Zavrieť

Porady

Ako zacat so zalozenim zivnosti - uplne zaciatky

Som uplny zaciatocnik a potesim sa kazdej dobrej rade.
Planujem zalozit zivnosti cez externu firmu - proces chapem, len by som rada zistila viac o tom ako je to s nahlasovanim. Podla vsetkeho ma nahlasia Socialnej aj zdravotnej poistovni. Ale ako a kedy zacam splacat? Napr. po zvoleni zdravotnej poistovne ako splacam a kedy (cez bankovy ucet, v akych intervaloch)?
Ak sa zaregistrujem ako zivnostnik napr. 3 marca, ale datum zacatia podnikania je napr. 1. juna, odkedy mi vznikaju povinnosti platit?

Pri registracii este nemam zalozeny obchodny ucet v banke, ako budem poplatky uhradzat (zdravotne poistenie, danove poplatky?)
veronikasad V akej oblasti chceš podnikať? Kto za teba teraz platí zdravotné poistenie?
Frances07 Momentálne nikto, pretože som zatiaľ v zahraničí kde si platím, plán je vrátiť sa domov, ale keďže som bola mimo niekoľko rokov je to úplne od začiatku.
Bude to v oblasti IT a médiá.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Založenie živnosti je úplne jednoduchý úkon - na to ozaj nepotrebuješ externú firmu. Zájdeš na ŽU - a vyplníš potrebné tlačivo (Ohlásenie). ak ide voľnú živnosť, potrebuješ k tomu len OP, nič viac. Kolok/y si kúpiš tam v automate (5 eur za 1 živnosť - v prípade remeselnej - 15 eur) . Do príslušnej kolonky zaškrtneš aj, že ťa majú zaregistrovať na ZP a tiež na DU.
    Povinnosť platiť odvody je len do ZP. Splatnosť preddavkov je vždy do 8. dňa nasledujúceho mesiaca. V prípade súbehu so zamestnaním môžu byť preddavky nulové.
    účet nemusíš mať - ale je dobré mať zvlášť financie z podnikania - postačí aj obyčajný účet.
    a ERP - zákon presne definuje, v ktorých prípadoch treba- pozri, či sa táto povinnosť týka aj teba?
    A nezabudni - budeš SAMOSTATNE zárobkovo činná osoba! (treba vedieť základné veci)
    Frances07 Ďakujem. Vážim si každú radu a názor

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    ako szčo máte povinnosti sa nahlasovať osobne za seba ( externá firma ? to asi bude zamestnávateľ, ktorý zamestnáva szčo - čiže čisté nelegálne zamestnávanie )
    ak sa za registrujete 3 .3 tak povinnosť platiť odvody vznikne tým dňom prvá splátka do ZP 8.4 , sociálne poistenie prvý rok činnosti szčo neplatíte, lebo nie je z čoho vypočítať vymeriavací základ, ale samozrejme dá sa prihlásiť aj na dobrovoľné - aj spolu s poistením v nezamestnanosti - poplatky - poistné môžete uhrádzať priamo v pobočkách poisťovne, učet nemusíte mať založený, ale potom budete musieť mať registračnú pokladňu, lebo tak vyžaduje zákon
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Preddavky do ZP začne platiť až od začiatku podnikania, nie registrácie. Tieto dátumy nemusia byť zhodné.
    Frances07 Dakujem za odpoved. Pod externou firmou som myslela jednu zo spolocnosti ktorym sa zaplati a oni ma zaregistruju na prislusnych uradoch.
    Frances07 Rada by som sa opytala este ohladne registracnej pokladnice. Ja nebudem predavat tovar, ale poskytovat sluzby. Citala som o Elektronickej RP. Je tam nejaky limit (pocet transakcii) lebo niekede som sa docitala ze 3000 rocne ... A ako je to ked mam uctovny program, musi byt ERP aj vtedy?
    veronikasad Na príslušných úradoch (Daňový úrad, zdravotná poisťovňa) ťa bezplatne zaeviduje živnostenský úrad. SP riešiť nemusíš.
    veronikasad Aké služby budeš poskytovať ? Čítala si zrejme o virtuálnej registračnej pokladnici, ERP žiadne limity nemá.
      zbaliť

    Ako zacat so zalozenim zivnosti - uplne zaciatky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.