Zavrieť

Porady

delenie pozemkov v dedičstve

čaka nas dedičske konanie ktorého predmetom sú pozemky rôznej velkosti a druhu. Väčšinou ide o polnohospodarsku pôdu, ornu pôdu, travne porasty ale aj pozemok takmer ako stavebný... s pristupom inžinierskych sieti a aj pozemky čiatočne zatopené, čiže tym padom menej zaujimavé. Niektorí dedičia budú chcet pozemky predať ale ja mam skôr zaujem si pozemky ponechať pričom by som chcel skôr tie vyhodnejšie pozemky. Kto ma ake právo alebo prednosť si určiť o ktoré pozemky by mu mohli pripadnúť ? Niektoré pozemky sú pod 2000 m2 a niektoré po delení ostavaju so zvyškom väčším ako 2000 m2. Môže ma niekto nutiť aky pozemok mi "musí" pripadnúť ? Je tento problem vylučne zaležitosť dohody dedičov alebo to môže rozhodnuť niekto iný ? Ako sa rieši problem pozemku (poln. poda) ktorý je menší ako 2000 m2 ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Ak sa dedičia nedokážu dohodnúť a neexistuje ani závet, podľa ktorého by sa postupovalo, tak môže o rozdelení majetku rozhodnúť súd, ktorý ťa "donúti". Pri pôde, ktorá sa zo zákona nemôže drobiť, súd posudzuje, u ktorých dedičov sú najlepšie predpoklady na ich obhospodarovanie, oni sú potom povinní vyplatiť ostatných dedičov. Určite je lepšie sa dohodnúť, lebo súd môže nakoniec rozhodnúť tak, že nebude spokojný nikto.
    Ja by som odporúčal sa dohodnúť na nasledovnom postupe:
    1. Rozdeliť pozemky medzi tie, o ktoré nemá nikto záujem a tie, ktoré chce niekto pre seba.
    2. Pozemky, o ktoré nikto nemá záujem, rozpredať tretím osobám za čo najlepšiu cenu a získané peniaze rozdeliť podľa dedičských nárokov. Toto by malo prebehnúť ako prvé, dedičia z toho budú mať peniaze, čo môžu použiť na vyplatenie pri pozemkoch, o ktoré majú záujem.
    3. Pozemky, o ktoré má záujem iba jeden, dať oceniť, a na základe toho vyplatiť ostatných dedičov.
    4. Pri pozemkoch, o ktoré je viac záujemcov, urobiť internú aukciu, získa ich ten, čo ponúkne viac peňazí, a následne vyplatí ostatných dedičov.
    Tento postup by bol asi najspravodlivejší, nikomu nezostane nejaký nepredajný čierny peter, ale každý dostane svoj podiel z trhovej ceny.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    satya dalo by sa to riešiť teda tak že pôdu (polnohospodarsku) si môžem ponechať s tým že príde k deleniu pozemkov tak že nevzninú parcely menšie ako 2000 m2..... problem je parcely s menšou výmerou.... tomu rozumiem tak že parcela s menšou výmerou ako 2000 m2 nemôže mať viac ako jedného vlastníka .. a môže mať viac spoluvlastníkov ??? a tí môžu žiadat o vyplatenie z predaja (?)
    Onko Parcely sa nemôžu deliť tak, aby vznikla menšia ako 2000 m2. Zároveň sa nemôžu deliť podiely (viac spoluvlastníkov) tak, aby na jedného pripadalo menej ako 2000 m2. Ak sa dedičstvo vysporiadava dohodou, tak sa musíte dohodnúť tak, aby takéto delenie nenastalo. Ako k tej dohode dospejete, to je na vás, sú rôzne možnosti, ja som napísal jeden postup, ktorý pokladám za najspravodlivejší. Pri ňom sa ani nepočíta s delením pozemkov či podielov, ale prideľujú sa celé parcely, čo sa tam však dá doplniť. Nižšie jeden dokonca radí, aby sa to predalo všetko ako celok jednému, ktorý dá najviac peňazí. Je to na vás.
    satya a čo stoji opakované dedičske konanie... ak sa neviem rozhodnut alebo nemožeme sa dohodnť a DK sa musí opakovať ???
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    V prvom rade je na dedičoch, že ako sa dohodnú. Dobre by bolo sadnúť si ešte pred DK - a zistiť, kto má o ne záujem a kto nie (možnože ti ich nechajú?). Prípadne sa dohodnúť na vzájomnom finančnom vyrovnaní (alebo - mne menej hodnotnejšieho, tebe viacej z toho zatopeného.. ... Samozrejme, že záujem bude skôr o lukratívnejšie .
    Ak sa neviete dohodnúť - môžte napr aj žrebovať ? Ak to chcete čo najskôr vyriešiť.

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    My sme použili najjednoduchšie riešenie. Všetky pozemky sa prepísali na jedného dediča. Ber to ako celok, komplet inak sa vždy nájde niekto kto bude nespokojný buď hneď dnes alebo o rok či 5.
    Spoludedičom som navrhol že zaplatím dedičské konanie a každému z nich dám po 10 Eur a pozemky budú prepísané na mňa bez akýchkoľvek záväzkov do budúcnosti. Kto ponúkne viac toho to bude. Cena sa zdvihla 2 x prihodením spoludedičov a 3.zvýšenie nenavrhol nikto. Takže k notárke sme išli s dohodou, všetko sa prepísalo na jedného a ostatní mali na kávu.
    Takže ak by som niekedy ľutoval že som to nezískal ja tak sa nemôžem hnevať a hádať so spoludedičmi lebo ja sám som bol držgroš a neprihodil som ani euro navrch.
    vicktor Licitovat ste mohli o kazdy pozemok zvlast.
    lubko6394 Mohli, lenže potom by sa mohlo stať že niektorý by nechcel nikto a riešenie by bolo problémom. Takto to bolo ALL INCLUZIVE.

    delenie pozemkov v dedičstve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.