Zavrieť

Porady

alzheimer

Určite niekto z poraďákov sa už stretol v rodine s alzheimerovou chorobou, má ju aj moja 73-ročná svokra.Zatiaľ je to ochorenie začínajúce ,preštudovala som o tom veľa literatúry, ale rada by som si prečítala aj Vaše skúsenosti.Bývam 150 km od svokry , ubytovať ju u nás v dvojizbovom byte je nemožné-ona býva v malej dedinke a nerada by som menila jej miesto pobytu,nakoľko doma je doma, pozná to tam a je to pre ňu také bezpečie - pocit istoty .Vrátila sa z pobytu v Kremnici, zatiaľ ako tak funguje, je leto tak často za ňou chodíme aj ostatný súrodenci aby sme zabezpečili príjem liekov a dohliadli na stravovanie, tak sa striedame aby bol stále niekto s ňou.Po svokrovej smrti zostala sama tak nemá žiadny pocit pre povinnosť ani pre bežné veci ako varenie, upratovanie, nechce sa jej okrem modlitebnej knižky nič čítať, sledovať telku,chodiť medzi ľudí už sme si na to aj zvykli že ju do žiadnej práce nezapojíme, pretože tvrdí že sa v živote narobila dosť.. O svojej chorobe vie,pokiaľ sa dá tak ešte skúšame jej pamäť , ale už to lepšie nebude len horšie.A o tom ako bude ďalej by som sa chcela dozvedieť viac, aby som vedela čo ma čaká v budúcnosti.Už teraz je to dosť nápor na psychiku a čo bude ďalej.. ? Najhoršie je aj že hľadám opatrovateľku aspoň na tie 4 hodiny denne, obvolala som všetky možné organizácie - svokra je z okresu Žiar nad Hronom a je to problém .Mesto a rôzne organizácie v meste poskytujú opatrovateľky len na svojom území mesta, v obci nemá záujem nikto o prácu opatrovateľky a v dedinke kde býva svokra je už skoro každý v dôchodkovom veku a do domova dochodcov je to zatiaľ neaktuálne.A jediné stredisko na alzheimera je pokiaľ viem v Bratislave - organizácia Memory.
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
...hm ...


.................................................. ................................
..........
................
......................................

...a ešte aj ................................






Radšej sa nerozpisujem ...aj toto stačí ...
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

stará téma, ale pre mňa súčasný problém
Svokor ma Alzheimera už dlhší čas, dlhodobo užíva lieky, ale v poslednom pol roku sa to začalo rapídne zhoršovať.....
Najhoršie je, že už nepozná ani svoju ženu.... a problém je aj jeho tvrdohlavosť.....
S manželom ešte stále pracujeme a ani nebývame spolu s rodičmi. Všetko je to len na svokre a to je pre jedného človeka veľmi zaťažujúce.... Svokra sa kvôli nemu celé noci nevyspí... on si cez deň pospí, ale ona musí variť, prať, starať sa o neho.....
Snažíme sa k nim pravidelne chodiť, ale pracovná vyťaženosť nám to nedovolí každý deň....
Už sme rozmýšľali aj o zariadení, kde by sme mohli svokra umiestniť, ale zdá sa nám to dosť tvrdé riešenie, vždy mal problém s cestovaním, najradšej bol doma, neviem, čo by to s ním spravilo.... ale zároveň sa bojíme o svokru, aby tú záťaž vydržala
Problém je aj v tom, že jeho stav sa strieda, niekedy je to ešte fajn a pozná nás aj po mene, ale potom sa to zmení a nepozná nikoho a nedá si nič vysvetliť......
Aj momentálne manžel utekal k rodičom, lebo otec chce ísť domov.... Zas ho bude musieť ísť odviesť kúsok na aute a zaviesť domov.... ale čo ak to časom prestane pomáhať?....
Ďalší problém je, že stále niečo schováva, a hlavne peňaženku a peniaze.... Svokra má dôchodok na účet, jemu chodí v hotovosti... ak svokra neustriehne, tak sa jej stane, že nemá peniaze na nákup.....
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Asi bude lepšie umiestniť ho do zariadenia. Aby ste potom nemali problém, ak sa niečo stane aj svokre. Toť môj názor.
1 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

