Zavrieť

Porady

mam narok na dovolenku aj za skusobnu dobu ?

Dobry den, chcem vas poprosit o radu, som zamestnana na trvaly pracovny pomer na skrateny uvazok cize 5hodin denne, nastupila som 26.10 samozrejme spolu s 3mesacnou skusobnou dobou.mam 25 rokov a potrebujem vediet kolko a kedy uz mam narok na dovolenku a ako je to v pripade ak moja 3mesacna doba bola na prelome roku 2017 .kedye som nastupila 26.10 a do 26.1 som bola v skusobnej dobe, ako mam narok na dovolenku. ci mam narok na aliktvotnu cast od 26.10 do 31.12 a novu dovolenku mam od januara 25 dni 5 hodinovych alebo sa mi sa mi dovolenka na rok rata od 26.10.2017 do 26.10.2018?a ak mam narok na alikvotnu cast stareho roku , plati to aj ked som bola v skusobnej dobe i ked pracovnz pomer dalej trva?...lebo kolegyne mi trvdia ze na dovolenku mam narok az po troch mesiacoch, i ked viem ze zakon hovori ine, ze mam narok na alikvotnu cast toho kolko som odpracovala,...ide o to ze v januari som si chcela yobrat dovolenku tri dni , a neviem ci ju budem mat preplatenu alebo budem to mat len ako neplatene volno , kedze pracujem v malom kolketive ziadost o dovolenku mi netrebalo vypisovat ale veduca mi tvrdi ze majitel mi to neyaplati kedze neubehli tri mesiace ..viete mi prosim poradit ako to je?
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Koľko dní, vrátane sviatkov si odpracovala v roku 2017?
ZuzankaSlabejka Ahoj, odpracovala som 49 dni, chcem len vediet ci mam akobz staru dovolenku od nastuou do konca roka a ci mam novu od jannuara a ak mam staru i ked to bolo v ramci skusobnej doby tak kolko dakujem...a kedye pracujem v obchode s oblecenim pocas sviatkov som v praci nebola , ciye aj tie sa mi zaratavaju?
veronikasad Sviatky pripadajúce na pracovný deň sa zapocitavaju. Za rok 2017 ti vznikol ti nárok na dovolenku za odpracované dni = 2/12 ročného nároku. Každý kalendárny rok sa posudzuje samostatne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Za minulý rok vznikol nárok na D za odpracované dni, a to za každých 21 vo výške 1/12 z ročného nároku. AK si všetky dni odpracovala, vychádzajú teda 2/12 z ročného nároku, 20/12x2 tj. 3,333 dňa. To jest zo 4 týždňov. Tento rok, po odpracovaní aspoň 60 dní, vznikne nárok na D za KR, resp. jej pomernú časť. (ak ho neodpracuješ celý) Nárok zamestnanca, ktorý nemá 33 rokov veku, je vo výške 4 týdňov.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ZuzankaSlabejka no nerozumiem tymto pojmom, cize od 26.10 do 31.12 mam narok na dovolenku aj ked mi som bola v skusobnej done? odpracovala som 49 dni, a teray od januara noveho roku mam narok na novu dovolenku samoyrejme ak odpracujem cely rok tie 4 tyzdne?
    ivka70 ano, za odpracovanych 49 dni ti v roku 2017 vznikol narok ne dovolenku ze odpracovane dni - na 2/12 rocneho naroku - 3 dni
    v roku 2018 sa zasa posudzuje narok samostatne
    Ak odpracujes cely rok, vznikne narok na celu rocnu dovolenku - 4 tyzdne

