Zavrieť

Porady

Oznamovacia povinnosť - Mesačné a ročné uplatnenie odpočítateľnej položky (OP) na zdravotné poistenie

Dnes ma jeden kolega presviedčal, že keď si chem uplatniť OP na zdravotné postenie musím to oznámiť zamestnávateľovi na tlačive Oznámenie...

Ja som mu tvrdila, že to je platné len vtedy, ak si to chce zamestnanec uplatňovať mesačne. Nie ročne.

Ale stále si tvrdil svoje: držal sa tejto vety:

Nárok na uplatnenie OP nie je automatický, zamestnanec musí písomne požiadať svojho zamestnávateľa o uplatnenie OP na uvedenom tlačive

Ale myslím, že nečítal ďalšiu vetu:

Bez podpísaného oznámenia nie je možné uplatniť OP na mesačnej báze. Tlačivo zamestnávateľ neposiela zdravotnej poisťovni!

Ďalšia veta:

Ročné zúčtovanie poistného vykoná zdravotná poisťovňa aj za zamestnanca, ktorého príjem pre uplatnenie OP sa znížil alebo mal znížiť o OP (okrem nižšie uvedenej skupiny).

Aká je teda pravda? Stále si myslím, že pravdu mám ja.

Jedna kolegyňa za mnou bola, že čo je to RZP na výplatnej páske.
Myslím, že to bola práve tá OP na zdravotnom poistení, nakoľko si neuplatňovala OP mesačne, a ZP to automaticky zúčtovala.
------------------------------------------------------------------------------------

• v prípade, ak je vymeriavací základ podľa § 13 zákona č. 580/2004 Z. z. 6 840 Eur a viac odpočítateľná položke je 0 Eur.

A ešte k môjmu nároku za rok 2015 ročný hrubý príjem (VZ) 6 611,92 €
(suma z účtovania danie) - aká by mala byť výška OP?

V predchádzajúcej otázke som písala, že si nechcem uplatniť op mesačne ale ročne. (Obava z nedoplatkov.)

Medzi 6840,00 a 6611,92 je rozdiel 228,08 eur.

Aká by mala byť výška OP za rok 2015?
(Viem otázka po funuse, musím pozrieť či mám na VP kolonku RZP, teraz som si nie celkom istá.)

DOPLNENIE

4 560 eur – 2 x (ročný príjem zamestnanca – 4 560 eur)
4560-(2*(6611,92-4560))=456,16 eur

správny prepočet?
Naposledy upravil Kabaka123 : 26.01.18 at 16:05
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    k roku 2015 - výpočet - ale aj o oznamovacej povinnosti tam máš
    https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j...DnXel2BA6PL1Vr
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kabaka123 Ja som to všetko čítala, ešte pred rokom, keď to vybehlo von.

    Áno oznamovacia povinnosť je - ale na uplatnenie OP na mesiac.
    Ak ročne tak nie - je to automaticky.

    Toto som mu tvrdila. Ale kolega nie musíš si o to požiadať, nie je to automatické.

    Ja som s tým vyplneným tlačivom Oznámenie... ešte pred rokom prišla za našou mzdárkou a povedala som jej že si chcem uplatniť nárok na OP, ale ročne. Tak povedala, že v tom prípade nepotrebuje to tlačivo.
    Katy a R však stačí dosadiť svoj VZ - k svojmu výpočtu OP
    Kabaka123 Aha jasné, ja som Ti odpovedala na niečo iné....
      zbaliť

    Oznamovacia povinnosť - Mesačné a ročné uplatnenie odpočítateľnej položky (OP) na zdravotné poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.