Zavrieť

Porady

DP pri náhrade za stratu na zárobku.

prosím o pomoc, zamestnanec je invalid na viac ako 50 %, pracuje u nás od 10/2017 , predtým mal príjem 1+2/2017, potom bol na úrade ako nezamestnaný.
požiadal ma urobiť DP a priniesol mi tlačivo z Allianz poisťovne o vyplatení náhrady za stratu na zárobku po skončení PN za rok 2017 vo výške 1511,30 €. Treba túto sumu zaradiť do príjmu ( kam presne? ) a teda to treba aj zdaniť? Ďakujem za pomoc a radu.
veronikasad Zamaz osobné údaje a príloz potvrdenie na Poradu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vanilka1222 Ďakujem, ale po nahodení tejto sumy do DP do § 8 do kolonky iné, ako sa tam uvádza, tak mi pri výpočte zdaňuje túto sumu daňou 287,14 a pritom by to malo byť do sumy 3803,33 oslobodené od dane, tak tomu nerozumiem.
    veronikasad Príjem z par.8 je pasívny príjem, na ktorý nie je možné uplatniť NČZD.
    Katy a R Veronika-neriešime NČZD-ale osl.príjem=3803,33- §9
    vanilka - do DP predsa oslobodený príjem nepatrí!! ! (tam dáš len zdaniteľný príjem, ak by bol - veď tam máš aj príklad) - žiadna daň ti nemôže výjsť
    veronikasad Reagovala som na komentár vanilka1222,prečo má v DP vypočítanú daň.
    vanilka1222 Toto sa píše na stránke SP ohľadom tejto otázky : Príjem z komerčného poistenia, ktorý je daňovníkovi vyplatený ako náhrada za stratu na zárobku sa považuje za zdaniteľný príjem. Podľa § 9 ods. 2 písm. i) zákona o dani z príjmov sa oslobodzuje náhrada za stratu na zárobku vyplácaná z plnení poskytovaných poisťovňou daňovníkovi v dôsledku úrazu, ak má viac ako 40 % pokles schopnosti vykonávať doterajšiu činnosť, najviac do výšky nezdaniteľnej časti základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie. Za zdaňovacie obdobie roku 2017 sa suma takto vyplateného príjmu oslobodzuje do výšky 3 803,33 eura. Za zdaniteľný príjem daňovníka v roku 2017 sa považuje vyplatené plnenie z poisťovne v tomto roku znížené o sumu oslobodených príjmov vo výške 3 803,33 eur, t. j. suma 8 756,67 eura (12 560 – 3 803,33).
    Nakoľko daňovníkovi bolo plnenie vyplatené jednorazovo v roku 2017, predmetný príjem uvedie v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby typu B za rok 2017 medzi ostatné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov na riadok „iné“.
    Preto teda stále nerozumiem, ako to je presne a po poriadku. Možno som už otravná, ale neviem si s tým rady. Ďakujem.
    Katy a R však teda takto: v tom príklade máš uvedené že najskôr odrátaš oslobodený príjem: 12560 - 3803 = 8756 ... dostaneš zdaniteľný príjem, ktorý ide do DP.
    ale u teba : 1511 - 3803 = ???? ... a z toho vyplýva že z §8 nemá zdaniteľný príjem -len oslobodený, nemáš tam čo uviesť .. stačí takto?
    vanilka1222 Ďakujem veľmi pekne, tak to teda nebudem vôbec uvádzať .
      zbaliť

    DP pri náhrade za stratu na zárobku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.