To je aj môj názor.. Len si to zariadenie veľmi pozorne vyberte.. Moja maminka bola najprv v súkromnom zariadení, kde boli aj normálni dôchodcovia, ktorí boli sebestační, aj ľudia s alzheimerom, a starostlivosť o nich bola hrozná, dovolím si povedať nulová, akurát že boli pod dozorom.. Potom sme ju premiestnili do zariadenia patriaceho pod BBSK, keď sa uvoľnilo miesto, a tu to bolo ešte horšie, pretože starostlivosť o týchto ľudí mali na starosti pracovníci bez patričného vzdelania, často len absolvovali dáky kurz.. Keď sa tak spätne na to dívam, v takejto situácii človek ani nemá veľmi na výber, buď sa zosype sám, lebo starostlivosť o ľudí s alzheimerom je veľmi náročná, alebo to nezvládne celá rodina so starostlivosťou.. Samozrejme, že boli aj výčitky svedomia, ale tiež sme to nevedeli inak vyriešiť.. Prajem veľa síl na zvládnutie tejto ťažkej situácie..
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Zial,lepsie to uz nebude,len horsie a horsie.
Ak so svokrom nemoze byt stale niekto kto ho zvladne,tak je lepsie ho dat do nejakeho domova socialnych sluzieb,tam ma 24 hodinou opateru a kontrolu.

Alzhaimerici byvaju casto agresivny,utekaju z domu,velmi malo spavaju, zabudaju vypnut plyn a pod.,takze ohrozuju nielen seba,ale aj spolubyvajucich...
Ak ho nechcete dat do DSS, tak navstite lekara a ziadajte nech mu nastavi nejake lieky,aby aspon v noci prespal.Nastavenie takychto liekov malokedy zaberie na prvy krat,vacsinou sa skusaju viacere,ktore danemu pacientovi zaberu,co ale trva niekedy aj par mesiacov.
0 0
Moja SRO Moja SRO

Moja SRO je offline (nepripojený) Moja SRO

Všetko, čo píšete mám prežité so svokrou....v posledných štádiách sa však toto ochorenie už nedá zvládnuť doma, tvrdohlavosť, nespolupráca a absolútne nezvládnuteľné dodržiavanie hygieny....tiež sme boli nútení umiestniť ju v zariadení...len toľko ti poviem, človeku, ktorý nespoznáva už ani najbližších príbuzných, je jedno, či mu pohár vody podáš ty alebo personál zariadenia.....pripúšťam však, že pozerať sa na takúto fatálnu zmenu osobnosti očami zdravého príbuzného je veľmi - veľmi ťažké...
0 0
DANAK1 DANAK1

DANAK1 je offline (nepripojený) DANAK1

je to skutočne veľmi náročné. aj my sme mali doma babku - svokrinu mamku - a choroba jej neskutočne rýchlo napredovala. cez den som bola s babkou ja - bola som na materskej, no synovi som sa nemohla poriadne venovať, lebo babka volala na ratu každé 2 minúty... starší syn to stopoval... poobede sme sa pri nej už všetci striedali, a v noci ju hliadkovala svokra, ktorá bola cez den v práci - samozrejme sa to ukázalo na jej zdraví... ked sme to už nezvládali, dali sme babku do ZSS. svokra mala výčitky svedomia, že ju tam dala... no, z tých všetkých stresov, mala už potom dosť starostí sama so sebou - skončila na onkologii... chválabohu je na tom teraz dobre. Chcem týmto povedať, že je krásne chcieť takto chorého človeka opatrovať, ale sa to podpíše na zdraví toho človeka, ktorý ho bude opatrovať a navyše mám pocit, že chorý aj tak ani nevie, kto sa o neho stará...
babku sme dali v Humennom do Slnečného domu a svokra ich neskutočne chváli - krásne sa o babku starajú, babka nemá žiadne preležaniny, hoci je už úplne nemobilná a úplne mimo... takže isto sú aj zariadenia, ktoré sa fakt starajú...
2 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

