Zavrieť

Porady

Prihlásenie zamestnanca - občana EU - do zdravotnej poisťovne

Pozdravujem, no ,mám takýto problém...začiatkom roka zdravotná poisťovňa zasielala potvrdenia k uplatneniu § 3 ods. 3 písm. a) zákona č. 580/2004 Z. z. v období po 1. januári 2018, že zamestnanec bez trvalého pobytu na územi SR ale zamestnaný na základe pracovnej zmluvy, ktorá má/nemá dohodnutý mesačný príjem zo zárobkovej činnosti podľa §10b ods.1 písm. a) najmenej v sume určenej osobitným predpisom3aa) pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou. Ja som to bližšie bohužiaľ ten zákon vtedy nečítala, tak som to brala tak, že keď sú u nás zamestnaný na 20 hodín týždenne, čiže pracovná zmluva na kratší pracovný čas Par.49, tak tým pádom im prináleží minimálna mzda vo výške 240 € (pri 40hod. 480)....takže to spĺňali...a teraz mi došiel MaP PP a čítam, že bez ohľadu na úväzok, musí mať minimálne 480€....tak čo teraz....k akému dátumu ich mám odhlásiť...k 31.12.2017?.....a podať opravné výkazy za tie 3 mesiace roku 2018....len zaujímavé na tom je to, že tieto potvrdenia na 3 osoby som zaslala na zdravotnú poisťovňu, pričom sa tam uvádzal aj úväzok aj mzda a nikto ma na to neupozornil..už keď som teda tú chybu urobila.... nooo čo teraz....dík
Naposledy upravil kampari : 02.05.18 at 15:28
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    580/2004 Z. z. zákon o zdravotnom poistení

    § 38el

    Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2018


    (1) Fyzickej osobe, ktorej vzniklo verejné zdravotné poistenie podľa § 3 ods. 3 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2017 a ktorá nemá dohodnutý mesačný príjem zo zárobkovej činnosti podľa §10b ods. 1 písm. a) najmenej v sume určenej osobitným predpisom3aa) pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, zaniká verejné zdravotné poistenie k 31. decembru 2017.
    kampari Takže k 31.12.2017.... A keď sa nebudu chciet poistit na Slovensku, poistia sa v domácej krajine a budu si platit tam?

    Prihlásenie zamestnanca - občana EU - do zdravotnej poisťovne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.