Zavrieť

Porady

AKO VARÍTE RYŽU??????

Ahojte!

Ja nikdy nepremývam ryžu. Neviem, či robím dobre. Vždy dám na spod trochu oleja a vysypem napr. 2 šálky ryže (nepremytej). Trochu ju popražím na menšom ohni až kým tak nevonia a nie je taká sklovitá. Potom pridám 1,5x toľko vody teda 3 šálky vody. A soľ a vegetu.

Môj manžel si ju nevie vynachváliť nikdy nie je ako blato a vždy je veľmi chutná a dobre sa naberá... Premývate ryžu???? Ďakujem za odpovede....
Usporiadat
jojom jojom

jojom je offline (nepripojený) jojom

bettylou Pozri príspevok
napichám do cibulky 2-3 klinčeky a vložím k ryži.
Ked som robil v kuchyni jeden šéfkuchár používal podobný postup.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

bibiana11 Pozri príspevok
Skúste uvariť ryžu vo vode ako cestoviny, ja tak robievam a je výborná
to si neviem predstavit.vsak sa vyvari do vody vsetko dobre-co ti potom ostane,aka chut?
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

ja kupujem parboild alebo basmati.tie robim nasledovne:

na salku ryze dam 2 salky vody,trosku osolim a prikryjem.ked zacne vriet,stiahnem ohen na druhy najslabsi stupen,poriadne premiesam aby sa na spodu neprilepila a necham trosku povarit,cca 2 minutky-ak para dviha vrchnak,treba malilinko odklopit pokrievku a tak dusit.ked to prestane,znova prikryt a vypnut.necham dojst na platnicke,obcas premiesam,ale aj ked nie,odpari sa aj odspodu,je dobra.

casto vsak varim aj naturalnu ryzu a ta spotrebuje viac vody a musi sa aj dlhsie varit.
na salku ryze dam 2,5-3 salky vody.ked zacne vriet,stisim plamen na polovicu,premiesam a odkryjem trosku pokrievku.takto ju povarim aj 15 minut.potom uz postupujem ako pri normalnej ryzi.
niekedy pridam vegetu alebo trochu kari korenia.

na problemy so zaludkom je vyborna ryza udusena s troskou rasce.
0 0
smutko smutko

smutko je offline (nepripojený) smutko

ja varím ryžu ako rezance do polievky veľký hrniec plný vody šálku ryže /alebo koľko vám treba/kedˇsa voda varí dám do nej ryžu a varím 20 min kedˇje uvarená vodu zlejem premyjem v studenej vode, vylejem na sitko a nechám odkvapkať vodu treba osoliť možno sa vám bude zdať zo začiatku čudná ale to je zvyk a nie je taká mastná
0 0
58vlasta 58vlasta

58vlasta je offline (nepripojený) 58vlasta

Ja väčšinou orestujem na oleji cibuľu a potom opražím chvíľu ryžu a podlejem raz toľkým množstvom vody a varím do vyvretia vody. Pridám jablko prekrojené napoly a napichané v ňom klinčeky. Alebo : premytú ryžu dám do mikroténového vrecka, vrecko zaviažem tak, aby v ňom ostalo miesto, nakoľko ryža zväčší objem, poprepichujem vrecko vidličkou a dám variť do osolenej vody, aby ryža 15 minút vrela. Prikryté pokrievkou. Potom len presypem do nádoby.
0 0
555555 555555

555555 je offline (nepripojený) 555555

Ahoj .Mám výborný recept od kolegyne.Podľa neho dokážu uvariť ryžu aj moje nedospelé deti.
Takže.Ryzu umyť, vodu z nej zliať. Trochu oleja a príp cibuľu opražiť, nasypať do nej ryžu.zaliať vrelou vodou. Sem tam jemne premiešať .Keď sa voda takmer vyparí, hrniec zakry a vypni varič.Po 20 min. hotovo. Samozrejme treba osoliť. A množstvo -na 100g ryže 1 dcl vody. Takže na pol kg ryže,pol litra vody. Funguje na 1000%.Veľa úspechov.
s podravom tiežkuchárka.
0 0
Ivka161172 Ivka161172

Ivka161172 je offline (nepripojený) Ivka161172

Ahojte!
Nečítala som všetky príspevky, tak neviem či niekto má skúsenosť s zepter hrncom a varením ryže v ňom. Ja varím ryžu tak, že ju prepláchnem. Dám do zepter hrnca, osolím, pridám vegetu a vody dám toľko aby zakrylo ryžu. Keď vrie, tak odstaví ale neodokrývam. Po 20 minútach je ryža hotová a chutná.
0 0
ski555 ski555

ski555 je offline (nepripojený) ski555

ja klasika ako už bolo písané,samozrejme umyť,lebo častokrát je strašne špinavá.Kedysi sme doslova valili bravčovú masť a ryža na oleji nám nechutila,teraz s tou masťou už nerobíme asi 7 rokov,len zvyk.No a s tou vodou tak na článok prsta nad ryžu,ak začne vrieť prepínam na slabšie a nechám dojsť pod pokrievkou.Občas dám vyvariť menšiu cibuľku,ale brblú mi zato,takže len posolenú.
0 0
zete zete

zete je offline (nepripojený) zete

senior s elánom do života
Ja ryžu premyjem niekoľkokrát a potom ju vsypem do vriacej vody. Či je uvarená zistím tak ako pri cestovinách. Používam dlhozrnu ryžu.
zete
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..teda ja už radšej nevarím ryžu..nejak neviem nájsť takú "normálnu"..čo by sa nerozvarila, nebola ako blato alebo žuvačková- aj roky praxe sú mi nanič...
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Popraz na oleji alebo masti a kolko ryze tolko vody 1:1.
0 0
Ančika Ančika

