Zavrieť

Porady

Dedičstvo, osobný bankrot dediča + súdny spor

Nedávno zosnul môj ex-manžel. Sme presvedčení, že závet nezanechal.

Ex-manžel spolu s dcérou mali pôžičku, ktorú ale prestali splácať. Dcéra žiadala o malý konkurz, pričom jeho prvá časť prebehla, no k oddlženiu doposiaľ neprišlo. Ex-manžel mal oficiálne iba dlžoby a 1/2 bytu, ktorý sme nadobudli ešte počas manželstva a bol v podielovom spoluvlastníctve. Svoju spomínanú 1/2 bytu ex-manžel predal tretej osobe. Žalovala som ex-manžela aj terajšieho majiteľa o neplatnosť kúpnej zmluvy medzi nimi (pôvodne som predpokladala, že sa nehnuteľnosť vráti späť ex-manželovi). Krajský súd určil, že sa jednalo o podvod (doposiaľ - cca 3 roky po kúpe a zápise do katastra -nebol vyplatený ani cent z ceny uvedenej v K_P zmluve). Protistrana sa odvolala a zatiaľ je spor na krajskom súde. Predmetná 1/2 bytu je momentálne zapísaná na tretiu osobu. Ex-manžel žil v posledných rokoch s priateľkou. Počas spoločného spolužitia nadobudli dom s pozemkom, ktorý je písaný na priateľku. Oficiálne sú písané všetky majetky na priateľku. Mám niekoľko otázok:

1.) Ak by krajský súd potvrdil rozhodnutie okresného súdu - už nie je komu dotyčnú 1/2 nehnuteľnosti vrátiť. Bola by predmetná 1/2 bytu predmetom dedičstva?

2.) Majú deti nárok na majetok jednoznačne nadobudnutý počas spolužitia s novou partnerkou (neboli v žiadnom právnom vzťahu iba spolu dlhodobo žili v spoločnej domácnosti, na čo máme svedkov), keď je všetko písané na ňu?
3.) Môže dcéra, ktorá je v procese malého konkurzu zdediť opätovne dlh za tú istú nehnuteľnosť? Hlavným dôvodom vyhlásenia bankrotu dcéry bola neschopnosť splácať pôžičku nehnuteľnosti, kde boli spoluručitelia s otcom (mojim ex-manželom). Banka vymáhala zvyšok dlhu, (ktorý je predmetom malého konkurzu dcéry) od ex-manžela.
Naposledy upravil evano : 18.03.18 at 19:47
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    1.) Áno, bolo by to predmetom dedičstva.

    2.) Nie, nemajú nárok na majetok, ktorý nie je písaný na zosnulého rodiča.

    3.) Áno, môže "opätovne" zdediť dlh. Opätovne som dal do úvodzoviek, lebo v skutočnosti nebude dediť ten istý dlh. Doteraz bola dlžník len ako spoluručiteľ, teda bol to jej vlastný dlh. V prípade prijatia dedičstva musí prijať aj otcove dlhy. Stále môže dedičstvo odmietnuť a nedostane ani majetok ani dlhy. V takom prípade 1/2 bytu môže v rámci dedičského konania získať veriteľ, voči ktorému je dlh, na uspokojenie svojej pohľadávky.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    evano Ďakujem za skorú odpoveď. Upresnenie k bodu 3 - ona nebola dlžná ako spoluručiteľ (možno som sa zle vyjadrila). Obaja boli dlžníci - teda ak to jeden splatí, druhý je OK. Nemali dlh rozdelený na časti ani dlžník a ručiteľ. Pôžičku dostali vzhľadom na nehnuteľnosť. Dcéra požiadala o bankrot, do ktorého zahrnula celý dlh voči banke. V rámci malého konkurzu bola vyhlásená dražba na nehnuteľnosť - zvyšok (dlh, ktorý ešte ostal) žiadali aj od dcéry aj od jej otca (banke nezáleží, kto to zaplatí), ale v sporiteľni sú vedení obidvaja ako dlžníci (na celú sumu).
    Onko Ja rozumiem a asi som sa vyjadril zle ja. Chcel som tým povedať, že ako presne píšete, obaja boli dlžníci, a ak sa aj dcéra konkurzom dlhu zbavila, otec sa ho nezbavil. Keby žil, tak by zvyšok dlhu vymáhali od neho, keďže majetok mal, 1/2 bytu. Keďže zomrel, tak ho budú vymáhať od dedičov, ktorí dedičstvo prijmú.
    evano Dakujem, už rozumiem
      zbaliť

    Dedičstvo, osobný bankrot dediča + súdny spor

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.