Zavrieť

Porady

Oprávnený záujem alebo zákonná povinnosť?

Ikan

Ikan je offline (nepripojený) Ikan

Ikan
Bytové družstvá vykonávajúce správu bytov spracúvajú osobné údaje na základe zákonnej povinnosti / zákon č. 182/1993 o vlastníctve bytov .... alebo na základe oprávneného záujmu prevádzkovateľa .... nakoľko sa nejedná o zákonnú povinnosť? ....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ing. Ľubomír Janoška
    logo
    Fair Mind s. r. o.
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    Naposledy upravil Ing. Ľubomír Janoška : 16.05.18 at 14:48 Dôvod: upresnenie
    Ikan Maximálny súhlas a ďakujem....
    Mária27

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Bytové družstvá môžu spracúvať
    1. osobné údaje svojich členov
    2. osobné údaje vlastníkov bytov a nebytových priestorov ako správca bytových domov
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ikan ďakujem, právny základ ale bude asi len jeden ....
    Mária27 Je dôležité vedieť, na akom základe získava údaje. Družstvo ako spoločnosť nemusí byť správcom v dome, v ktorom má svojich členov, ale ich údaje vedie. Družstvo ako správca domu nemusí spravovať len byty členov družstva ale aj iných vlastníkov.
    Ikan No ja si myslím, že je to na základe oprávneného záujmu prevádzkovateľa /myslím družstvo/ ale chcela som počuť aj iný názor.
    Chobot Právny základ je ten zákon o vlastníctve bytov. Nie je to oprávnený záujem prevádzkovateľa.
    Ing. Ľubomír Janoška práve že nebude iba jeden
      zbaliť
    Chobot

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Správcovská spoločnosť (aj bytové družstvo v tomto prípade považujeme za správcovskú spoločnosť v zmysle zákona 182/1993) spracúvajú osobné údaje v súlade so zákonom o vlastníctve bytov č. 182/1993. Je to konkrétne v § 9 ods. 3 a celkom presne definované:

    "Správca alebo spoločenstvo je oprávnené na účely správy domu spracúvať osobné údaje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresa trvalého alebo prechodného pobytu, číslo bytu, telefónne číslo, elektronická adresa, číslo účtu a kód banky. Správca alebo spoločenstvo je oprávnené na účel ochrany majetku vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zverejňovať zoznam vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktorí majú úhrnnú výšku nedoplatkov na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu a na úhradách za plnenie aspoň 500 eur. V zozname sa uvedie meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome a suma nedoplatku na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu alebo na úhradách za plnenie. Zoznam sa zverejňuje na mieste obvyklom na oznamovanie informácií v dome."

    Takže správcovská spoločnosť nepotrebuje osobitný súhlas na spracúvanie osobných údajov vlastníkov spravovaných bytov, stačí, keď majú uzatvorenú zmluvu o správe. Zároveň vlastníci sú povinní poskytnúť hore uvedené osobné údaje správcovi.
    Ing. Ľubomír Janoška 16.05.18 16:16 priradil do Porady

    Oprávnený záujem alebo zákonná povinnosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.