Zavrieť

Porady

AKO VARÍTE RYŽU??????

Ahojte!

Ja nikdy nepremývam ryžu. Neviem, či robím dobre. Vždy dám na spod trochu oleja a vysypem napr. 2 šálky ryže (nepremytej). Trochu ju popražím na menšom ohni až kým tak nevonia a nie je taká sklovitá. Potom pridám 1,5x toľko vody teda 3 šálky vody. A soľ a vegetu.

Môj manžel si ju nevie vynachváliť nikdy nie je ako blato a vždy je veľmi chutná a dobre sa naberá... Premývate ryžu???? Ďakujem za odpovede....
Usporiadat
lofr lofr

lofr je offline (nepripojený) lofr

Ryzu SOS som objavil v jednom obchode z 1 euro/kilo.
Nikdy som nechapal, preco stoji v Bille alebo Tescu 2,50/kilo.
To je zo zlata, alebo co?

Ale ako som si precital tuto diskusiu, velmi vela ludi ju tu odporuca, akoby bola najlepsia.
Vyskusal som vsetky mozne druhy ryze, zatial najlepsia s klasickych bielych ryzi, sa mi zda Giana gulatozrnna... odporucam vyskusat. Vsetky ostatne gulatozrnne boli horsie.
Dokonca, mi tato Giana ryza chuti viac nez basmati, tu som prestal pouzivat, a jasminovu som dlho pouzival, ale objedla sa mi.
Potom este spomeniem talianske ryze, Arborio alebo Carnaroli, tie su na rizoto najlepsie, ale dlho sa varia, aj 20 minut. Kvoli tomu, ze talianske rizoto sa ma mierne lepit a mat kasovu konzistenciu, nemaju sa preplachovat... rataju s tym a tak by pri baleni talianskych ryzi mali dodrziavat lepsiu cistotu. Cena vsak byva vysia, aj 3-4 eura za kilo.


Tu SOS som nikdy nekupil, za tu cenu sa mi to zdalo neadekvatne, ale teraz za 1 euro ju teda vyskusam.

Vyskusal som aj BASK gulatozrnnu, ale zda sa mi horsia nez Giana. V tom obchode ju maju za 70 centov/kilo, inak normalne stoji 1,50.

Na zaver moj oblubeny a netradicny recept.
Ryza s medvedim cesnakom.
Ako zaklad mozete pouzit klasicky postup, alebo vas oblubeny, je to jedno, lebo medvedi cesnak ma vyraznu chut a dominuje v ryzi.
Ja vypukam na oleji ciernu horcicu, dam oprazit cesnak alebo cibulku, pridam maha korenie, necham ho vysumiet asi 5 sekund, pridam ryzu, v oleji podusim minutku-dve, podlejem bielym vinom, az zasyci, a necham odparit alkohol...ryza vsiakne vinovu chut.
Potom zalejem vodou, osolim, okorenim.

V sezone medvedieho cesnaku si nazbierajme kopec vriec cesnaku, kolko len vladzeme. Trva to aj 2-3 hodinky, rozlozime to aj na viac dni.
Medvedi cesnak preplachneme, a bud zmixujeme tycovym mixerom, alebo normalnym, co nieje bohvie co, lebo sa to namotava na tie noze... najlepsie je to odstavit v odstavovaci na bylinky, co trva dost dlho.
Stavu si dame do flasiek a zamrazime... vydrzi do dalsej sezony aj rok.
Drt s medvedieho cesnaku zalejeme olivovym olejom a solou, najlepsie himalajskou v sklenenych poharoch. Koncentracia soli asi ako v kyslej kapuste. Robime to tak, ze vzdy natlacime asi 2-3cm vrstvu cesnakovej drte, osolime, a zalejeme olejom. Takto to po vrstvach plnime, az je pohar plny. Mam to odskusane, ze rok to vydrzi v ladnicke, a nieje to pokazene, lebo obsahuje alicin, prirodne antibiotikum.
Vznikne taka zelena olejova kasa, dost slana. Najlepsie je, ked je olej mierne na vrchu, aby to neoxidovalo a bolo cele ponorene v oleji. Ked si clovek urobi 5-6 zavaraninovych poharov, vydrzi to aj na cely rok, do dalsej sezony, a cely rok moze mat ryzu s medvedim cesnkom. Samozrejme ta kasicka, ci stava sa hodi aj do cestovin, pohanky, omacok, proste vsade mozne.

