Zavrieť

Porady

Ako zapojit kupelnovy ventilator bez dobehu?

Mam novy ventilator do kupelne bez dobehu – ma len jednoduche pripojenie – faza a nulak.
Akurat zo steny idu 3 vodice – faza, trvala faza a nulak; je to samostatny obvod cez vypinac. Povodne tam bol ventilator s dobehom (cca 2 min.) a ten fungoval spravne - boli pouzite obe fazy.
Ako teda spravne zapojit tento novy bez dobehu tak, aby som ho mohol vypnut/zapnut cez vypinac?

Jedna sa o tento model ventilatora: Vents 100 Sillenta S (http://www.ventilatory-obchod.sk/ven...ator_-701.html).

Dakujem vopred za radu.

Konecne riesenie problemu
Najprv mi dovolte vsetkym co prispeli radou ci tipom uprimne podakovat.
Uz mi ten ventilator ide; riesenie bolo nasledovne (pomahal mi elektrikar):
- trvalu fazu zablendoval (wago svorka)
- povodny nulak (zltozeleny) tiez zablendoval
- z ineho obvodu (okruhu) prerusil nulak, dal rozvod cez wago svorku (s 3mi dierami); nulak teda pokracoval dalej v povodnom okruhu a okrem toho este z wago svorky potiahol novy nulak k tomu ventilatoru

Ked som totiz pouzil normalnu fazu (cez vypinac) a nulak, vzdy mi to vyhodilo istic (je tam istic s velkou citlivostou - 30 mA), preto to vyhadzovalo istic.

Snad som to napisal zrozumitelne a ludia od fachu to pochopia.

Este raz vdaka za vasu pomoc a cas.

Naposledy upravil kovacivo : 01.03.18 at 10:05 Dôvod: Konecne riesenie problemu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Aky je rozdiel medzi fazou a trvalou fazou? Resp. co to je?
    Ventilator nema navod na zapojenie? Dost cudne.
    Na stenovu fazu pripoj tmavsi drot (hnedy, cierny) a stenovy nulak na modry vodic ventilatora.
    Naposledy upravil vicktor : 19.02.18 at 11:49
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kovacivo Trvala faza je faza ktora nejde cez vypinac (v stene). Bola tam dana kvoli predoslemu ventilatoru s dobehom. Po vypnuti predosleho ventilatora cez vypinac (v stene) este isty cas ventilator bezal (cca 3 min.) a potom sa vypol sam. Teraz, ked tuto trvalu fazu zablendujem cez wago svorku a pouzijem len fazu co ide cez vypinac a nulak, ventilator sa mi nerozbehne. Ale ked miesto tej fazy od vypinaca pouzijem tu trvalu/stalu a zapojim to a zapnem istic, ventilator sa rozbehne - akurat neviem ventilator vypnut cez vypinac. Cize co musim spojit s cim, aby som vedel ventilator ovladat cez vypinac? Ventilator nema svoj vypinac - vid. model doplneny v otazke.
    vicktor Zial aj tak nerozumiem - ako ventilator vie ze raz je zapojeny na trvalu fazu a inokedy na vypinaciu fazu...
    Kedysi davno som k ventilatoru na WC pridal vypinac maly snurovy koncovy na prerusenie a spojenie dvojlinky. Mozno ta toto inspiruje.
    Ing. Ľubomír Janoška Ventilátor s dobehom má 3 póly:
    - nulák spoločný pre riadiaci obvod a motor
    - fázový trvalo pripojený na časovač (+ časovač ho pripája na motor, keď treba)
    - fázový pre spustenie časovača cez tlačítko.

    http://www.dospel.cz/images/navod/zapojenibig.jpg
    vicktor Este porad ako zapojit ventilator BEZ dobehu.
    Ing. Ľubomír Janoška tak, ako píše bodliak
      zbaliť

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    ak si dobre pamätám tak musíš na ventilátore prepojiť svorky fáza a trvalá fáza. Potom pripojiť kábel k ventilátoru fáza-fáza a nulák-nulák.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kovacivo No, na ventilatore su len 2 svorky (cokoladka) - modry a hnedy. Vraj je jedno do ktoreho dam nulak ci fazu kedze sa jedna o motor ktoremu je to jedno.
    Ako to teda prepojit? Dat trvalu fazu a normalnu fazu spolu tam kde je v cokolade hnedy a vedla do druheho miesta nulak?
    vicktor Jedno to nie je, vrtula sa bude tocit opacnym smerom.
    Spojit trvalu a normalnu fazu je hovadina - ked je spinac vypnuty, ventilator ma stavu z trvalej fazy. Ked spinacom zapnes, tak buch skrat.
    Chobot Ventilátor sa nebude točiť opačným smerom.
    Ing. Ľubomír Janoška Opačne by sa točil jednosmerný motor. Tento je striedavý.
    Ferdosondo Kovacico aha takže ty máš ventilátor bez dobehu a kábel pripravený na inštaláciu ventilátora s dobehom. Je to jednoduché. Pripoj fázu ktorá ide cez vypínač na fázu, čiže L a nulák na nulák čiže N. Trvalú fázu nezapájaj a zaizoluj.
      zbaliť

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Pôvodný ventilátor s dobehom si nahradil novým ventilátorom bez dobehu. Zo steny ti trčia tri vodiče. Trvalá fáza, fáza a nulák. Trvalú fázu zrušíš zablendovaním wago svorkou, ako si písal. Teraz sa venujme fáze, potrebnej na chod jednofázového ventilátora, ktorému nevadí ani prehodenie zapojenia medzi nulákom a fázou, bude sa točiť len jedným správnym smerom. Problém vidím vo vypínači na stene, pretože to je len tlačidlo, ktoré dodalo impulz časovému zariadeniu v predchádzajúcom ventilátore s dobehom a nie klasický vypínač.Môžeš si to vyskúšať pri zapojenom ventilátore tak, že budeš stále prstom tlačiť na tlačítko a ventilátor sa ti rozbehne a keď tlačítko pustíš, ventilátor sa zastaví.
    Rozdelenie vypínačov: Tlačidlo
    - Jednopáčkový, prípadne dvojpáčkový vypínač. Mechanickým zatlačením dochádza k prepnutiu mechanizmu tlačidla do inej polohy. Existuje mnoho prevedení – tlačidlo môže mať jednu stabilnú polohu, do ktorej sa vráti pri uvoľnení, prípadne dve stabilné polohy ( do prvej polohy sa vracia opätovným stlačením a podobne). Tlačidlá sa využívajú pre spustenie ventilátorov v kúpeľniach a na toaletách, pre schodiskové automaty v panelákoch a bytovkách, na ovládanie žalúzií a podobne. Môžu mať rôzne piktogramy , čo je obľúbené napríklad pi využití ako zvonček.
    https://www.imao.sk/8-vypinac-spinac...lenie-vyuzitie
    Potom ti zostáva vymeniť tlačidlo za vypínač.

    felix1 je offline (nepripojený) felix1

    ja felix1
    Zapoj to ( alebo ešte bezpečnejšie nechaj si to zapojiť ) cez senzor pohybu. Nastavíš si tam čas po skončení pohybu.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Napojíš na fázu a nulák. Ovládaš spolu so svetlom. Ak má ventilátor svoj vypínač, zapojíš trvalú fázu a nulák, ovládaš vypínačom na ventilátore.

    Hlasovalo 3 pouzivatelov

    Užitočné (1)
    Ing. Ľubomír Janoška
    Neužitočné (1)
    Nevhodné (1)
    -1

    Ako zapojit kupelnovy ventilator bez dobehu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.