Zavrieť

Porady

Doručenie výpovede z bytu

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako postupovať keď mám nájomcu ktorý nezaplatiť nájom za byt - december, január, feburár, (doniesol zálohu za decembrový nedoplatok v sume polovice z mesačného nedoplatku) . Mám z pošty vrátenú výzvu na úhradu nájomného - ktorú nájomca neprevzal, a jedno oznámenie o výške nedoplatku za december - prevzaté.
Je potrebné zasielať ďalšiu výzvu na ktorej musí byť presne vyznačené že ide o poslednú výzvu (kedže tú prvú mi ani neprevzal) alebo môžem rovno poslať aj výpoveď z bytu (teda 3 mesačnú výpovednú lehotu) Pretože mám tam iba tú jedno splátku v sume polovice decembrového dlhu, môžem teda dať výpoveď na základe § 711 ods d) OZ a ak nebude zaplatený ani nájom za mesiac marec tak potom bude tato výpoveď platná, ale aspoň sa mi už bude rátať výpovedná lehota nech nerastie dlh ???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    no....poviem ti.....mas bozsku trpezlivost.

    Odporucam prenajimat podla zakona o kratkodobom najme pretoze pri prenajme podla obcianskeho zakona su podmienky pre prenajimatela vyrazne nevyhodne.(hlavne vypovedna lehoty a dovody vypovede)

    Ja viem ze postupujes podla zakona ktory stanovuje ze vypoved mozes dat iba ak najomca neplati minimalne 3 mesiace....§170 ods.1/d, ale ja osobne by som necakal ani 1 mesiac - po splatnosit najomneho. Ano - nepostupoval by som podla zakona -ale tento zakon poskytuje ubohu ochranu prenajimatela a nechapem preco by som mal ja ako prenajimatel suplovat cinnost statu - charita - a riesenie byvania pre "socky" na moj ucet.


    Obciansky zakonnik nestanovuje ze mas najomcu vyzývat na zaplatenie -aj ked to nieje na skodu veci. Akonale je v omeskani viac ako 3 mesiace je tu dovod na vypoved najmu. Zaplatenie najmu v nizsej vyske ako bolo dohodnute beriem ako nezaplateny najom. Podla mojho nazoru uz zakonna podmienka na danie vypovede nastala.

    Aj nasledne doplatenie najmu (po podani vypovede) neznamena jej neplatnost. Jedine ak by to bola "socka" a doniesla by papier ze je v hmotnej nudzi - plati v zmysle ustanovenia § 711 odst 5) OZ - Ak nájomca, ktorý je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, pred uplynutím ochrannej lehoty (§ 710 ods. 4) zaplatí prenajímateľovi dlžné nájomné alebo sa písomne dohodne s prenajímateľom o spôsobe jeho úhrady, rozumie sa tým, že dôvod výpovede nájmu bytu zanikol.

    Prajem vela stastia (vlastna skusenost)

    Doručenie výpovede z bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.