No a po uvareni ryze, do nej zamiesame bud tu stavu, alebo tu drt. Samozrejme, ked drt, v ktorej je sol, tak osolime ryzu menej, aby nebola presolena.
Ryza ziska nezamenitelnu cesnakovo-bylinkovu vyraznu chut, a tmavo zelenu farbu. Pred podavanim do nej este zvyknem zamiesat korenie garam masala. Toto korenie sa velmi do ryze hodi, odporucam vyskusat, pridavam ho skoro vzdy. Ma sa davat tesne pred koncom varenia.
Da sa pridat aj zeleninovy bujon, najlepsi je praskovy napriklad z DM od alnatury, ci cervena paprika. Da sa to rozne kombinovat, a ryza ma potom vyraznu chut.
Naposledy upravil lofr : 16.04.13 at 23:35
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
lofr lofr

lofr je offline (nepripojený) lofr

BASK nieje zla, no su aj lepsie ryze. Urcite vyskusaj SOS, je lepsia. Lenze, je aj drahsia. Stoji vacsinou az 2,50/kg.
Co viem maju ju v Tescu, Bille, Carefoure, TERNE. Teraz ju myslim maju za 1,50 v akcii v Bille.

Akurat dnes som robil priame porovnanie ryzi Lagris a BASK.
BASK by som oznacil za o nieco lepsiu. Lagris tiez nebola zla, no mala uz taku miernu pachut. Pri premyvani aj vylucovala viac bordelu, nez BASK. Ta bola relativne cista. Lagris je vsak stale lepsia, nez vacsina tych ostatnych ryzi za 1 euro, co dostat v obchodoch. Ryza BASK mala cistu ryzovu chut. Konzistenciou si boli podobne, takze vitaz je BASK. Hlavne, ak ju podavate samotnu, alebo len mierne ochutenu. Vtedy lepsie nasaje chute BASK, ostanu cistejsie. V nejakom viac korenenom alebo ochutenom jedle je to ale jedno. Obidve su dobre.

Z tychto dvoch teda celkovo odporucam kupovat BASK. V cinskom obchode pri stanici ju maju za 70 centov a ryzu SOS za 1 euro. Inde stoja viac nez 2x tolko.
Ale ako najlepsiu by som oznacil ryzu Giana, v TERNE ju maju za 99 centov.
Ale za 2,50 by som obycajne biele ryze rozhodne nekupoval, to uz mas skoro Basmati, jasminovu alebo talianske ryze ako Arborio. Vyskusaj jasminovu ryzu z Lidla, a uvidis.

Este na zaver by som pridal moje poradie najlepsich gulatozrnnych ryz:
1.Giana
2. SOS
3. BASK
4. Lagris
ostatne testovane za vela nestali. Boli to rozne ryze ako Farmer, Danubio, atd.
Naposledy upravil lofr : 15.05.13 at 16:22
3 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Určite premývajte: viete koľko potkanov, myší si po nej pobehá, vyciká, vykaká?
Ak surovú ryžu zalejete v miske teplou vodou a necháte postáť, uvidíte čo je všetko v nej: od kamienkov až po.... Teplú vodu niekoľkokrát vymením kým nie je čistá.
Ak nie ste zdatné v dusení ryže tak je tu jedna rada: uvarte ryžu v osolenej vode - ako cestoviny. Treba počas varenia chutnať lebo ryža nie je rovnakej kvality, veľkosti a každý druh sa uvarí za iný čas. Precedíte cez sito, premyjete a potom si s ňou robíte čo chcete:
Dáte ju na olej, osolíte, alebo ju dáte na cibuľku, pridáte hrášok, šampiňóny..... nie je lepkavá, delí sa a vždy uhádnete takú akú máte radi.
2 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

typ pre tych,ktori radi jedia celozrnnu ryzu.tzv.Natural.
konecne som prisla na sposob aby bola aj zdrava a aby nebola ako strk...
volakde som nasla sposob pripravy tejto ryze a tam sa hovorilo o kvaseni-24 hodin postat atd...


chcela som to cez sviatky vyskusat.
namocila som za salku ryze do dvoch salok vody-klasika.
nechala som ju tak stat v spajzi 3 dni!!pod pokrievkou.
kedze bolo vsetko mozne ine na jedenie,nemala som ju kedy robit a priebezne som ju kontrolovala,ci neplesnie.
napucala riadne ale inak jej nic nebolo.
na 4.den som ju hodila na sito ,preplachla a v novej vode-2 salky-uvarila klasicky ako vzdy.

je super,mäkksia ako ked sa pripravuje okamzite,lahko stravitelna.
2 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

