Zavrieť

Porady

Nárok dovolenky pred materskou

Dobrý deň chcem sa opýtať som zamestnaná na dobu neurčitú momentálne som tehotná ale na PN ..od 6.3 do 30.3 som bola PN a potom od 3.4 až do nástupu na mátersku budem PN mám nárok na čerpanie dovolenky pred nástupom na materskú? nakoľko z 25 dní dovolenky mi minulý rok stiahli 3 dní a vtomto roku som mala 4 dní dovolenky takže mi ostalo 18 dní a keďže som teraz na PN koľko dní sa mi kráti a či mám nárok na ňu pred materskou na materskú by som mala nastúpiť 10.8 ďakujem
veronikasad Koľko dní si doteraz odpracovala? Kedy nastupujeme na MD?
Sitarova13 Zhruba 45 a na materskú by som mala ísť 10.8
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Materská dovolenka sa považuje za výkon práce. Ak PN v roku 2018 netrvala 100 pracovných dní, dovolenka za rok 2018 sa ti krátiť nebude.

    Nástup na dovolenku určuje zamestnávateľ, s jeho súhlasom môžeš dovolenku vyčerpať pred nástupom na materskú dovolenku. Alebo požiadať o čerpanie dovolenky po ukončení MD, v súbehu s poberanim rodičovského príspevku.
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Sitarova13 Takže ak budem mať PN do 31.7 a neprekrocim 100 dní tak sa mi nebude nič krátiť a potom môžem od 1.8 do 10 .8 zobrať dovolenku a potom nástup na MD je to správne či som zle pochopila?
    veronikasad Dobré si to pochopila, ale nástup ti musí schváliť zamestnávateľ, lebo nárok na dovolenku za kalendárny rok ti ešte nevznikol.
    Sitarova13 Ahaa a to vznikne kedy ?
    veronikasad Po odpracovaní 60 dní. Za výkon práce sa považuje aj čerpanie dovolenky a obdobie materskej dovolenky
    Sitarova13 No takže pokiaľ som na PN tak pred materskou nebudem môcť zobrať dovolenku lebo nebudem mať narok
    veronikasad Platí to čo som napísala v odpovedi.
    Sitarova13 Ok trošku som ztoho domotana ale ďakujem
    veronikasad Podmienku 60 dní do konca roka splnis, zamestnávateľ ti môže určiť čerpanie dovolenky aj pred nástupom na materskú dovolenku
    Sitarova13 Jasne už chápem lenže práveže v práci mi hovorili že nárok na dovolenku nemam keďže som pn až po materskej alebo rodičovskej a že mi krátia o 1a pol dňa tak nechápem
    veronikasad Tak si nechaj čerpanie po ukončení materskej dovolenky, v súbehu s poberanim rodičovského príspevku.
    Sitarova13 Áno chápem lenže ja som ju chcela pred materskou aby som nemusela tie 8 dní ťahať pn
    veronikasad Bohužiaľ, je to možné len so súhlasom zamestnávateľa...zatiaľ ti vznikol len nárok na dovolenku za odpracované dni = 2/12 ročného nároku.
    Sitarova13 Jasne skúsim ak nie tak budem musieť vykrit paragrafmi
    veronikasad Kedy máš termín pôrodu? Na MD môžeš nastúpiť 6-8 týždňov pred pôrodom.
    Sitarova13 21.9
      zbaliť

    Nárok dovolenky pred materskou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.