Zavrieť

Porady

Umrtie poberatela DB

Dobry den, ak umrie rodic ktory si uplatnoval na v danovom priznani danovy bonus, druhy rodic nema narok lebo je na starobnom dochodku, ako to bude vybavene. Budeme moct poziadat o danovy bonus? Za ake obdobie mu ho budu brat ked manzelova maminka umrela zaciatkom mesiaca? Bude mat narok len na prve 3 mesiace alebo aj na tento 4 mesiac alebo na cely rok? Bude sa normalne podavat v roku 2019 alebo to teraz vyriesia na danovom ked tam prideme s umrtnym listom? Co treba vsetko zobrat na danove?
4 komentárov     zbaliť
ivka70 .
Mila123 akú Hm za rok 2018 dosiahol?
veronikasad Neriešte HM, druhý rodič má nárok na príplatok k prídavku na dieťa ...
majkaaa co je HM?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Za zomrelu musia pozostali do 3 mesiacov od umrtia podat danove priznanie - zakonna povinnost.
    K nemu potrebuju potvrdenie o zdanitelnej mzde od zamestnavatela alebo urobit DP zivnostnika, ak podnikala.
    Kopiu umrtneho listu prilozite, ale len s nou ist na DU netreba, len s tym DP.
    Narok na DB sa uplatni v DP za nevyplatene mesiace najneskor za mesiac, kedy bola 1. v mesiaci splnena podmienka /cize kedy este 1. zila/.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    majkaaa dakujem za odpoved. A moze manzel za nu podat danove priznanie ked este neprebehlo dedicke konanie? Lebo ja mu to budem vypisovat a nebyvame v tom istom meste tak ci to mozme vybavit ked tam budeme skor ako prebehne dedicke konanie.
    A to danove priznanie co podala za rok 2017 a uplanila si DB bol v DP napisany jej ucet to sa da nejak zmenit?
    Mila123 DP sa dá odložiť aj o rok, či dva......bez sankcií......
    veronikasad Nemusí byť ukončené dedičské konanie, stačí v osobitných záznamoch daňovníka uviesť číslo ded.konania. DP treba podať v stanovenom termíne. Prip.preplatok dane DU vyplatí až po ukončení dedičského konania, do ktorého treba tento preplatok zahrnúť.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    k DB pozri zze/2003-595/33
    ak si neuplatňovala u zamestnávateľa mesačne - tak treba pozrieť, či splnila podmienky. (ten príjem je dôležitý - skôr asi nie???)
    na "daňové" - treba zobrať vyplnené DP (niekto z detí urobí ) - nikto to tam za vás nebude riešiť. lehota je do troch mesiacov od úmrtia. (dá sa aj predĺžiť)
    Ak svokor nemá aktívny príjem - DB mu nepatrí - ale môže si vybaviť príplatok k prídavku na dieťa - rieši sa na UPSVaR (ako aj PnD - aj rovnaké podmienky, aj doklady). - ak manželka tohto roku DB nemala - tak si môže svokor spätne tento príspevok vybaviť (okolo 11 eur)
    - toto sa bavíme o roku 2018. a DP môžeš podať na hociktorom mieste v SR ☺
    .....
    Rok 2017 už poriešený? - nič netreba meniť, ak ste DP 2017 stihli podať.
    Naposledy upravil Katy a R : 10.04.18 at 15:44 Dôvod: zámena osôb - zle som pozrela , že kto je kto.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    majkaaa 2017 stihla podat ale dala tam cislo uctu svoje. Da sa to na danovom zmenit?
    Nie neuplatnovala si mesacne, lebo vykonavala osobnu asistenciu. Cize by musela zarobit z osobnej asistencie 6nasobok minimalne mzdy co cini za tie 3 mesiace cca 2880€? Ak tolko nezarobila nema narok na danovy bonus za tento rok?
    Katy a R ak nie je príjem - tak DB v roku 2018 nebude.
    Neviem, či už svokrin účet zablokovaný, - skúste sa dohodnúť so správkyňou dane - že ako s tým DB za rok 2017? sprav DP za rok 2018 - z OA spravíš raz,dva, a choď to popri tom vybaviť (možno sa bude dať opraviť účet?) , nech stihneš. preplatky vracajú koncom apríla , môžu aj skôr. nech to nejde zbytočne do DK ako ostatné peniažky. (opravila som tú zámenu)
    žiadosť prípl k PnD. https://www.employment.gov.sk/files/..._k_pnd_pdf.pdf
    majkaaa dakujem
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pokiaľ je druhý rodič poberateľ starobného dôchodku a nárok na daňový bonus mu nevzniká, uplatní si na UPSVaR nárok na príplatok k prídavku na dieťa.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    majkaaa co k takemuto prispevku potrebuje?
    majkaaa pozerala som si to a podla toho co som citala ma narok. Len som sa nedocitala, to bude poberat od kedy od 1.1.2018 aj ked manzelka este zila a 12mesiacov alebo je narok len na nejake obdobie?
    Kazdy rok sa o to nanovo treba ziadat? Alebo to ide az do 26 rokov dcerky. Teraz ma 16 rokov
    veronikasad Preukazuje saa rovnako ako nárok a prídavok na dieťa Po ukončení povinnej školskej dochádzky potvrdením o návšteve školy.
    veronikasad UPSVaR zrejme za prvé tri mesiace nedoplatí príspevok k prídavku na dieťa. Ak splnila podmienku príjmu - 6 násobok min.mzdy, môžu si pozostalí uplatniť nárok na DB v DP. Je na škodu, že si u zamestnávatela neuplatnila DB mesačne, lebo ak podmienku príjmu nesplňa, zrejme o DB príde.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.