... osky to robi velmi dobre, clovek nema fermenty na priamy rozklad ryze v traviacej sustave. Ani kvasnice ju nechcu. Ryza obsahuje jednak toxiny, jednak skrob a kvasenim ju bakterie predtravia pre zaludok, ktory ju lahsie rozlozi (nepotrebuje vyrobit tolko chemikalii) a neviem, ci aj rozlozia skrob na kratsie molekuly cukru. Tento sposob by sa mal uplatnit na vsetky obiloviny. Poklona. Voda po kvaseni sa vylieva kvoli rozpustenym toxinom, podobne ako pri fazuli a trochu sa nechava do dalsej davky, pretoze uz obsahuje aktivne potvorky. :-)
2 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Môj osvedčený spôsob. Umytú ryžu popražiť na oleji pokiaľ nevŕzga, zaliať dvojnásobným množstvom vody, osoliť podľa potreby a variť na slabo kým sa voda nevyparí. Potom zakryjem pokrievkou nech ryža dojde pod parou. Čas nesledujem, ale po vypnutí občas premiešam, aby unikla zvyšná para, a ryža príliš nezmäkla.
1 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
My varime v ryzovare a len jasminovu ryzu... je to lahke varenie,nikdy sa nestalo ze by bola zla. Praveze je super
1 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

No neviem, ja ryžu niekoľkokrát premyjem horúcou vodou veľmi dôkladne. Istý čas som robila pre baliareň, kde balili aj tento sortiment a v ryži sa nachádzali vysušené živočíchy,/ žaby/ a sklo, čo povymetali zo dna lode a pod. Premývajte aj z tohto dôvodu a taktiež zmyjete z povrchu škrob, ktorý ryžu robí lepivou.
1 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
osky Pozri príspevok
este som zabudla dodat,ze som si odlozila z tej vykvasenej vody cca 100 ml a tu pridam k vode na buduce a znova to necham 3 dni napucat.
potom znova odoberiem z tej vody a odlozim do chladnicky.ostatnu vylejem a preplachnutu ryzu pripravim ako vzdy.
Nie som si istá,či robíš dobre.Namáčaním vyplaví ryža do vody mnoho cenných látok a aj postup je nepraktický.Ja by som sa skôr priklonila k tomuto postupu,len tiež mi tam nesedí,že necháva ryžu priviesť do varu v otvorenom tlakovom hrnci (môže to byť nebezpečné).Ale dĺžku varenia nemám overenú,tiež myslím,že 50-55 min. je v tlakovom hrnci veľa.Podľa mňa by stačilo 30 min.Treba odskúšať.
http://www.trener.sk/vyziva/natural-ryza.html
1 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

Keďže sa na Porade za posledné dni a vo viacerých témach "varí" naturálna ryža, tiež ju "povarím". Pripraviť hnedú "naturálku" pololúpanú či nelúpanú by pre bežného smrteľníka (netransformovaného, z našej dimenzie ) nemal byť problém.Nedovarená 25 min., uvarená 30-35, rozvarená 40 a viac. Doba namáčania 0, doba kvasenia 0 a doba podobných ... 0. Treba ju riadne umyť, zaliať vodou, stačí 2:1, neprikrytú rýchlo uviesť do varu, penu ak je odstrániť. Variť napr. v liatinovom hrnci neprikrytú 20 min., prikrytú 10 a pri nižšej teplote. Po 30 min. odstaviť, chvíľu ponechať pod pokrievkou. Soľ, olej a ostatné až nakoniec. Z 250g 2 "bohaté" porcie (ryža zväčší objem) a porcie budú väčšie ak vmiešame napr. podusenú zeleninu. Žiadna veda.
1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

k tomuto prispevku som sa uz vyjadrila v teme potraviny a vyjadrim sa ajtu.
ja som tiez nemacala ani nekvasila,presne ako pises,gilda,ale skus to.
az potom mozes porovnat ten rozdiel.
cerstvu ryzu mozes varit kolko chces-na jednej strane bude rozvarena a supka predsa este akasi nejedla...nechutna...

po 3-dnovom namacani je to uplne ine.skus.
1 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Koľko ľudí, toľko chutí, ale keď čítam vegeta, dávam automaticky mínus. Nepoužívam 20 rokov a aj predtým skoro vôbec.
1 0
lofr lofr

lofr je offline (nepripojený) lofr

Tak dnes som ochutnal tu ryzu SOS a musim uznat, ze jedna z najlepsich. Akurat sa neviem rozhodnut, ktora je lepsia, ci Giana alebo SOS, ale prijemne prekvapenie. Skutocne bola chutovo vyrazne lepsia, nez ostatne, aj nez rozsirena BASK.
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Zvyšky každej uvarenej ryže treba rýchlo schladiť alebo zmraziť, pretože sa v nej rád množí Bacillus cereus, ktorý vás potom môže prinútiť trénovať krátke trate a brušné svalstvo. Zanechá po sebe narušenú flóru a zapálenú sliznicu čreva. Uvarená ryža pri uskladnení v chladničke ostáva bezpečná maximálne dva dni.
http://www.akv.sk/index.php?option=c...sk=view&id=339

http://www.akv.sk/index.php?option=c...=185&Itemid=30

Tu nájdete záznam relácie Labyrint televízie TA3 z 10. apríla 2008

http://www.ta3.com/sk/relacie/9_laby...a-je-najlepsia


© Ambulancia klinickej výživy

www.akv.sk

02/212 999 27
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jana0707
Ahojte!

