Zavrieť

Porady

Ako začať nový chov sliepok v starom kuríne?

Dobrý deň poraďáci, chcem vás poprosiť o radu ohľadom chovu sliepočiek.
Kúpili sme domček, kde predošlá majiteľka chovala sliepočky v odfotenej búdke, posledné roky úschovňa náradia. Chcem tam založiť nový chov pre cca 5-6ks sliepočiek bez kohuta. Je to cca 1.5x 2.3m, dole výška 1m, hore šikmina pod strechou. Ja chcem chov dole, dorobiť bydielka, okienko a hniezda vysunúť z boku von. Šlo by to priestorovo pre 5-6 sliepočiek? Ako vydezinfikovať a čím po starom chove? Alebo by bolo vhodnejšie postaviť nový kurín? Zatiaľ nemám skúsenosti s chovom, len spomienky z detstva a rady od starkej
Naposledy upravil Strigus : 16.02.18 at 12:25 Dôvod: Zvieratá - chov sliepok
IMG_20180216_124203.jpg  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Ak to nie je zateplené, tak pri súčasných mrazoch by sotva sliepky prežili. Ale k veci. Najskôr si prever prostredie, či je vhodné na chov sliepok. Či je to bezpečné prostredie pre sliepky (kuny, líška, tchor, vtáky-dravce, alebo zlý sused). Kurník je nutné zvonka zatepliť, urobiť okno a sliepky dať do vyššej časti kurníka, nie do spodnej časti. Zabezpečiť pre sliepky pevný rebrík, aby sa dostali do kurníka, vydezinfikovať obyčajným vápnom tekutým-vybieliť steny a všetko, čo sa nachádza v kurníku. Hniezda tiež vydezinfikovať a vystlať napr. senom, aj podlahu môžeš vystlať senom. Doporučujem začať chov v malom a potom uvidíš. Kúp si napr. 4nosnice+1 kohúta. Nenechávaj sliepky bez kohúta, ten ich bude ochraňovať.. Potrava pre sliepky pšenica + žihľava, dostatok čistej vody, udržiavanie čistoty v kuríne., vetranie, voľný výbeh do záhrady.. Sliepky potrebujú svetlo, primerané teplo v kuríne, pravidelný prísun potravy, dostatok čistej vody výbeh na záhradu, potom sa odvďačia. Na zimné obdobie je vhodné si v lete nasušiť žíhľavu pre sliepky. Zatiaľ by som nešpekulovala s novým kurníkom, to uvidíš ako sa vyvinie situácia. Môj názor.
    Naposledy upravil branislavp : 28.02.18 at 04:26
    miroslav korim a moje preco nezamrzli?ja tiez nemam zatepleny.inak okrem toho so vsetkym suhlasim .a pozor na toho kliestika,lebo ked pojdes potom cistit kurin tak sa budes skrabat ako besny.a to nehovorim ake s nim maju problemy sliepky.
    branislavp Ak nezamrzli, tak je to dobre. Sliepky potrebujú v kuríne teplejšie prostredie v zime, prejaví sa to na znáške vajec, tiež potrebujú aj denné svetlo V takých krutých mrazoch by som so sliepkami neexperimentovala mať ich iba v takom hocijakom drevenom cárku, kde aj voda môže pre sliepky zamrznúť. Tiež je nutné pravidelne robiť dezinfekciu kurína na prírodnej báze, žiadne chémie nepoužívať. Tým sa dosiahne také prostredie, v ktorom sa nebude dariť slepačím parazitom a inej hávede.
    Sliepky sú predsa živé tvory, tak sa treba o ne denno denne starať.

    dada774 je offline (nepripojený) dada774

    dada774
    pre 5-6 sliepočiek v pohode, len ak bol tam predtým chov, v prvom rade by som to vydezinfikovala. Mohol tam byť zavlečený klieštikovec kurí a toho sa veľmi ťažko zbavíte. Ak tam nechovali sliepky najmenej 2 roky, ak tam aj bol, mal by byť vyhynutý. Na dezinfekciu kúpite v lekárni ampulku Neostomasonu, rozriedite vo vode a vystriekate, Vždy keď sa vymieňa podstielka, je dobré posypat vápnom a na to dať hobliny.

    Ako začať nový chov sliepok v starom kuríne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.