Zavrieť

Porady

Môžem predať bankou založený byt?

Dobry den,potrebujem poradit ako to je s predajom nehnutelnosti,ked je zalozeny byt v banke...Ide o to ,ze manzelka kupovala pred 10r 2izbovy byt,ale ide o to ,ze zalozit musela aj rodicovsky byt ,aby jej to vyslo...pred par mesiacmi robila refinanc a navysovala hypoteku,aby sme mohli niecio prerobit na mojom 4izb.byte...Zena chce predat jej 2izb byt len chcela by vediet ako to je s peniazmi..Banka si zoberie vsetky a zene da len ten rozdiel? alebo je mozne ,ze jej daju skoro vsetky peniaze z predaja,kvoli tomu ze je tam este druhy byt zalozeny?Obidva byty mali v case zalozenia okolo 60tis..hypoteka je este okolo 54000...
Dakujem za odpoved,a dufam,ze ste pochopili co myslim :-)
3 komentárov     zbaliť
Mila123 ak je hypotéka 54 000 €a cena 2- izbového bytu je 40 000 €, aké peniaze chce tvoja žena? veď jej ostane sekera v banke ešte 14 000€ (predpokladám, že cena 2- izbového bytu nie je viac ako 54 000 €, nezakladala by aj rodičovský byt)
Carlos297 Zenin byt ma hodnotu 60.000...banka nepusti 100% financii,ale len 80%hypoteka sa navysovala preto su zalozene 2 byty..
Mila123 teda musíte ísť do banky a dohodnúť sa, pri predaji banka si vezme svoju čiastku, zostatok je Váš (ak žena vlastnila 5 rokov byt nemusíte podávať DP), prestávate platiť hypotéku......
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Da sa predat aj nehnutelnost zatazena hypotekou.Ale banka s tym musi vopred suhlasit,takze musite ist osobne dohodnut podmienky.

    Hypoteka sa da preniest na inu nehnutelnost,alebo sa urcita cast penazi z predaja posiela na ucet banky /musi to byt uvedene v zmluve/.
    Ale vam by asi vyhovovala viac prva moznost.
    Carlos297 Dakujem za odpoved,ano potrebovali by sme momentalne peniaze z predaja na rekonstrukciu a zo zvysnych vyplatit vacsiu cast hypoteky
    Mila123 aj tak sa dá, ale to najlepšie povie banka, koľko vám nechá €.....

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ako napísala arizona, dá sa predať aj založený byt. Ale!

    Píšeš, že hodnota bytov je 60 tisíc a úver je vo výške 54 tisíc.
    Banka neuvoľní nehnuteľnosť, pokiaľ by zvyšné nehnuteľnosti nepokryli svojou hodnotou zostatok úveru.

    Banka pri predaji bytu neberie peniaze. Teda vo všeobecnosti nie. Jedine, že by ste z predaja bytu splatili úver, vtedy sa zvykne dohodnúť, že kupujúci prevedie peniaze priamo banke, ale aj to len do výšky zostatku úveru.

    Z tvojho popisu je veľa nejasností, spomínaš 3 byty, neviem, ktoré sú založené, ktoré nie. Čo vlastne chceš dosiahnuť. Treba presnejšie popísať, čo chceš realizovať.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Carlos297 Ahoj ,napisal som to dost nezrozumitelne... tak skusim este raz upresnit... zalozene byty su dva..kazdy ma hodnotu okolo 60.000..spolu 120.000€...jeden byt je zenin,druhy rodicovsky,tie su zalozene...Mame este 4izb a ten potrebujeme komplet zrekonstruovat...preto by sme chceli predat zenin 2izb a z predaja bytu zrealizovat prerabku..ostatne peniaze co ostanu chceme banke splatit...len nam sa jedna o to ako to bude banka akceptovat ,ked tie byty su zalozene... Banka akceptuje 80%z nehnutelnosti...
    Je mozne,ze keby teda zena preda byt napr.za 60.000,ostane zalozeny rodicovsky byt v hodnote 60.000..
    A ked teda by ostal ten rodicovsky ,tak by sme mohli mat hypoteku max 48.000 (teda do tych 80%hodnoty zalozeneho bytu),ze banka z predaja bytu by si narokolvala na vyplatenie tych 6.000€ ,lebo zostatok teraz na hypo je 54.000€
    Neviem ci je to zrozumitelne co pisem ,lebo ani my sa akosi nevieme vymotat :-)
    Dakujem
    Chobot Teraz tomu už rozumiem. Ale odpoveĎ na túto otázku ti dá iba banka.

    Povedz, že potrebuješ uvoľniť ten jeden byt. Nech ti banka povie, aký musí byť zostatok úveru, aby banke stačilo záložné právo na ten jeden byt.

    Podľa toho urobíš splátku úveru a následne banka uvoľní záložné právo. Alebo predáš byt a časť peňazí, ktoré potrebuješ na splatenie tej časti úveru dáš kupujúcemu uhradiť priamo na účet banky.
    Dáša_ príde mi trochu nešťastné, aby sa nakoniec za rekonštrukciu tvojho bytu ručilo bytom rodičov manželky. Jasne, bývate v ňom spolu. Ale keď sa čokoľvek stane - a rozvádza sa 50% manželstiev, tak kľudne môže prísť k situácii, keď nielen manželka, ale ani jej rodičia nebudú mať byt. Na mieste mnželky by som trvala na tom, aby ručenie prešlo na tento byt. Je mi jasné, že to asi nebude jednoduché, naviac, tuším si písal aj o exekúciach.... Ale tým skôr by som hľadala riešenie, ako z toho vynechať rodičov.
      zbaliť

    Môžem predať bankou založený byt?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.