zas sa vraciam k téme, svokor bol chvíľu na tom lepšie a aspoň pár ľudí počúval a bolo celkom dobre.... možno to bolo aj tým, že lekár dal silnejšie lieky.... ale znovu sa dostávame do takej situácie, ako bola pred pol rokom..... už nie je toľko roboty, tak viac sedí a asi aj tým počasím, sa ten stav zhoršuje.... :-(
0 0
Príspevok zbalený
negatívne hlasy (-5)
+ zobraziť viaczbaliť
Pomožem s týmto problémom ako ho riešiť. Hovorím o skutočnej liečbe alzheimera. Nejdem Vám nič predávať ponúknem Vám len dôležité poradenstvo zdarma.
1 5
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Môžem vám len poradiť prečítať si knihu od Morse-ho detoxikace. Starému človeku ktorý má zakorenený svoj názor už nepomôže, ale môže pomôcť vám a vašim deťom. Táto kniha je niečo ako almanach zdravia.400 strán ktoré som čítal 4 mesiace a nikdy toho banovať nebudem. Naši lekvári sú v porovnaní s touto knihou obyčajná čvarga . Tvária sa ako majsstri sveta pritom nevedia nič len natŕčať vrecká.
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Soltec
Pomožem s týmto problémom ako ho riešiť. Hovorím o skutočnej liečbe alzheimera. Nejdem Vám nič predávať ponúknem Vám len dôležité poradenstvo zdarma.
Pekné od teba, nemal by si záujem prispieť do témy http://www.porada.sk/t279987-alterna...medicina.html? Nech ťa negatívne nicky neodradia. Zemeguľa sa točí aj bez nich.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
korela
Soltec
Pomožem s týmto problémom ako ho riešiť. Hovorím o skutočnej liečbe alzheimera. Nejdem Vám nič predávať ponúknem Vám len dôležité poradenstvo zdarma.
Pekné od teba, nemal by si záujem prispieť do témy http://www.porada.sk/t279987-alterna...medicina.html? Nech ťa negatívne nicky neodradia. Zemeguľa sa točí aj bez nich.
Dúfam, že nebude mať záujem.

Nie som negatívny...zemeguľa sa točila a aj bude točiť bez alternatívcov.
Ale šak nech prispeje...uvidíme, čo za "múdre alternatívne novinky" sa dozvieme.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
220870
Môžem vám len poradiť prečítať si knihu od Morse-ho detoxikace. Starému človeku ktorý má zakorenený svoj názor už nepomôže, ale môže pomôcť vám a vašim deťom. Táto kniha je niečo ako almanach zdravia.400 strán ktoré som čítal 4 mesiace a nikdy toho banovať nebudem. Naši lekvári sú v porovnaní s touto knihou obyčajná čvarga . Tvária sa ako majsstri sveta pritom nevedia nič len natŕčať vrecká.
Ty máš už aj hlavu detoxikovanú....prázna, nič, cez uši sa dá pozerať cez ňu...

