Zavrieť

Porady

Prijatá a uhradená faktúra s DPH od dodávateľa, ktorý skrachoval

Dobrý deň, okolo 15.1.2018 som nakúpil tovar od firmy, faktúru s DPH som uhradil na druhý deň prevodom na ucet. Teraz 21.2.2018 mi účtovnícka hlási že nevie faktúru zaúčtovať-DPH. Ja som platca DPH.Pozeral som firmu na nete a dodávateľ má vymaž 3.2.2018. Firma skončila s daňovým nedoplatkom 8000€. Čo s touto faktúrou, dať ju do účtovníctva? Dakujem moc za rady
Naposledy upravil XleslyX : 21.02.18 at 19:47 Dôvod: Doplnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    § 69 odst 14 Zákona o DPH sa zmenil. Do 31.12.2017 tam bola ešte odvolávka na zoznam dlžníkov... Podľa mňa si 15.01.2018 nemohol vedieť, že dodávateľ ukončí podnikanie s dlhom na daniach. Ak bol 15.01.2018 platcom DPH, potom si DPH odpočítaj a uplatni na daňovom priznaní (samozrejme ak sú dodržané všetky podmienky uvedené pre uplatnenie práva na odpočet)
    Aktuálne znenie § 69 odst 14:
    (... Platiteľ, ktorému je alebo má byť dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí podľa § 69b za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak dodávateľ daň uvedenú na faktúre nezaplatil alebo sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ v čase vzniku daňovej povinnosti vedel alebo na základe dostatočných dôvodov vedieť mal alebo vedieť mohol, že celá daň alebo časť dane z tovaru alebo služby nebude zaplatená. Dostatočným dôvodom na to, že platiteľ vedieť mal alebo vedieť mohol, že celá daň alebo časť dane z tovaru alebo služby nebude zaplatená, je skutočnosť, že
    a) protihodnota za plnenie uvedená na faktúre je bez ekonomického opodstatnenia neprimerane vysoká alebo neprimerane nízka,
    d) v čase vzniku daňovej povinnosti bol jeho štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu alebo spoločníkom štatutárny orgán, člen štatutárneho orgánu alebo spoločník platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu.)

    Prijatá a uhradená faktúra s DPH od dodávateľa, ktorý skrachoval

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.