Zavrieť

Porady

byt s ťarchou

Dobrý deň, chcem prepísať byt na dcéru. V byte má však naša babka právo dožitia. Dcéra súhlasí že preberie byt aj s babkou. Potrebujeme k tomu aj babkin súhlas?
ad korela. 2/3 bytu pôvodne patrili babke a 1/3 mne, prepísala ho na mna pretože sa o ňu už 5 rokov starám. Babka je porážke a nemôže chodiť. A moja dcéra mi s ňou pomáha. Samozrejme to budeme s babkou konzultovať, v mojej otázke mi išlo len o to že babka je imobilná a je problém ju dostať niekde na úrad. O žiadne týranie tu nejde. Babka sa má tak dobre že sa jej zdravotný stav zlepšuje. Ja - jej dcéra plánujem stavať dom a po dokončení si babku zoberiem k sebe.
Naposledy upravil dule : 14.05.18 at 09:55
6 komentárov     zbaliť
arizona nie
korela korela (Dnes 11:41) Predpokladám, že ten byt patril pôvodne zrejme tvojej matke. Prepisovala ho na teba, nie na vnučku, bolo by slušné sa jej spýtať, či s tým súhlasí.
Práve sa ide robiť úprava zákona o týraní starších ľudí, pretože je u nás podchytené veľmi dobre týranie detí, žien aj mužov, a zákon pre zbavenie svojprávnosti platí ešte z r. 1964, dávno prekonaný. A násilie na starých ľuďoch je veľmi vysoké nielen u nás a v rodinách, ale aj v DD, aj nemocniciach atď.
City sa počas života menia. Nikdy nevieš, ako sa tvoja dcéra aj keď ide o tvoju mamu, raz k nej zachová, pretože súčasný trend ukazuje, čím mladší ročník, tým väčší výskyt týrania vo všetkých kategóriách, starí sa hanbia priznať ku "zlej" výchove svojich detí, tak trpia.
Treba myslieť dopredu, že môže do vzťahu zasiahnuť aj dcérin partner.
Ja len tak, aby reč nestála. Osobne nemám rada suchú reč paragrafov, pretože sa dokážu prekrúcať, zneužívať, ja vidím radšej okolnosti okolo nich zo života.
Hlavne, aby ľuďom zostalo svedomie čisté.
Keby som bola vašou babkou, neskákala by som od radosti v žiadnom prípade.
korela dule, väčšinová vlastníčka bola babka, dostala sa do nepríjemnej situácie. Ja nie som za prepisy, stačí počkať na zdedenie. Nikto nevie, čo ho v budúcnosti čaká.
Osobne som novele zákona rada, pretože sa dnes prepisujú majetky halabala, rodičia dobrovoľne, ale aj nedobrovoľne ručia svojimi nehnuteľnosťami deťom, neuvedomujúc si svoje možné ohrozenie. Ostáva im život v strese. Po prepise totiž nastáva množstvo nepredvídateľných možností zneužitia, tým nemám priamo na mysli vás.
P.S. Notár príde aj do domácnosti.
dule nechcem tu riešiť podrobnosti prečo to chceme urobiť. Len taká poznámka, Kto to neskúsil ten nevie aké je to náročné opatrovať chorého nevládneho rodiča, čo všetko tomu treba obetovať, zvlášť ked k takej kritickej situácii príde odrazu a nečakane. Ja si myslím že sa o babku staráme dobre a ked ju premiestnime do bazbarierového rod. domu bude to aj pre ňu lepšie ako byť zatvorená v činžiakovom byte z ktorého už 5 rokov nevyšla.
korela dule, zatiaľ ti tu neodpovedali žiadne neskúsené zajace, a verím, že vedia všetci, čo znamená opatrovať starého chorého človeka. Veď aj preto končia príliš často v soc. zariadeniach, kde je vysoký výskyt nehumánneho prístupu, a nielen u nás.
Odporúčam si vypočuť nižšie uvedenú reláciu. Do ohňa môžeš strčiť iba vlastnú ruku, nie cudziu. Nikdy sa nemôžeš zaručiť ani za vlastné dieťa.
P.S. Poznám pani, čo nevyšla 30 rokov z bytu dcéry bez výťahu, lebo koxy, kým ju nevyniesli na poslednej ceste. Samozrejme byt darovaný vnúčaťu. Nebolo nikoho, kto by ju v stoličke za celý čas zniesol dolu do prírody.
vicktor Riesenie je jednoduche a bolo zodpovedane, len netusim(e) zmysel / uzitocnost / potrebu ... tohto prepisu.
Ci tam nebude nejaka spekulacia, napr. zo strany dcerinho samstra.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Nehnuteľnosť patrí tebe - môžeš sa rozhodnúť, ako uznáš za vhodné. Ťarcha ostane. V zmluve bude ťarcha spomenutá (dcéra s tým súhlasí, žiadny problém nevidím).
    To, či jej to povieš, alebo nie? záleží aj od jej stavu. niekedy je možno lepšie všetko nepovedať, neznervózňovať? - ale to už vieš ty - si jej dcéra. A je na tebe, ako sa o mamku postaráte. Dohliadneš, aby to bolo OK.☺
    A len ešte dodám - čo korela písala - že ak by si aj ten byt nedarovala a niečo sa ti nedajbože stalo - aj tak by pripadol dcére - a už to bude na nej, že ako sa k tomu postaví.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    korela Byt sa dá predať aj s ťarchou. Kto neprichádza s takýmito vecami do priameho kontaktu, netuší, čo sa deje s nehnuteľnosťami.
    Darovacia zmluva nie je iba o prepísaní nehnuteľnosti, mala by prejsť právnikom a dobre darujúceho ošetriť pre jeho budúcnosť, vniesť do nej rôzne podmienky. Mimoriadne dôležité!