    skusobna doba narok na dovolenku neovplyvnuje, ale kedze dovolenku planuje zamestnavatel, je na jeho rozhodnuti, ci ti cerpanie pocas SD umozni alebo nie
    ZuzankaSlabejka dobre, cize aj ked mi koniec skusobnej dobz skoncil 26.1 tak narok na dovolenku nemam az po 26.1, ale mam ya tzch 49 dni od 26.10 do 31.12 ano? a od 1.1 uz naskakuje nova dovolenka ano? prepacte len som novacik a je to moj prvy pracovny pomer a chcem sa uistit na co mam narok......u nas zamestnavatel dovolenku neriesi , len som nechapala preco kazdy ini sa tzm ohradza ze dovolenka je az po troch mesiacoch?? ak mam narok na tolko dovolenkz kolko odrobim..ale neviem ako je to v pripade ked zacina novy rok , predsa nikto si neberie dovolenku po jednom dnii , ale naprilad narazovo tyzden, aj ked bz sa to prepocitalo tak este na nu narok nemam , ale mi ju da pretoze rata stym ze do konca roka odrobim tolko dni abz som na nu narok mala...ale co sa stane ak by som dala vypoved z prace a mala bz som vycerpanu dovolenku skor?stiahne mi to z vyplaty?
    veronikasad Každý kalendárny rok sa posudzuje samostatne. Neplet do toho skúšobnú dobu.
    veronikasad Ak si vyčerpas dovolenku na ktorú ti nevznikne nárok, musíš vrátiť náhradu mzdy za dovolenku.
    ZuzankaSlabejka a este jedna otayka, niesom platena fixne za mesiac ale na hodiny, je to skor vyhoda alebo nevyhoda? mam narok na preplatenie sviatkov ak pripadne sviatok na moj pracovny den? pretoze majitel mi dava peniaze v hotovosti a ked sme ratali kolko dni som bola v praci a daval mi mydu neratal mi sviatky za december, pritom v novembri mi zaratal ten jeden den ....vsak mam na to narok? mam pravo to od neho vyzadovat? viem ye je to blbe ye musi zaplatit ludi aj ked v praci neboli ale zakon je zakon nie?...a este otayka pre buducnost..cize da sa to zhrnut tak ze aj zamestnanec ma narok na dovolenku aj v skusobnej dobe ale iba tu cast ktoru odpracoval? dajme tomu ye niekto odpracuje v skusobnej dobe 42 dni , a potom odide , dostane preplatenu dovolenku za tzch 42 dni?
    ivka70 aky zakon, ked obaja zakon porusujete - dostavas nezdanene peniaze na cierno? pri ciernych peniazoch je zakonom ten silnejsi - teda zamestnavatel, on urcuje co a ci vobec vyplati, tam neexistuje narokovanie si niecoho
    co sa tyka dovolenky, je to tak ako pises
    ZuzankaSlabejka dava mi peniaye v hotovosti celu vyplatu ktoru aj zdanuje, neposiela mi peniaze na ucet, dostavam tolko kolko mam v zmluve, len ma plati za hodiny nie fixne ze dostanem 300eur kazdy mesiac ci odpracujem 21 alebo 23 dni ale tolko kolko som bola v praci cize na hodinu, vcom porusujem zakon ja? a vcom on? zato ye mi dava peniaye v hotovosti a nie na ucet?, ciye este raz sa pytam, mam narok na preplatenie sviatku ak svaitok pripadne na moj pracovny den?
    Tweety Ak máš riadnu PZ, tvoja práca je legálna. Ak si platená od hodín, máš nárok na preplatenie sviatku, ak prípadne na pracovný deň. To, že nedostávaś mzdu na účet, nie je problém. Ak PP skončí a zostane nevyčerpaná dovolenka, zam-ľ ju zo zákona musí preplatiť.
    ZuzankaSlabejka a viete mi este povedat aka je vyhoda platenia od hodin a aka je vyhoda vyplaty fixne ?su tam nejake rozdiely?
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    za odpracovanych 49 dni ti v roku 2017 vznikol narok ne dovolenku ze odpracovane dni - na 2/12 rocneho naroku - 3 dni
    v roku 2018 sa zasa posudzuje narok samostatne
    Ak odpracujes cely rok, vznikne narok na celu rocnu dovolenku - 4 tyzdne

    skusobna doba narok na dovolenku neovplyvnuje, ale kedze dovolenku planuje zamestnavatel, je na jeho rozhodnuti, ci ti cerpanie pocas SD umozni alebo nie

    mam narok na dovolenku aj za skusobnu dobu ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.