Zavrieť

Porady

Kedy vznika narok na vyplatenie odstupneho ak vypoved je dana zamestnancom dohodou zo zdravotnych dovodov?

Podava som vypoved dohodou zo zdravotnych dovodov s posudkom od obvodnej lekarky, ze nemozem dlhodobo vykonavat pracu na ktoru som bola prijata. Vypoved bola akceptovana zamestnavatelom, len v ich odpovedi na.moju ziadost je uvedene citujem
na zaklade Vasej ziadosti o skonceni pracovneho pomeru dohodou podla § 60ZPk 31.3.2018 suhlasime. Ale v tejto odpovedi.dovod uvedeny nie je. Poraďte.prosím co.robit pretoze si myslim ze ten.dovod tam.ma byt uvedeny. Personalistka mi tvrdi ze ked pridem podpisat papiere ze tam to uvedene mat budem. Mam z toho trosku chaos. Mam narok na odstupne? Ja uz nechcem aby zas nejaky zamestnavatel somnou opat s prepáčením za vyraz vydrbal. Potrebujem sa vediet branit a.mat argumenty. velke dakujem za.odpoved a radu
Naposledy upravil Žany77 : 22.03.18 at 18:02
IMG_20180322_195124.jpg  
veronikasad To je len odpoveď na tvoju žiadosť. Postupuj tak ako som uviedla vo svojej odpovedi.
Žany77 dakujem este raz za rady pre.mna povzbudenie uz.nedam so sebou .....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Môj názor na danú vec je nasledovný. MYslím, že si sa unáhlila a urobila si chybný krok. Ty si zamestnávateľovi už dala návrh na ukončenie prac. pomeru dohodou, ktorý si podpísala a on to týmto listom iba akceptoval. Takže tvoj pracovný pomer skončí 31.3.2018 bez odstupného. Dohodu si navrhla ty, je jedno z akého dôvodu.

    To, že máš zdravotné problémy neznamená, že môžeš kedykoľvek skončiť PP s odstupným. Tam dokonca ani ZP nepozná odstupné, ale ide o náhradu mzdy.

    Vysvetlím bližšie:

    AK máš zdravotné problémy, tak v zmysle § 69 ZP môžeš okamžite skončiť PP iba v prípade, ak si splnila podmienky uvedené v bode a):

    (1)
    Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
    a)
    podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
    b)
    .....
    c)
    je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.



    Predpokladám, že tvoj život alebo zdravie nie je tak ohrozené, aby si mohla použiť ods. c). Potom ak si dostala lekársky posudok, mala si posudok predložiť zamestnávateľovi a ten ťa mal preradiť na inú prácu. Ak by tak neurobil do 15 dní, až potom by si mohla okamžite skončiť PP s náhradou mzdy za 2 mesiace.
    V prípade, že by ťa zamestnávateľ nemohol preradiť, má možnosť dať ti výpoveď - teda ukončiť s tebou prac. pomer, ale z jeho strany - podľa § 63 ods.


    § 63
    Výpoveď daná zamestnávateľom

    (1)
    Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
    a)
    .....

    c)
    zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,


    Okrem výpovede má možnosť ti navrhnúť aj dohodu o ukončení PP z toho istého dôvodu. Dohodu ale musí navrhnúť zamestnávateľ a ty máš právo žiadať, aby tento dôvod bol uvedený v dohode - viď § 60 ods. 2):


    § 60
    Dohoda o skončení pracovného pomeru
    (1)
    Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.


    (2)
    Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).

    § 63 ods. 1 písm a) až c) pojednáva o skončení PP zo strany zamestnávateľa, nie zamestnanca.


    Preto podľa mňa si sa unáhlila a nemala si navrhovať dohodu. Zamestnávateľ poňal tvoj návrh ako ukončenie PP dohodou podľa § 60 ods. 1, čo aj uviedol vo svojej odpovedi. Preto podľa mňa nemáš nárok na odstupné, PP skončí 31.3.2018 bez odstupného.