Ja nikdy nepremývam ryžu. Neviem, či robím dobre. Vždy dám na spod trochu oleja a vysypem napr. 2 šálky ryže (nepremytej). Trochu ju popražím na menšom ohni až kým tak nevonia a nie je taká sklovitá. Potom pridám 1,5x toľko vody teda 3 šálky vody. A soľ a vegetu.

Môj manžel si ju nevie vynachváliť nikdy nie je ako blato a vždy je veľmi chutná a dobre sa naberá... Premývate ryžu???? Ďakujem za odpovede....
To nerobíš dobre, vieš aká je ona špinavá?,hlavne, tie lacnejšie. Ja kupujem SOS, dlhozrnú, ale dobrá je aj guľatá,tá nám najviac chutí, je veľmi kvalitná, ale aj tú je potrebné 2x premyť.Doplním varenie ryže, ktorá sa nelepí a je mňam, mňam. Varím ju v miske z jenského skla.Trochu oleja, pokrájanú ciluľku, podusím, pridám premytú ryžu a podusím(miešam), až sa ryža vysuší, potom osolím,zalejem prevarenou vodu, asi 2 cm nad ryžou. Prikryjem ak sa voda odparí, okoštujem z vrchu, ak ešte nie je uvarená, tak ešte prilejem trochu vody. Zakryjem a po chvíli vypnem plyn, odkryjem a potom už len nechám dôjsť.
Naposledy upravil Tweety : 04.08.06 at 13:43
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ja premývaj aj 3x, podľa toho, ako sa ponáhľam Ja ešte trochu opražím cibuľu, až potom dám ryžu. A vegetu nedávam (muž ju dáva všade) a okrem soli ešte dávam biele korenie. A mierka je 1 : 1, čiže 1 šálka ryže, 1 šálka vody. Keď sa voda odparí (vyvarí, vsiakne, ...), plyn vypnem a ešte trochu nechám pod pokrievkou.
(Som tu napísala celý postup. )
Ale počula som už aj o varení v mikrovlnke. Ak to má niekto osvedčené, prosím presne recept.
Ďakujem.
0 0
Jana0707 Jana0707

Jana0707 je offline (nepripojený) Jana0707

Kupujem tú klasickú Jednota guľatozrnnú a zdá sa mi dosť kvalitná....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jana0707
Ahojte!

Ja nikdy nepremývam ryžu. Neviem, či robím dobre. Vždy dám na spod trochu oleja a vysypem napr. 2 šálky ryže (nepremytej). Trochu ju popražím na menšom ohni až kým tak nevonia a nie je taká sklovitá. Potom pridám 1,5x toľko vody teda 3 šálky vody. A soľ a vegetu.

Môj manžel si ju nevie vynachváliť nikdy nie je ako blato a vždy je veľmi chutná a dobre sa naberá... Premývate ryžu???? Ďakujem za odpovede....
Ja ryžu tiež od istej doby nepremývam .

Dám udusiť cibuľku , soľ,vegetu , čierne mleté korenie ,štyri poháre ryže, 2 lyžičky mletej papriky /podľa toho k čomu idem ryžu robiť/ 8 pohárov teplej vody,na kolieska nakrájané dve paradajky , na kolieska nakrájanú papriku zelenú. Zamiešam . Pokrievkou zakryjem , nechám variť pokiaľ sa voda nevyparí a ak sa do ryže robia oká , tak vypnem a nechám postáť, niekedy ani nemá kedy .

Ryžu pred podliatim najskôr nechám presmažiť .

Mletú červenú papriku nedávam do ryže ak má tvoriť prílohu k pečenému kuraťu , inak ryža s mletou červenou paprikou je veľmi chutná . Ak dávam sterilizovaný hrášok , tak vtedy rajčinu a papriku vložím na ryžu v celku a po dovarení vyhodím.

Som zvyknutá na podlhovastú ryžu SOS-červené balenie .Ale nepohrdnem ani guľatou .
Naposledy upravil Zita5 : 05.08.06 at 08:40
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Ja ryžu premývam. Nechám odkvapkať a potom dám na rozpálený olej - opražím. Zalejem vodou cca 1 cm nad hladinu ryže a pridám soľ a menšiu celú cibuľku, nechám dusiť. Po udusení cibuľku vyhodím.

Kupujem BASK guľatozrnnú.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tweety
To nerobíš dobre, vieš aká je ona špinavá?,hlavne, tie lacnejšie. Ja kupujem SOS, tá nám najviac chutí, je veľmi kvalitná, ale aj tú je potrebné 2x premyť.
Majka vidíš aj ja nepremývam od tohto roku ......na radu jednej známej ...nevedela som si zo začiatku zvyknúť ...ale už som si zvykla .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať