Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ajtik, to nie je paušálna daň, ale paušálne výdavky, za rok 2006 si môžeš uplatniť 40 % z príjmov ( v tvojom prípade cca 220 000.- Sk) ako výdavky bez toho, aby si ich preukazoval. K tomu si ešte prirátaš odvody do poisťovní, zatiaľ zrejme len do zdravotnej. V prípade, ak by si vykonával remeselnú činnosť, môžeš si uplatniť až 60 % z príjmov.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
ajtik
Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?

To nie je paušalná daň, asi si chcel povedať paušalné výdavky -, teraz sa to robí tak, že z príjmu, t.z. že u Teba z príjmu z tých 550 0000,- sa odrátajú paušalné výdavky ui remeselníka/ napr. murár/ 60% a u neremeselníka 40%.
a ešte môžeš odrátať za rok 2006 - poistné do Soc. poisťovni / keď to platíš/ a preddavok do Zdravotnej poisťovni a ešte aj za 1 mobil ,aby si to neprehnal tak takých 40%, aby Ti daňový úrad z tých nákladov nevyhodil.
takže si to prerátaj , či sa Ti to oplatí.
Naposledy upravil Barbara : 10.08.06 at 08:36
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Paušálna daň je dávno zrušená.
Ale existuje možnosť uplatniť si výdavky percentom z príjmov, tzv. paušálne výdavky. Pre rok 2006 je to 40 % z prijmov. Ak by si poskytoval niektorú z remeselných služieb, ktoré sú vymenované v prílohe č.1 Živnostenského zákona, môžeš si do výdavkov uplatniť 60 % príjmov.
K takto vypočítaným výdavkom si ešte môžeš ako výdavok uplatniť preukazne zaplatené sociálne a zdravotné poistenie. Bližšie v § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Barbara
To nie je paušalná daň, asi si chcel povedať paušalné výdavky -, teraz sa to robí tak, že z príjmu, t.z. že u Teba z príjmu z tých 550 0000,- sa odrátajú paušalné výdavky ui remeselníka/ napr. murár/ 60% a u neremeselníka 40%.
a ešte môžeš odrátať za rok 2006 - poistné do Soc. poisťovni / keď to platíš/ a preddavok do Zdravotnej poisťovni a ešte aj za 1 mobil ,aby si to neprehnal tak takých 40%, aby Ti daňový úrad z tých nákladov nevyhodil.
takže si to prerátaj , či sa Ti to oplatí.
a ešte na seba si odrátaš 90.816,-, na manželku keď nemá vlastný príjem viac, než 90.816,- alebo keď má menej tak 90816,- - jej vlastný príjem. na deti počet * 6480,- ročne.
takže zhruba takto
Ak si uplatní výdavky percentom z príjmu, tak žiadny mobil!
Čo sa týka detí - ide o daňový bonus, pre ktorý treba splniť určité podmienky.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
[quote=Johanka]Ak si uplatní výdavky percentom z príjmu, tak žiadny mobil!


ale áno- viď debaty čo sa týkajú daňových priznaní

otázka zo dňa 2.1.2006
Je mi vše jasné, ale keď si uplatňuje niekto paušalné výdavky , aj ten si môže aspoň tých 40% uplatniť aj za mobil, teda za hovory?????,,

dík za odpoveď.


odpoveď:

Re: Mobilný telefón v nákladoch

--------------------------------------------------------------------------------

V paušálných výdavkoch sú obsiahnuté aj výdavky na mobilný telefón,preto sa to volá paušálne že nemusíš konkrétne evidovať a dokazovať jednotlivé výdavky.
__________________
Naposledy upravil Barbara : 10.08.06 at 08:50
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Čo áno? Ten mobil?
§ 6 ods.10 ..... Ak si daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť ..... .
Zadávateľ otázky je jasný daňovo-účtovnícky začiatočník, tak srandičky treba odložiť .
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Barbara, v tých 40 % resp. 60 % sú určite zahrnuté aj náklady na mobil aj čokoľvek ostatné, okrem odvodov do poisťovní. Debaty som síce nečítala, ale prečítam si radšej zákon.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Barbara sa pýtala v inej téme a asi si zle vysvelila odpovede
http://www.porada.sk/t7721-p3-mobiln...-nkladoch.html .Myslím, že z toho vyplynula jej odpoveď ...
0 0
annab annab

annab je offline (nepripojený) annab

ja mam tiez jednu otazku k pausalnym vydavkom lebo vaham ci si zalozit zivnost. som zamestnana ale zaroven by som chcela zivnost od 1.9.2006 do konca roka by som mala na zivnosti prijem priklad 500 000sk takze si mozem odratat 40% a zdanit 19% z 500 000-40%=300 000 *19% a zaplatim dan 57 000Sk naozaj sa uz neda nic ine odratat zo zakladu dane 300 000Sk? nezdanitelna ciastka pomerom mesiacov v roku alebo nieco? dakujem
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