Ančika je offline (nepripojený) Ančika

Anna M
Nepražím, iba varím (prepláchnutú na sitku studenou vodou), ako cestoviny, v osolenej vode (občas pridám vegetu, občas cibuľu, občas kari a pod.) cca 12 min, kontrolujem vizuálne. Keď už sú niektoré zrnka prasknuté, zlejem cez sitko, dno kastróla potriem olejom a ryžu vysypem tam. Nechám chvíľu odokrytú odpariť. Hotovo.
0 0
poisonkatka poisonkatka

poisonkatka je offline (nepripojený) poisonkatka

ja kupujem a varim iba dlhozrnnu. premyjem, kym nie je voda cista, vsypem do vriacej osolenej vody a varim asi 12 minut. potom zlejem ako cestoviny do sitka a necham odtiect
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Ja robím ryžu podobne ako v 1 príspevku tejto témy: nepremývam, dve šálky ryže vysypem rovno na rozohriaty olej, najlepšie olivový, osolím, opražím na silnejšom ohni, zatiaľ si dám do kanvice zvariť sedmičkový pohár vody a touto vriacou vodou zalejem opraženú ryžu. Stíšim na stupeň 1, prikryjem a dusím domäkka. Niekedy dám na opraženú ryžu aj kolieska cibuľky alebo celú rascu, je chutnejšia a voňavejšia. Takto robená ryža sa mi vždy podarí, pekne sa sype, ale robievam len hnedú dlhozrnnú Lagris, iná sa mi takýmto spôsobom nedarí, ale mne aj mojej rodine tá hnedá ryža veľmi chutí. (Mamka keď príde na návštevu, vždy mi ju vychváli do neba a zakaždým sa ma pýta, ako ju robím)
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
ja zásadne v mikrovlnke - prvé 3,5min na 850 event. jet najvyšší výkon premiešať a potom1. na 350 - 10min premiešať 2.350 na cca 12 min. - hlavne závisí od množstva ryže - po skončení nechať 5min postáť a podávať. Len osolím a nič viac, ani olej a ani cibuľku, ale alter. s hrozienkami alebo hráškom je dobrá.
0 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

Ja mam liatinovy hrniec,ryza sa nelepi na dno,mam radsej okruhlu ryzu,na spodok dam trochu oleja,poprazim chvilu ryzu,vody1a pol salky na 1 salku surovej ryze.Necham zovriet,chvilu stiahnem na najmenej plyn a odstavim.Pod pokrievkou este,,dojde,,Samozrejme solim.
0 0
Lumila Lumila

Lumila je offline (nepripojený) Lumila

používam hrnce Zepter- v nádobe rozohrejem olej, pridám šálku ryže ( najradšej mám guľatú ), prepražím, zalejem dvoma šálkami studenej vody, osolím,pridám malú cibuľu, zatvorím vrchnákom a keď začína kypieť, vypnem plyn a tak nechám dôjsť. Je perfektná
0 0
daria29 daria29

daria29 je offline (nepripojený) daria29

už je to smiešné ,ako dlho sa varí ryža, od 4.8.2006. len sa to tu opakuje,to niesu recepty či ryžu umyjete alebo ju jete špinavu,či vás manžel alebo niekto pochváli.....
pridajte recept zryže!!
0 0
Aankaa Aankaa

Aankaa je offline (nepripojený) Aankaa

Nečítala som všetky príspevky, možno "to" budem robiť ako niekto predo mnou: Používam iba guľatozrnú ryžu.
1-2 cibule nahrubo nakrájam, chvíľku popražím na oleji - dávam veľa oleja - slnečnicového !, máme ryžu radi mokrú, ktorá pekne drží tvar v kôpke. Ak chcem obmenu, tak robím iba na masle.
Premytú ryžu v sitku hodím na olej, chvíľku popražím, dôkladne premiešam, osolím, dám alebo nedám vegetu, klinček , -zalejem vodu v pomere 1:1 , prikryjem hrniec pokrievkou a strčím do vyhriatej rúry na 180 cca 20-25 min.
Po vybratí hodím ešte jednu malú lyžičku masla na vrch nech sa roztopí a skutočne chutí eňuňuňu Naberám na taniere zmrzlinovou naberačkou a nechceme už nikdy žiadnu suchú ryžu v reštauráciach.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Bionda Pozri príspevok
ja zásadne v mikrovlnke - prvé 3,5min na 850 event. jet najvyšší výkon premiešať a potom1. na 350 - 10min premiešať 2.350 na cca 12 min. - hlavne závisí od množstva ryže - po skončení nechať 5min postáť a podávať. Len osolím a nič viac, ani olej a ani cibuľku, ale alter. s hrozienkami alebo hráškom je dobrá.
Ani olej, ani cibuľku, ale ani vodu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať