Zavrieť

Porady

Oprava ZD a dane podľa § 25 - tuzemský dodávateľ

Po vzniku daňovej povinnosti nám nastala skutočnosť, na základe ktorej dochádza k zníženiu ZD a dane ( bola úhrada do 14 dní a v tom prípade skonto 3 % ) .
Dodávateľ nám oznámil len ústne-telefonicky , že nebude vystavovať opravný doklad k pôv.faktúre.
Mám postupovať tak, že : odo dňa úhrady faktúry , keď nastala skutočnosť povinnosti opravy ( uhradili sme ju o skonto menej) 30 dní a potom opravím základ dane a dph ? A musí byť nejaká zmluva o skonte a podmienkach ?
Doteraz som sa stretla s takouto opravou len s dodávateľom z IČŠ, čo nevystavuje opravné faktúry a potom postupujem ako som písala.

Prosím, pomôžete? Ďakujem
Naposledy upravil Replasťačka : 06.02.18 at 12:46
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    miguel9991 je offline (nepripojený) miguel9991

    miguel9991
    Vobec neopravujete zaklad dane a dph.V priznani dph a aj v kontrolnom vykaze bude uvedena suma na fakture v cleneni zaklad dane a dph.Vy uhradite fakturu o napr. 100 eur menej.rozdiel ,ktory vznikne t.j. 100 eur uctujete ID a to ponizenim nakladov,ak uctujete zasoby sposobom B tak uctujete 321/504.Pozrite si par.25 ods.6 zak. O DPH.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Replasťačka Na to by musela byť písomná dohoda ( § 25 ods 6 ZDPH , ktorá môže byť uzatvorená len medzi platiteľmi dane a v tuzemsku ) ale toto myslím, nie je ten prípad.
    miguel9991 Ano,iba v tomto v pripade,ked to nie je tento pripad,tak dodavatel musi vystavit opravnu fakturu.
    Replasťačka ďakujem budem pýtať opr.faktúru
    Replasťačka § 53 : ak platiteľ doklad o oprave ZD nedostane do 30 dní odo dňa, keď nastala skutočnosť podľa § 25 ods 1, ktorá má za následok zníženie ZD, opraví odpočítanú daň v ZO, v ktorom uplynulo 30 dní odo dňa, keď nastala skutočnosť podľa c§ 25.
    A ak je pôv.faktúra z IČŠ, opraví aj základ dane a daň podľa § 25. Tak to robím v prípade opravy ZD a dane z IČŠ.
    Len som sa ešte nestretla, aby tuzemský dodávateľ neposlal opravný doklad, keď je to treba. ( alebo je zlmuva - dohoda podľa § 25 ods. 6 )
    Ale ja nemám žiadnu písomnú dohodu, tak musím postupovať podľa § 53 - opraviť ZD a odpočítanú daň, myslím, že tak je to správne.
    A vďaka za pomoc.
      zbaliť

    Oprava ZD a dane podľa § 25 - tuzemský dodávateľ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.