Zavrieť

Porady

Oprava chyby min.roka

Prosím o radu, v roku 2016 vznikla sro - za rok sro vykázala účtovnú stratu 1845Eur - v roku 2017 zistila, že si zle uplatnila DPH. Po zistení chybu opravila dod.daň.priznaniami a rozdiel uhradila DU. Učt. závierka z roku 2016 bola schválená. Čo s opravenou DPH vo výške 400Eur - suma zanedbateľná. Má sro opraviť i daňové priznanie za rok 2016? alebo môže túto chybu opraviť na základe opravy chýb min.rokov v roku 2017? A ked áno tak ako to zaúčtovať? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Nepíšeš že na úkor čoho bola zvýšená DPH a aký dopad mala oprava chyby na HV roku 2016. Mohlo to byť na úkor zvýšenia nákladov u neoprávneného odpočtu, ale aj niečoho iného. Ťažko radiť, že ako to zaúčtovať, keď nevieme, o čo oproti tej navýšenej DPH ide. Podľa toho by sa určilo, či HV 2016 mal byť vyšší, alebo nižší. Ak mal byť nižší /vyššia strata/, tak stačí účtová oprava v 2017, podľa § 17/29 ZoDP, ku dňu zistenia chyby. Ak mal byť vyšší /nižšia strata/, tak sa musí dať DDP DPPO za 2016 a zníženie účtu 429 v 2017 ku dňu opravy.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sjuzn ahojte poraďaci...ja mam dobropis za tovar z minulého roku, chcem ho vyňať z nákladov v daňovom priznaní PO, len neviem, do ktorého riadku ho mám napísať-....prosím Vás, pomôžte mi...ďakujeeeem
    Gong Dakujem a prepáčte v tom zhone som zabudla napísať, že oprava DPH - bol neoprávnenný odpočet. HV by sa mi znížil (strata by bola vyššia). Len neviem ako to v roku 2017 zaúčtujem. A v daň. priznaní to budem uvádzať tiež?
    a_je_to Gong - ak je výsledko zníženie základu dane = zvýšenie straty, tak zaúčtuješ v r. 2017 v zmysle § 17, ods. 29 opravu ako 5xx/3321 a necháš v daňových nákladoch. DDP za 2016 nepodávaš.
    Gong a_je_to - myslela som či tú sumu budem uvádzať v DP za rok 2017 ako pripoč.položku. A potom čo s tou 321? Bude mi tam visieť. Dakujem
    a_je_to sjuzn - zadávaš svoju otázku do cudzej otázky, ak ti to objaví moderátor, tak ti to zruší. Ide o došlý dobropis ? Ak áno, tak sú to mínus náklady a ak nie sú daňové, tak musíš nájsť pre ne riadok podľa povahy stornovaného nákladu v popise riadkov. Ak to nevieš, tak daj to mínusom do riadku 16 tabuľky III.A a sumu z riadku 17 ešte do riadku 130.
    a_je_to gong - nie, ako pripočítateľnú neuvádzaš. Je to podľa toho § 17/29 oprávneným nákladom bežného roka, aj keď dátumovo by patrila do 2016. Nato je ten § 17/29, aby nebolo toľko zbytočných DDP a nemusel sa vysporiadať preplatok dane atď. s daňovým úradom, ak nebol ukrátený štátny rozpočet. Tú 3321 bol omyl, malo tam byť 343, to mi ušlo. Je to predpis k tej DPH, ktorú si už zaplatila z DDP DPH a nevieš ako ju zaúčtovať. Lebo teraz ti z tej úhrady musí visieť nevyrovnaná MD 343 v sume DDP.
    Gong Dakujem pekne už tomu rozumiem. :-)
      zbaliť

    Oprava chyby min.roka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.