    Do novely sa má dostať, aby darujúci mohol označiť osoby, ktoré v budúcnosti sa môžu a nemôžu stať napr. jeho opatrovníkmi, možno aj obdarovanými. Novela sa pripravuje. Spomínali také prípady, čo nezainteresovanému človeku ani nenapadnú.

    Ak ide o babku, nie matku zadávateľky, vnučka môže okolo 20 rokov, mladý vek na také rozhodnutia, koho dochovať, plus, keď sa už vie, aká je tu dg.
    S cudzím majetkom sa ľahko narába. Starý človek potrebuje svoju istotu, starý strom sa nepresádza, tých porekadiel platných po stáročia je dosť.

    Stačí si uvedomiť, že zadávateľka ani nevedela, že babička nemusí vyjsť z bytu, aby boli veci zariadené legálne. Babka v dobrej viere prepísala svoju časť bytu na zadávateľku a nie jej dcéru. S tým určite nerátala, bodaj by to s ňou v budúcnosti dopadlo iba dobre.

    Dnes doobeda o 10.00 relácia práve o prípadoch seniorov, mal by si ju vypočuť každý naiva zavčasu, min. v 50-ke.
    Vrelo odporúčam si vypočuť túto reláciu z programu Reginy západ http://www.rtvs.sk/radio/archiv/1603/939772

    Prečo sú seniori ohrozenou skupinou a ako ich treba chrániť? Aj o tom sa rozpráva Tatiana Šušková (v strede) so svojimi hosťami - Ľubicou Gálisovou a Róbertom Dobrovodským. Práve teraz v Rádiu Regina Západ.
    Katy a R no nedá mi - že prečo tieto negatíva? veď zadávateľka píše, že sa o babku stará aj dcéra, asi keby nemali dobré vzťahy a hrozili by riziká, tak jej predsa nebude dávať do daru byt - či? veď hádam má dosť rozumu? A byt je jej, tak si s ním môže robiť čo chce, darovať komu chce. Nárok na doživotné bývanie babke ostane. A keď by aj v budúcnosti boli zlé vzťahy - tak to veru nevyrieši ani keby zmluvu napísalo 100 právnikov!
    ešte cit z oz:
    " (1) Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma.
    (2) Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní.
    (3) Neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti."
    ... ešte dávam do pozornosti príspevky k DZ - od dmc (o patvaroch) v tejto téme http://www.porada.sk/302395-ako-sa-d...ml#post2992005
    korela Očakávam, že do témy prispeje právnik.
    Negatíva preto, pretože sa jednoducho vyskytujú. Nevychádzaj zo seba a svojej rodiny.
    City a vzťahy sa počas životov menia.
    Darovaciu zmluvu by mal zostaviť právnik, a nie ísť podľa nejakej šablóny z internetu.
    Môže skončiť v jednej izbe s cudzími ľuďmi, aj to ktovie s akou kategóriou.
    Dôležité boli podmienky darovania už v prvej zmluve.
    Stará pani sa vydala napospas rodine a stratila svoje práva navždy.
    Buchač ich nestratil.
    Končím.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Ak môžem, tak by som doporučil nedarovať byt dcére.
    Dôvod je prozaický :
    " vicktor (Dnes 14:09)
    Ci tam nebude nejaka spekulacia, napr. zo strany dcerinho samstra. "

    Aj najlepšie vychované dieťa sa totiž môže dostať pod vplyv zlého partnera.
    -----------------------------
    Dcéra sa môže do bytu nasťahovať aj bez tých papierov. Stačí len urobiť určité papierovačky ohľadom SIPA, plynu, elektriny a u správcu bytov.
    Babku informujte, pre jej kľud ...

    P.S.:
    Dcéra býva v mojom byte, ktorý som dostal darom od rodičov.
    Bývala tam už aj vtedy, keď mama ešte žila.
    Raz bude aj tak jej...
    korela Toto je správny prístup.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.