Vážnejší problém sa vyskytne a alternatívne a preventívne zbehneš ku lekárovi a nie ku nejakému šarlatánovi.
1 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
Mao vyhrabal "tradičnú čínsku medicínu", keď zistil, že štát nemá na lieky.
Tým nechcem povedať, že všetko alternatívne je zlé, ale treba rozoznávať, na čo sa dá spoľahnúť a čo je iba viera, zdeformovaná nebohým čínskym vodcom a ideológom.
3 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Ing. Ľubomír Janoška
Mao vyhrabal "tradičnú čínsku medicínu", keď zistil, že štát nemá na lieky.
Tým nechcem povedať, že všetko alternatívne je zlé, ale treba rozoznávať, na čo sa dá spoľahnúť a čo je iba viera, zdeformovaná nebohým čínskym vodcom a ideológom.
Ešte dopíš, čo pozakazoval, aby mal prospech z toho iba on.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Ing. Ľubomír Janoška
Mao vyhrabal "tradičnú čínsku medicínu", keď zistil, že štát nemá na lieky.
Tým nechcem povedať, že všetko alternatívne je zlé, ale treba rozoznávať, na čo sa dá spoľahnúť a čo je iba viera, zdeformovaná nebohým čínskym vodcom a ideológom.
No - či Mao zdeformoval tradičnú čínsku medicínu - som tak trochu na pochybách..... Tá medicína bola dávno, dávno pred nim, jej znalosti sa prenášali z pokolenia na pokolenie, ešte z čias čínskych cisárov...
0 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
misoft
Ing. Ľubomír Janoška
Mao vyhrabal "tradičnú čínsku medicínu", keď zistil, že štát nemá na lieky.
Tým nechcem povedať, že všetko alternatívne je zlé, ale treba rozoznávať, na čo sa dá spoľahnúť a čo je iba viera, zdeformovaná nebohým čínskym vodcom a ideológom.
No - či Mao zdeformoval tradičnú čínsku medicínu - som tak trochu na pochybách..... Tá medicína bola dávno, dávno pred nim, jej znalosti sa prenášali z pokolenia na pokolenie, ešte z čias čínskych cisárov...
Duško, nehovorím o deformovanej TČM, ale o deformovanej viere.
0 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
korela
Ing. Ľubomír Janoška
Mao vyhrabal "tradičnú čínsku medicínu", keď zistil, že štát nemá na lieky.
Tým nechcem povedať, že všetko alternatívne je zlé, ale treba rozoznávať, na čo sa dá spoľahnúť a čo je iba viera, zdeformovaná nebohým čínskym vodcom a ideológom.
Ešte dopíš, čo pozakazoval, aby mal prospech z toho iba on.
Nerozumiem
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Ing. Ľubomír Janoška
Duško, nehovorím o deformovanej TČM, ale o deformovanej viere.
A ktorá že viera nebola, nie je deformovaná?

P.S. Ale tak sa mi zdá - veľmô sme odbočili, veľmô - s názvom otázky to nemá absolútne nič spoločné.
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

misoft
Ing. Ľubomír Janoška
Mao vyhrabal "tradičnú čínsku medicínu", keď zistil, že štát nemá na lieky.
Tým nechcem povedať, že všetko alternatívne je zlé, ale treba rozoznávať, na čo sa dá spoľahnúť a čo je iba viera, zdeformovaná nebohým čínskym vodcom a ideológom.
No - či Mao zdeformoval tradičnú čínsku medicínu - som tak trochu na pochybách..... Tá medicína bola dávno, dávno pred nim, jej znalosti sa prenášali z pokolenia na pokolenie, ešte z čias čínskych cisárov...
Tiež si myslím.
A teraz, ktorému zdroju uveriť. Ja sa držím stále tej istej myšlienky roky, že za jednou pravdou, je pravda druhá.
Áno, Mao urobil zásah do ich systému liečenia, ale dôvod by mohol byť úplne v tomto prípade prostý. A tomuto by som verila na 100 %, pretože išlo o ich národnú vyvinutú liečbu, odskúšanú stáročiami.

Ja sa priamo spýtam, čo tam vôbec hľadali? Nemajú rešpekt pred kultúrou, vierovyznaním národov, pred ničím. Mocenské ambície, história potvrdzuje.
"Ke snížení zájmu o tradiční čínskou medicínu vedl až příchod křesťanských misionářů na přelomu 19. a 20. století, který znamenal nastolení západního lékařství. Později však tradiční medicínu znovu obnovil Mao Ce-tung jako součást své revoluce. V současné době se tak tradiční medicína těší v Číně opět velké oblibě." A nielen tam. Kde zlyháva západná, nastupuje iná, hoci i tá čínska.
Bolo by zaujímavé porovnať chorobnosť národov, dlhovekosť a pod. Že sa vie o veľkých rozdieloch od kmeňov po národy je zrejmé.
Misomiso tu niekoľkokrát spomenul, že EU ide do Číny vyvážať mlieko, ktoré doteraz vôbec nekonzumovali. Výskyt rakoviny prsníka je u nich prakticky neznámy pojem. Robí im súkromnú osvetu, aby sa mu vyhýbali i naďalej. Chvályhodné.
Detto Amiši kašlú na celý svet a žijú svojim životom, a to zdravým.
Je viac príkladov na svete.
Ži a nechaj žiť, nepodmaňuj nasilu. Všetko má svoj význam.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať