Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať zahraničnú faktúru?

Ahojte,
prosím, vedeli by ste mi poradiť ohľadom prijatej zahraničnej faktúry? Mala by som niekoľko otázok lebo nie som si istá ako postupovať.

Spoločnosť ako neplatca DPH, prijala faktúru za služby z Čiech v hodnote 1 573 CZK, suma bez dph 1 300 CZK. Dátum vystavenia a zdaniteľného plnenia je 4.12.

Následne si dodávateľ stiahol z bankového účtu sumu v hodnote 50,91 € (5.12. na výpise z účtu), čo predstavuje sumu 1300 CZK, teda stiahli si sumu bez dph. Potom v budúcom roku sa zistilo, že sa stiahla zlá suma a rozdiel sa doplatil.

Neviem teraz presne ako mám postupovať pri zaúčtovaní faktúry. Mám zaúčtovať faktúru v sume 1 573 CZK vrátane dph, (a ako je to v tomto prípade s dph?) - prepočítam kurzom k 3.12., zaúčtujem ako 518/325 ?

A ako mám zaúčtovať sumu stiahnutú z bankového účtu v hodnote 50,91€ (čo predstavuje sumu 1300 CZK - teda sumu bez dph) a rozdiel (dph), ktorý nestiahli ? a ako v tomto prípade vyčíslim kurzový rozdiel?

Prosím, viete mi niekto poradiť ako mám postupovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    Ahoj, asi by bolo dobré bližšie napísať, o akú službu ide s ohľadom na stanovenie miesta dodania.
    Ak išlo o službu s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 upozorňujem na:
    § 69 odsek 3 zákona o DPH: Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.
    A následne na § 7a: Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
    A § 3 (1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
    (2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len „podnikanie“) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov,1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku.

    Takže ak ste spoločnosť ekonomicky činná, a išlo o službu s miestom dodania podľa § 15 odsek 1 mali ste sa pred prijatím služby registrovať a službu objednať s prideleným IČ DPH. Zahraničný dodávateľ Vám mal vystaviť faktúru bez DPH a vy ste mali povinnosť službu samozdaniť podať DP k DPH za december 2017 a daň zaplatiť.

    Toľko k DPH.

    Ku Kurzom:
    Pre účtovníctvo info tu:
    https://podpora.financnasprava.sk/93...BDch-rozdielov

    K prepočtu základu dane pre DPH:
    Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska (podľa Čl. 219 ods. 1 až 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (Ú. v. EÚ C 326, 26. 10. 2012) a Čl. 12 ods. 12.1 Protokolu o štatúte Európskeho systému centrálnych bánk a Európskej centrálnej banky (Ú. v. EÚ C 83, 30. 3. 2010); § 28 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti.

    Ako zaúčtovať zahraničnú faktúru?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.