annab
ja mam tiez jednu otazku k pausalnym vydavkom lebo vaham ci si zalozit zivnost. som zamestnana ale zaroven by som chcela zivnost od 1.9.2006 do konca roka by som mala na zivnosti prijem priklad 500 000sk takze si mozem odratat 40% a zdanit 19% z 500 000-40%=300 000 *19% a zaplatim dan 57 000Sk naozaj sa uz neda nic ine odratat zo zakladu dane 300 000Sk? nezdanitelna ciastka pomerom mesiacov v roku alebo nieco? dakujem
keď budeš pokračovať aj naďalej v zamestnaní a u zamestnávateľa si uplatníš nezdaniteľnú časť tak si ju nemôžeš uplatniť dvakrát, ešte sa k tomu dajú pripočítať odvody ak by si si pĺatila naviac okrem zamestnávateľa a ešte nezdaniteľnú časť na manžela ak nedosiahol príjem... § 11 - 595/2003 Z. z.
0 0
annab annab

annab je offline (nepripojený) annab

daniek dakujem ale asi sa uz nebude dat odratat nic , ked manzel je tiez zivnostnik a nezd. ciastku mi odpocita zamestnavatel. a odvody by som v prvom roku neplatila zak je to presne tak ako som pisala. som si chcela byt len ista. dakujem
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Ja mam tiez taký problém s paušálnymi výdavkami. Jeden klient je iba SZČO počas roka má od januára do augusta príjem cca 500tis., výdavky cca 25tis. (telefóny), je slobodný, má životné poistenie 12tis. Je pre mna asi výhodnejšie spraviť paušálne výdavky 40%? Nie je to remeselná živnosť. V minulom roku mal jednoduché účtovníctvo, môžem teraz prejsť na paušálne výdavky?
Ďakujem
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Prejdi na paušále vydávky, je to jednoznačne výhodnejšie, pokiaľ nemá časté pracovné cesty.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
eop
Ja mam tiez taký problém s paušálnymi výdavkami. Jeden klient je iba SZČO počas roka má od januára do augusta príjem cca 500tis., výdavky cca 25tis. (telefóny), je slobodný, má životné poistenie 12tis. Je pre mna asi výhodnejšie spraviť paušálne výdavky 40%? Nie je to remeselná živnosť. V minulom roku mal jednoduché účtovníctvo, môžem teraz prejsť na paušálne výdavky?
Ďakujem

Môžeš zmeniť a to na základe splnených podmienok podľa zákona o dani z príjmu:
  1. nesmieš by
  1. ť platiteľom dph, ak si platiteľom dph len časť roka, tak si za tú časť roka kedy nie si platiteľom môžeš uplatniť výdavky %, ak si celý rok platcom dph , tak si nemôžeš uplatniť výdavky % vôbec.
  2. daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 ZDZP (predchádzajúci rok si bol účtov.jednotkou uplatňoval si si skutočné výdavky ) na spôsob podľa § 6 ods.10 (spôsob- výdavky %) alebo ak začal účtovať po období v ktorom nebol účtovnou jednotkou (výdavky %) , upraví základ dane za zdaňovacie obdobie ktoré predchádzalo tejto zmene. O úprave základu dane hovorí § 17 ods.10) zákon o dani z príjmu.
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

renča1
Môžeš zmeniť a to na základe splnených podmienok podľa zákona o dani z príjmu:
Ďakujem. Tento človek je neplatca DPH a ešte som sa presne nerozhodla, či mu dam paušálne alebo zostanem pri starom. Uvidim, či bude mať ešte nejaké výdavky. Ďakujem
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
eop
Ďakujem. Tento človek je neplatca DPH a ešte som sa presne nerozhodla, či mu dam paušálne alebo zostanem pri starom. Uvidim, či bude mať ešte nejaké výdavky. Ďakujem
Ak by si sa teda rozhodla, nezabudni podať dodat.daň.priznanie za predchádzajúci rok a upraviť tak základ dane vid § 17 ods.10 ZoZDPo neuhrad.pohľadávky, atd….
Naposledy upravil renča1 : 23.11.06 at 06:33
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

no keď bude mať iba tých 25 tisíc čo si spomínala niet o čom rozmýšľať a nemusíš viesť žiaden peňažný denník iba evidenciu príjmov jednoznačne je to jednoduchšie pre teba a preňho aj výhodnejšie.
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

daniek
no keď bude mať iba tých 25 tisíc čo si spomínala niet o čom rozmýšľať a nemusíš viesť žiaden peňažný denník iba evidenciu príjmov jednoznačne je to jednoduchšie pre teba a preňho aj výhodnejšie.
No, ale tam je problém č.2, že by som musela upravovať základ dane za predchádzajúci rok, jak mi poradila renča1. Ja som ešte u nikoho neprechádzala, že by si 1rok uplatňoval skutočné výdavky a ďaľší rok paušálne. No uvidím. Ďakujem.
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Danila
Prejdi na paušále vydávky, je to jednoznačne výhodnejšie, pokiaľ nemá časté pracovné cesty.
Ono je to celé zamotané. On aj máva časté pracovné cesty, má súkromné auto na ktorom jazdí, nepíše si ani knihu jázd, ani cesty, ani si neodkladá bločky o tankovaní , tak to bude asi lepšie prejsť na tie paušálne. Ďakujem
0 0
sojana sojana

sojana je offline (nepripojený) sojana

Malá otázočka: Podnikateľ, ktorý v roku 2005 uplatňoval paušálne zdaňovanie výdavkov /60 % - remeselná živnosť/ chce teraz v roku 2006 /v októbri/ kúpiť auto, ktoré zaradí do podnikania. Predpokladám, že bude chcieť viesť účtovníctvo. Čo ďalej s tým ja ako účtovníčka?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať