzka do práce. Uvedené je tak rozhodujúce kritérium pre určenie, kde najďalej sa od pôvodného umiestnenia bytu môže náhradný byt nachádzať.

    V podstate ešte ani neviete čo vlastne majiteľ chce.
    Katy a R ewka - veď si prečítaj ten zákon, čo som ti priložila ... a nemôžeš vedieť, či platí dane, alebo nie? (možno mu len z toho príjmu nevychádzajú)
    A zober to z druhej strany - ak by si ty bola majiteľkou bytu - a potrebovala by si sa doň nasťahovať - tak si myslíš, že nemôžeš dať výpoveď podnájomníkom? Že donekonečna ich tam musíš strpieť?
    jslancik Dušan, ja to vidím troška inak v niektorých veciach. medzi riadkami nám toho tuto Ewka prezradila málo, ale kadečo z toho vidieť. a nazvať nájomnú zmluvu "podrazom" je troška mimo.
    a im takýto stav očividne vyhovoval, asi mali dobrú cenu. a preto sa im nechce odtiaľ preč...
    misoft Tiež možné.... ale doplatia oni na to.
    buchač Ewka12 (Dnes 11:00) vraj od neho mozeme ziadat aj preplatenie nakladov za stahovanie.
    -----------------
    odmietla som platit fond a opravy a osvetlenie verejneho priestranstva a pod.
    -----------------
    samozrejme.podla mna je skor v neprave on,ze nemame zmluvu,kedze sme tam nelegalne,on za nas neplati dane s najmu,
    -----------------
    ja si urcite nenecham so sebou mavat,ani s rodinou,vyhodit nas nemoze,mame male dieta,a druhe na ceste
    ================
    Sťahovanie ? ...a nemal by s tebou behať ešte aj na kontroly ku gyndošovi ?
    ------------------------
    Fond opráv a osvetlenie ?
    Takže ty nepoužívaš výťah, ktorý je potrebné občas kontrolovať ? Keď sa zotmie, tak svetlo sa pri členoch vašej rodiny vypína ?
    ------------------------
    Ty si v práve až do het...hlavne poďme bonzovať, keď nie je po mojom...či ?
    ------------------------
    Vyhodiť ?
    Ja by som to riskol...
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    pozri si - že ako by mohol skončiť nájom - §§710,711
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40
    samozrejme, zo dňa na deň vás nemôže vyhodiť - ale výpoveď môže dať ???
    Zmluva o nájme nemusí byť písomná - ale výpoveď treba písomne.
    jslancik nemusí byť písomná zmluva, ale musí byť o nej písomný záznam
    ivka70 23.01.18 08:27 odstránil(a) z Porady
    ivka70 23.01.18 08:27 odstránil(a) z Porady
    arizona 23.01.18 08:18 odstránil(a) z Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.