    Uvedené je len môj názor a pohľad na vec ako tretej strany. Ak so mnou nesúhlasíš, obráť sa na komerčného právnika, nech ti urobí analýzu a zhodnotí šance na úspech v prípade súdneho sporu.

    Ešte doplním, že určite nie je použiteľné ustanovenie, ktoré uviedol misoft, t.j. že by si mala nárok na odstupné vo výške 10 násobného platu. Tam je podmienka, že TY musíš dostať výpoveď od zamestnávateľa a musí to byť z dôvodu pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

    Prečitaj si tento článok - v podstate potvrdzuje môj názor:

    http://karierainfo.zoznam.sk/cl/1000...votne-problemy
    Naposledy upravil Chobot : 22.03.18 at 20:48
    veronikasad Tiež si myslim, že po doručení lekárskeho posudku mala žiadať zamestnávatela o preradenie na prácu zodpovedajúcu zdravotnému stavu ...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Trvaj na tom, aby dôvod bol uvedený v obojstranné podpísanej dohode o ukončení pracovného pomeru v zmysle pár.60 Zákonníka práce.ak tam uvedený nebude dohodu nepodpisuj, lebo nárok na odstupné ti nevznikne
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Žany77 dakujem krasne za.odpoved viem tu nejak.poslat foto presneho znenia.co mi napisali? sukromne
    misoft Zakry svoje údaje a hoď sem pekný obrázok....
    Žany77 hotovo
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ak si to ešte nepodpísal, trvaj na tom, aby v znení Dohody o ukončení pracovného pomeru podľa §60 ZP bolo toto výslovne uvedené - inak by po podpise oboch strán dohody bez toho dovetku sa mohlo stať, že by ti odstupné nevyplatili (veď keby to nebolo uvedené - bralo by sa to ako normálna dohoda o výpovedi, bez uvedenia dôvodov).

    zze/2001-311/76/3
    Naposledy upravil misoft : 22.03.18 at 17:37
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    eva7 Zamestnanec je u nás v prac. pomere od 14.1.2016, od 1.12.2016 je PN a od 30.11.2017 mu bude spätne priznaný invalid. dôchodok do 70%. Stále je ešte PN, už nepoberá žiadne nemocenské. Chcel by ukončiť PP dohodou z dôvodu straty zdravotnej spôsobilosti. Môžeme mu vyplatiť odstupné a v akej výške? Odpracoval necelých 11 mesiacov, ale prac. zmluva je už viac ako dva roky. Ak má nárok, mal by nárok na jeden- alebo dvoj-násobok zárobku?
    Ak by mal invalid. dôchodok nad 70%, mal by nárok aj na odchodné?
    Ďakujem
    Chobot Pre danú otázku si založ novú tému, keďže nesúvisí s otázkou v tejto téme. Tu by sa to stratilo, keďže je to len ako komentár.

    Potom ti tento komentár vymažem.
    misoft Už môžeš - položila samostatnú otázku
    Žany77 ahojte takze pre vsetkych info ako to vsetko dopadlo. Ak podavate vypoved dohodou zo zdravotnych dovodov a dolozite doklad a posudok od lekara tak narok na odstupne mate. Teda ja som ho dostala Pracovala som ako predavacka a tam preradenie nebolo mozne na nejaku inu poziciu. Tak len pre info pre ostatnich. Dik za rady ale hlupost dat výpoveď dohodou a zo zdravotych dovodov nebola. Je to jeden z dovodov kedy narok na odstupne podla zakona mate. Dakujem Vam za rady.
    kopretinka VÝPOVEĎ DOHODOU N E E X I S T U J E
      zbaliť

    Kedy vznika narok na vyplatenie odstupneho ak vypoved je dana zamestnancom dohodou zo zdravotnych dovodov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.